Que debemos pasar tiempo juntos. Tom II. Rozdział 28
opowiadania >Nikt go nie rozumiał. Cała rodzina wymagała, by pozbierał się w mgnieniu oka. On natomiast stracił wszystkie siły. Całymi dniami czuł się rozbity. Chciał zająć się Julią, jednak, kiedy patrzył na nią widział Judytę. Ból, jaki odczuwał w sercu przerastał go. Nie wyobrażał sobie takiego cierpienia. Owszem wiedział, że będzie rozpaczał i obwiniał Boga za śmierć ukochanej. Nie przewidział, jednak, że sam popadnie w depresję. Godzinami mógł siedzieć na cmentarzu. Rozmawiał z nią, jak dawniej. Łzy płynęły, ale on ich już nie wycierał. Ulgę sprawiało mu tylko jedno – zaptonienie smutków w trunku. Wiedział, że nie jest to nic dobrego, lecz też nie widział w tym nic złego. Przecież skoro to mu pomaga, to może sobie na to pozwolić. Cała rodzina od razu stwierdziła, że robi źle. Chcieli, by był dorosły, więc jest. Radzi sobie, jak może.


Alkoholik, bezmyślny i nieodpowiedzialny małolat – to były przymioty, jakie zostały mu przypisane. Nie obchodziło go to. Chciał zapomnieć. Jedyne, co go niepokoiło, to jego stosunek do córki. Nie potrafił już tak, jak po jej narodzinach, najnormalniej przytulić jej i zająć się nią. Inka miała rację, że wściekała się na niego. Nie wiedział, jak może to naprawić. Patrzenie na małą przyprawiało mu największego bólu.


Po raz kolejny budził się z wielkim bólem głowy. Z pokoju obok słyszał płacz swojej córeczki. Po chwili ucichł, a on usłyszał głos Maksa. Przez moment zastanowił się, co on może tam robić, jednak stan w jakim się znajdował uniemożliwiał mu myślenie. W głowie miał tylko jedno – zejść do kuchni i napić się czegoś. Było mu już obojętne, czy będzie to woda, sok, czy… coś innego. Spoglądając na swoje odbicie w lustrze przestraszył się. Oczy miał przekrwione i zapuchnięte od płaczu. Cera zmatowiała nieco zżółkła, a najgorszy był jego oddech. Kwaśny, cuchnący. Z wesołego, młodego człowieka stał się kimś, kogo nie mógł rozpoznać. Szybko obmył twarz zimną wodą i zszedł na dół. W kuchni zastał mamę. Przez chwilę wahał się, czy wejść do środka.


- Chodź, chodź – usłyszał nagle. – Nie musisz się mnie bać, synku – powiedziała kładąc mu rękę na ramieniu.


- Przecież się nie boję – odpowiedział z chrypką w głosie.


- No dobrze, powiedzmy, że wierzę. Masz mi coś do powiedzenia synu?


- Mamo, czy ty też masz do mnie, jakieś pretensje?


- Pretensje? Tak to odbierasz? – spytała z wyraźnym żalem w głosie.


- A jak mogę inaczej? Każdy się mnie czepia. Nikt nie rozumie, że chcę zwyczajnie się zrelaksować. Odpocząć. Wszyscy na mnie napadacie. Inka oskarża, usiłuje wpędzić w poczucie winy, cała szeroko pojęta rodzina już mnie skreśliła, a teraz ty.


- Przykro mi synu, że tak to widzisz – powiedziała, odwracając się i ocierając łzy. – Wpędzasz się w ślepy zaułek. Jeszcze masz szansę z niego wyjść – dodała przed wyjściem z pomieszczenia. Kajtek natomiast wziął z lodówki butelkę zimnej wody mineralnej i wypił jej zawartość prawie jednym tchem. Pragnienie, jakie go męczyło od rana było spowodowane wypitą ilością alkoholu. Czuł pustkę w głowie. Wszystko się waliło. Jego życie, świat stanął w miejscu. Był tylko on, grób Judyty i pustka, mgła, nie mająca końca. Jego łzy były deszczem, rozmiękczającym podłoże. Alkohol wyparował, przywracając smutek, ból, cierpienie. Po cóż walczyć? Co tu go trzyma? Nerwowym ruchem rzucił butelką o sąsiednią ścianę. Przedmiot odbił się od niej, lądując w zlewie pełnym naczyń. Hałas, jakiego narobił obudził śpiące w pokoju jego dziecko. Płacz małej dziewczynki dobił go. Nie chciał tego słyszeć, czuć, pamiętać. Chciał Judyty – zdrowej i radosnej. Niestety została tylko ona. Łzy ponownie napłynęły mu do oczu, jednak on już miał dość. Wyszedł z domu, trzaskając drzwiami. Specjalnie nie pojechał samochodem. Marzył tylko o tym, by znaleźć się w jakimś barze i zamówić jakiś napój. Nie miał znaczenia ani rodzaj, ani jego cena. Byle był skuteczny.


„Syriusz” był jednym z barów w jego miejscowości. Nic specjalnego. Czerwone ściany, czarne stoły i krzesła i oświetlenie – delikatne, intymne. Nikomu w takich lokalach nie zależało na detalach. Bar znajdował się w centralnym punkcie pomieszczenia. Bogate wyposażenie przyprawiało chłopca o zawrót głowy.


- Co podać? – usłyszał głos barmana.


- Cokolwiek – odparł beznamiętnie. Mężczyzna w tej samej chwili postawił przed nim kieliszek i za chwilę wlał w niego przezroczystą ciecz. Kajtek wypił jednym tchem i powiedział. - Daj może szklankę. Będzie łatwiej.


- Spokojnie. Dopiero ranek. Ugotujesz się zanim przyjdzie wieczór.


- Lejesz, czy nie? Jest wiele innych barów – oznajmił, patrząc na niego mściwie. Barman nie miał wyjścia. To była jego praca. Musiał wykonywać polecenia klientów mimo tego, że jako człowiek miał inne zdanie.


- Nie rzucaj się tak. Chciałem tylko cię ostrzec – rzucił, zamieniając kieliszek na szklankę do whiskey. Młody człowiek bez zastanowienia wypił całą zawartość i otarł dłonią usta. Czuł, jak powoli zaczyna mu szumieć w głowie. Nie zwracał na to uwagi. Skinięciem głowy kazał chłopakowi po raz kolejny nalać mu solidną dawkę jego „lekarstwa”. Widział niechęć w jego oczach. Może i miał rację, ale on w tej chwili nie chciał myśleć, zapomnieć, zatracić się. Chciał żyć tak, by nie czuć.- [1] [2] -
Opinie
Ocena: 1 2 3 4 5 6
Musisz być zalogować by komentować.
oleczka31 Linia koment
Dodany:2012-08-21 22:05:30, Ocena: 6.0
Każda część wzrusza niezmiennie,pięknie napisałaś!

Ocenił/a na: 6
Pilar Linia koment
Dodany:2012-08-21 23:16:06, Ocena: 6.0
Dziękuję Aneczko:) Mam taką skrytą nadzieję wzruszyć jeszcze, ale i zdenerwować:)
Pilar Linia koment
Dodany:2012-08-22 09:35:30, Ocena: 6.0
Bardzo dobrze:) Oj żeby tak było do końca:)
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów