Restaurator 3
opowiadania >3. Smak powietrzaW czasie, którym zdajesz sobie sprawę, że wszystko, co dobre znikło, a pozostawionych błędów nic już nie naprawi, ogarnia cię błoga świadomość zbliżającego się końca. Umieranie wydaje się wtedy nie zmartwieniem śmiertelnika, ale emeryturą dla przepracowanego człowieka.


Z tą świadomością położyłem się wczoraj do łóżka i o dziwo, spałem jak dziecko. Wstałem wypoczęty i młodszy o kilka lat. Nie ma to jak pożegnać się z przeszłością i powitać ze dzisiejszym słońcem. Stałem przed oknem z rękami w kieszeniach i czułem jakbym patrzył na zewnątrz po raz ostatni. Dziwne uczucie wywoływało uśmiech, który nie wymagał napięcia mięśni. Zero sztuczności, jakby było to prawdziwe szczęście. Dobrze, że nikt z zewnątrz nie widział przez firankę mojej zadowolonej miny. Zaczęli by się zastanawiać, z czego się ten facet cieszy. Wyglądałem jak idiota.


Kiedy się tu sprowadzałem cztery lata temu wybrałem to mieszkanie właśnie ze względu na widok z okna. Wychowywałem się w spokojnej zielonej okolicy gdzie budził mnie rano świergot ptaków. Zamieniłem ten zielony raj sprzedając duży dom rodziców, aby przeprowadzić się do centrum miasta. Żyłem teraz w ciasnej kawalerce umieszczonej nad kinem przy głównym deptaku rynku Chorzowskiego. Tutaj budziło mnie drżenie podłogi i dzwonek od przejeżdżającego tramwaju. Rano i wieczorem przyglądałem się ludziom pode mną. Za zazdrością spoglądałem na sprawiających wrażenie posiadania jakiegoś celu w życiu. Jedni z nadętą miną pędzili do pracy, aby piąć się po szczeblach kariery. Drudzy ze znudzoną miną ciągnęli za sobą dzieci, aby nakarmić je słodyczami bądź tłustym jedzeniem. Najtańszy sposób by uczynić je, chociaż na chwilę szczęśliwymi. Ostatni, którym najbardziej zazdrościłem byli przed, po albo w czasie spotkania z drugą osobą. Widzieliście już taki widok. Ktoś czeka na rogu ulicy, pod ratuszem lub pod pomnikiem. Jest pachnący i elegancko ubrany, chociaż niekoniecznie dla każdych oczu. Jest ubrany niepowtarzalnie w swoim własnym stylu. Punk nie włoży krawata ani marynarki, ale włoży kolorową chustę w kieszeń skórzanej kurtki zamiast kwiatka. Jednak wszyscy niezależnie od tego, kim są czekają z niecierpliwością. Wracają w różnych nastrojach. Z uśmiechem do własnych myśli, albo po cichu przeklinając niewidzialnego przyjaciela idącego obok.


Z tą drugą osobą wiązała się często nadzieja, że będzie się dla niej w przyszłości pędzić do pracy, aby kupić jej to, czego chce lub nakarmić dzieci, które próbuje się wspólnie wychować. Zazdrościłem im tego pędzenia w kółko. Mimo tego, iż moim zdaniem prowadziło to do nikąd.


Jednak tego dnia po raz pierwszy odsunąłem firankę i otworzyłem okno. Opierając ręce o parapet wychyliłem się poza linię ściany budynku i wciągnąłem głęboko miejskie powietrze. Było… czyste. Chorzów zawsze wydawał się mniej brudny od Katowic gdzie miałem moją knajpę. Może, dlatego tu zamieszkałem? Blisko do pracy. Z domu blisko do parku. Dla mnie idealnie.


Spojrzałem w dół. Już im nie zazdrościłem. Osoba, którą kochałem, kocham nadal, bo nie mogłem się nią znudzić nie będąc z nią. Córka była już kobietą i nie mogłem się za nią wstydzić. Nigdy jej nie pouczałem tylko starałem się dawać dobry przykład. Nigdy nie chwaliłem się tym, co we mnie dobre. Częściej prosiłem ją, aby nie popełniała moich błędów. Była lepsza ode mnie, bo przekazałem jej to, co miałem w sobie najcenniejszego. A w przyszłości sama nauczy się jeszcze czegoś, o czym ja nie mam pojęcia. A praca… właśnie zerknąłem na zegarek. Spóźnię się. I co z tego? Jestem szefem. Sam siebie nie opieprzę.


Wczorajszego wieczora umarłem po to, aby urodzić się na nowo. I czułem się świetnie. Górowałem nad tłumem ulicy nie tylko tym, że obserwowałem ich z wysokości. Byłem ponad ludźmi i ich problemami. Doszło do mnie, że nie pozostaje mi nic innego jak spokojnie czekać na śmierć. Nie może się stać nic złego. Wystarczy mi cieszyć się tym, co mi zostało, czyli Darią i Marcinem. Nie wiem czy coś z tego wyjdzie. Byli jeszcze młodzi, potrzebowali jeszcze sporo czasu, aby zrozumieć, co to prawdziwa miłość. Po raz pierwszy nabrałem potrzeby bycia kimś, kto czuwałby nad ich bezpieczeństwem. Nigdy nie przypuszczałem, że najdzie mnie ochota zostania… dziadkiem!


Kurcze! Zawsze marzyłem o tym, aby nie dożyć starości. Chciałem umrzeć młodo, aby nigdy nie doświadczyć uczucia bycia zużytym i niepotrzebnym. Mężczyzna musi spełniać swoją rolę, myślałem. Jeżeli już nie daje rady, nie jest potrzebny. Z bólem obserwowałem dziadka, który nie potrafił samodzielnie wstać z łóżka, wyjść do toalety, wykonać najprostszych codziennych czynności. Cały ciężar dźwigała babcia, cały czas głośno przeklinając, jaki marny los podarował jej mąż. To ma by obowiązek małżeński? Gdybym ja miał pełną świadomość, w takim stanie poprosiłbym o garnitur i broń. Sam pociągnąłbym za spust i palnął sobie w łeb. Dla dobra żony. Niestety dziadek, nie wiedział gdzie jest. Nie wiedział, w jakim czasie. Mylił mnie z moim kuzynem. Żałosne.


Jak bardzo się wtedy myliłem. Każda sekunda życia jest cenna. Mógłbym znieść wiele bólu, przez wiele lat w jednym celu. Aby przytulić wnuka. Cząstkę tego, co z nas przetrwa, kiedy odejdziemy. Jest to jakiś sens życia dla normalnych ludzi. Czyli tych, którzy kochają nie tylko siebie. Z tą myślą i uśmiechem na twarzy zacząłem ubierać się do pracy. Przed wyjściem zerknąłem na moje zdjęcie z córką. Kurcze w pracy spędzam jakieś dwanaście godzin dziennie, na mieście, w parku lub w siłowni zależnie od pory roku dwie trzy godziny, pozostałe osiem godzin spędzam w domu śpiąc lub gapiąc się w telewizor. Więc, po co mi tutaj zdjęcie? Ściągnąłem je ze ściany i wcisnąłem pod pachę. Na ścianie pozostał biały ślad. Kiedy zamykałem drzwi z głośnym trzaśnięciem, przeciąg wyrwał firankę na zewnątrz. Trzepotała nad wejściem do kina jak biała flaga. Poddałem się jedynej miłości, jaka mi pozostała. Dla niej chciałem pracować nie dla samej przyjemności, ale dla pieniędzy. Wyszedłem z mojej „kawalerskiej” dziupli do pracy jakbym ruszał na wojnę. Zdobyć rynek! Zarobić masę szmalu!


Popołudniu ekonomiczna gorączka już mi minęła. Obiadów sprzedałem zaledwie kilka, żadnych nowych klientów. Kurcze, gdyby nie kebab mógłbym zamknąć tą knajpę. Ludzie nie potrafią zwolnić. Muszą być ciągle w ruchu. Kebab w bułce na wynos. Porcja frytek na wynos. Kebab w cieście na wynos. Kebab w bułce na wynos, i tak w kółko. Ludzie idąc opychają się byle czym. Zamiast usiąść spokojnie i zjeść powoli z talerza a nie z

Opinie
Ocena: 1 2 3 4 5 6
Musisz być zalogować by komentować.
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów