Restaurator 4
opowiadania >4. Drgania cząsteczek


Poprzedni wieczór skończył się źle, w przeciwieństwie do poranka i popołudnia. A dzień zaczął się przecież tak dobrze. Zdałem sobie z tego sprawę wieczorem, kiedy przed snem sumowałem sukcesy i porażki dnia. Byłem z siebie trochę dumny i dla równowagi miałem też wyrzuty sumienia. Na szczęście byłem też zmęczony i sen przyszedł bardzo szybko mimo natłoku myśli w głowie. Rano nie czułem już niczego. Wreszcie, po tylu latach nauczyłem się żyć dniem teraźniejszym a nie przeszłością. Po co komu ten przeterminowany balast? Zresztą byłem pewny, że z Moniką będzie wszystko dobrze. Nie zrobiłem nic złego. Przynajmniej tak mi się wydawało.


Z drugiej strony to niesamowite jaką otrzymałem dawkę mieszanych uczuć na początku tego tygodnia. Była dopiero środa, a byłem wyczerpany psychicznie od nadmiaru tych dziwnych uczuć. Do weekendu było jeszcze daleko ale w środku duszy odczuwałem jakieś napięcie. Jakby były to moje ostatnie dni w życiu. Dobrze byłoby tak się czuć przez cały czas. Może nie jest to przyjemne uczucie ale sprawia, że jesteśmy sobą a nie udajemy życia, jak oczekuje od nas tego środowisko.


W pracy wreszcie zaczął się ruch. Z Marcinem mieliśmy od rana sporo zajęcia. Gdyby było tak każdego dnia musiałbym jeszcze kogoś zatrudnić, bo w dwójkę nie dalibyśmy fizycznie rady przez cały tydzień. Chociaż nie brakowało nam energii i praca sprawiała przyjemność w dwójkę robiliśmy to co w innych miejscach robiło czterech. Jak długo moglibyśmy tak to ciągnąć? Przecież człowiek jest maszyną, która potrzebuje nie tylko paliwa i konserwacji. Nie może pracować cały czas. Potrzebuje motywacji do jakiegokolwiek działania. Sama praca nie wymaga dużo wysiłku. Znacznie ciężej znaleźć powód by unieść się rano z łóżka. Na razie byliśmy na szczycie i liczył się ten dzień. Jutro? Dziś czuję się świetnie. Pieprzyć jutro!


Tego dnia miałem szczęście. Remont w sąsiedniej kamienicy zagwarantował nam klientów w postaci prostych robotników, którzy nie gustowali w jedzeniu na wynos. Potrzebowali coś konkretnego i chcieli odpocząć przy posiłku. Zajęli wszystkie trzy stoliki. Rzadki widok w mym „pałacu”.


Weszła w nieodpowiedniej chwili. Pojawiła się w drzwiach, kiedy podawaliśmy zupę. Mężczyźni zacierali ręce, gaworzyli i stukali sztućcami. Co jakiś czas, któryś wybuchał śmiechem. Zrobiło się naprawdę głośno. Monika wyglądała zupełnie jakby wczorajszego dnia nie było, znów była nieśmiała nieznajomą. Przywitała się jakby bała się, że ją wyrzucę.


- Cześć! Chciałam cię przeprosić. Źle się wczoraj zachowałam.


- Cześć. Nic się nie stało – zabrzmiało lekceważąco. Chociaż faktycznie nie byłem na nią obrażony. W głowie po prostu miałem inne myśli. Spoglądałem na nią a myślami byłem byłem w innym miejscu, przy piecu. Wcześniej włączyłem frytkownice, pewnie tłuszcz już się rozgrzał. Mięso powinienem zaraz wrzucić na grilla. Już słyszałem, że niektórzy z robotników wiosłują łyżkami po dnie pustych misek po zupie. Zaraz będą chcieli drugie danie. Kilku zamówiło gotowane ziemniaki, powinny już dochodzić. Myślałem o pracy.


- Ale ja naprawdę, żałuję tego co zrobiłam


Wczoraj spędziłem mile czas z kobietą. A dziś pojawiła się u mnie ta sama osoba ale w postaci roztrzęsionej dziewczynki. Musiałem się wcześniej pomylić, może nie była wcale prześladowana przez rodziców tylko po prostu rozpieszczona. Bogata, niezrównoważona emocjonalnie dziewczyna szukającego uczucia u obcego człowieka. Rodzice wydawali jej się pewnie nudni. Jakież miałem szczęście nie mając problemów z Darią. Była normalna, chociaż nie ułatwiłem jej tego jako ojciec. Widocznie miałem w ojcostwie więcej szczęścia niż rozumu.


- Posłuchaj, mam naprawdę mało czasu żeby z tobą porozmawiać – zacząłem tracić cierpliwość i nie potrafiłem tego ukryć. Przeszkadzała mi a ona to wyczuła. Zacisnęła usta, przytaknęła minimalnym ruchem podbródka i wyszła obracając się na pięcie.


Śledziłem ją wzrokiem do wyjścia. Uciekając w pośpiechu wpadła na wchodzącego do środka człowieka. Kątem oka zobaczyłem jak uśmiecha się do niej i z ruchu ust odgadłem, że wita się z nią. Odpowiedziała mu jakby ze wstydem i natychmiast zniknęła zwinnie unikając jego ramienia trzymającego drzwi. Jej znajomy przytoczył się w moim kierunku, oparł się o blat i obdarzył mnie najgłupszym uśmiechem jaki widziałem w życiu. Poczułem alkohol zanim otworzył usta.


- Cześć szefie! Daj mi coś do jedzenia. Głodnym jak pies – słysząc jego pierwsze słowa pomyślałem jaki zabawny gość, ale tylko w pierwszej chwili.


- Raczej wilk... I owszem, dajemy zupę gratis klientowi, który odwiedza nas pierwszy raz. Niestety za następne dania trzeba płacić.


- Hee? – miał małe złośliwe oczka osadzone głęboko na tej swojej dużej tłustej głowie. Chryste! Co za kretyn!


- Co podać? – pomyślałem zacznę od nowa, chociaż najchętniej wykopałbym go przez drzwi. Ale innym klientom chyba nie spodobałby się widok, kiedy jeden z „gości” na czworaka ucieka w kierunku wyjścia a właściciel okłada go butem po dupsku wystającym z opadających spodni ukazujących przerwę między pośladkami. Dlatego przełknąłem uprzedzenia do idiotów, niewychowanych chamów, dresiarzy, kiboli, śmierdzących alkoholem wyrzutków społeczeństwa którzy nie byli różnicą niesprawnego systemu edukacji ale tworem nieporadności rodziców i własnego lenistwa. Nie współczułem im a mimo tego na mojej twarzy pojawił się szeroki uśmiech. Z błahego powodu. To też byli ludzie którzy mieli pieniądze w kieszeni. Miałem nadzieję na te nędzne kilkanaście złotych podane nieumytymi rękoma. Co za wstyd!


- Wszystko jedno. Jestem głodny jak… pies – Albo nie słyszał jak poprawiłem jego niby wypowiedź składającą się z aż trzech zdań i przekręconego przysłowia. Albo miał głęboko gdzieś co do niego mówiłem. Albo, co było najbardziej prawdopodobne, był po prostu głupi i nie zrozumiał co do niego mówię.


- Zaraz coś podam. A na razie coś na pobudzenie apetytu. Gratisowa zupa. Smacznego – Przesunąłem po blacie miskę z parującą zupą w kierunku zdziwionej twarzy grubaska.


- Za darmo?! Dzięki stary! – wrzasnął po czym zgarnął ogromnymi łapami naczynie jakby się bał, że się rozmyślę i mu je zabiorę.


Zniknął mój sztuczny uśmiech przeznaczony na specjalne okazje. Odwróciłem się w kierunku kuchni. Z dwóch powodów. Nie miałem ochoty patrzeć jak facet je, mlaskając i zalewając sobie podbródek tłustą i gorącą zupą. Przecież ona jest gorąca. Jak on może tak jeść?. A po drugie mnie wnerwił. Przecież nie jestem stary. Ani nie jestem jego starym! Jakie złe duchy przyniosły go do tego miejsca. Mojego miejsca. Przecież jestem tutaj z tą restauracją skryty przed światem jak mysz pod miotłą. Byłem naiwny wierząc, że będą mnie odwiedzać tylko zwykli głodni

Opinie
Ocena: 1 2 3 4 5 6
Musisz być zalogować by komentować.
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów