Restaurator 6
opowiadania >6. Krzyk umierającej duszy


Czekali na mnie maskując niecierpliwość każdy na swój sposób. Daria próbowała zjeść zimną już zupę, mieszała łyżką licząc i sortując w myśli warzywa pływające w misce a piętami wstukiwała w ramę barowego krzesła ten sam rytm, który wybijałem w podłodze baru czekając na słowa Moniki. Nie miałem pojęcia, że córka poczuje ten sam rytm z tak daleka, widocznie była tak samo nerwowa jak ja.
Marcin plątał się po kuchni wycierając ścierką co popadnie a przecież było czysto. Udawał, że sprząta czy nie myślał co robi? Raczej to drugie, wdał się we mnie przejmując moje nawyki. Jeżeli miałem coś na głowie, z czym nie mogłem dać sobie rady, robiłem coś zupełnie bezsensu. Jakbym nie kontrolował swego ciała. Tak jak Marcin teraz.
Nie pytali mnie o nic, kiedy wszedłem przez drzwi, rzuciłem kurtkę na wieszak i usiadłem za barem obok Darii. Marcin bez słowa podsunął mi miskę z zupą. Z trudem odpowiedziałem dziękuję i zabrałem się do wiosłowania łyżką. Po chwili stwierdziłem, że mam więcej marchwi w zupie niż Daria ale za to kilka sztuk więcej grzybów i kawałków kurczaka. Bambusa mieliśmy po równo. Chaos nad którym nie da się opanować.
- No i co? - spytała nieśmiało.
- No i... dupa wołowa. Było tak jak mówiłaś. Nie miałem szans.
- Przykro mi - ciekawość przerosła jednak grzeczność w następnym zdaniu - A co próbowałeś jej wytłumaczyć?
- Nic ważnego. Proponowałem jej żeby ze mną zamieszkała.
- Zwariowałeś! – czy kobiety zmówiły się na mnie? - Zdajesz sobie sprawę jak taka propozycja niedorzecznie brzmi? Jesteś... nienormalny.
- To fakt - odparłem spokojnie instalując sobie w ustach łyżkę gorącej zupy. Nie zdawałem sobie sprawy jaki byłem głodny. - No bo czy normalny facet próbowałby pomóc takiej dziewczynie? Raczej nie.
- Tato mogę cię prosić o szczerą odpowiedź? - jej nietknięta zupa została przesunięta po blacie w głąb kuchni gdzie sięgnął po nią Marcin. Ze zdziwieniem obserwowałem jak bierze łyżkę używaną przez Darię i opierając się o piec zajada ze smakiem niedokończoną zupę. Mnie nagle odechciało się jeść. Przyglądałem mu się z zainteresowaniem.
- Kiedy rozmawialiśmy wcześniej o Monice powiedziałeś, że jesteś facetem który nie ma celu w życiu. Czy to prawda?
- W jakimś sensie tak. To była spontaniczna odpowiedź. Musi być prawdą.
- A co ze mną? Co z restauracją? Co z Marcinem? My nie mamy dla ciebie znaczenia? - Dopiero teraz zauważyłem jak bardzo jest zdenerwowana.
- Kochanie przepraszam. Źle się zrozumieliśmy kocham cię bo jesteś moją córką. Ale jestem też samotnym facetem z pustką w sercu której ani ty, ani praca ani przyjaciel nie wypełni...
- Tato przestań! Nie o to mi chodzi! Wiesz co mi powiedziała kiedyś matka? – nastąpiła długa pauza w której Daria zbierała siły jak sztangista przed pobiciem życiowego rekordu - Kiedy była w ciąży powiedziałeś jej, że małżeństwo z nią to był twój największy błąd życia, a płacić będzie za to wasze dziecko. To prawda? - Chryste! Co ja narobiłem? Za jakie grzechy? Czułem jak w gardle coś mi rośnie i zaraz wyrwie mi głowę od tułowia. - TATO! Czy to prawda?
No i co mam odpowiedzieć. Kłamać? Obiecałem sobie kiedyś, że nie będę. Kłamstwo przynosi samo nieszczęście. Moja przeszłość to najlepszy dowód. Wszystko się komplikuje z powodu jednego fałszywego zdania. Wszystko się pierdoli bo nie byłem wierny swoim zasadom. Jedno kłamstwo a płacisz za to przez całe życie. Gorzej! Płaci za to ktoś kogo kochasz. Oto piekło na ziemi.
- Tak. To prawda. Powiedziałem jej coś takiego.
Zerwała się z krzesła i wybiegła z restauracji trzaskając drzwiami. Marcin przyglądał nam się cały czas spokojnie dojadając zupę Darii. Kiedy wyszła, odłożył delikatnie miskę do zlewu, podszedł do mnie, oparł się o blat baru i zapytał mnie wisząc nad moją głową jakby był księdzem w kościele zastanawiającym się czy dać komunię klęczącej przed nim osobą wiedząc, że ta nie była w spowiedzi a ma coś na sumieniu.
- Czy ty zawsze musisz być taki... idealny? Nie mogłeś przynajmniej raz skłamać? Po to żeby nie zadawać jej bólu – jego słowa były mądrzejsze od tego co ja dziś narobiłem. Młodzi ludzie dawali mi lepsze rady niż ktokolwiek wcześniej.
- Nie mogę. Muszę być taki. Jako dzieciak nigdy się nie wyróżniałem. Byłem przeciętny albo nawet poniżej tej trudnej do zdefiniowania warstwy. Moja siostra była lepsza ode mnie we wszystkim a jednak Bóg ją zabrał a mnie oszczędził. Nie mogę sobie pozwolić abym był byle kim. Muszę próbować być idealny.
- Przecież to niemożliwe.
- Niemożliwe jest przeżyć swoje życie nie próbując stać sie lepszym. Niestety nie zawsze mi wychodzi.
- Nie wiesz co mówisz! Jesteś już taki stary… - cudownie. Jeszcze brakuje żeby on mi dziś dosrał. Jednak jego surowy wyraz twarzy zmienił się na troskliwy - …a dalej jesteś dziecinny. I za to cię uwielbiam! Nią sie nie przejmuj, przecież wcześniej czy później wróci.
Nie byłem pewien. Pamiętam kiedy ojciec wyznał mi w złości, że byłem nie chcianym dzieckiem. Nie była to dla mnie najgorsza wiadomość w życiu, byłem już przyzwyczajony do cierpienia ale nie pozostało to bez śladu na mojej duszy. Jeszcze jedna kropla goryczy w beczce pełnej szlamu. A ile ja w moim życiu zadałem cierpienia własnej córce?


Pierwszy raz uciekła ode mnie a nawet nie próbowałem jej zatrzymać. Nie miałem doświadczenia ani wiedzy o kłótniach rodzinnych. Przecież jej nie wychowałem, albo raczej to nie ja narażałem się na jej gniew zmuszając do jedzenia nielubianych potraw, zaciągania jej do lekarza czy dentysty, nie musiałem za nią krzyczeć kiedy wychodziła z domu w zbyt krótkiej spódniczce. Jak bardzo ją zraniłem? Czy przeprosiny mają jakikolwiek sens jeżeli faktycznie zawiniliśmy? Przyznanie się do winy niczego nie zmieni? Marcin powiedział, że wróci a ja mu uwierzyłem. Będę miał czas aby ją przeprosić. Wytłumaczyć, że nie cieszyłem się kiedy dowiedziałem się o ciąży żony, kiedy zdałem sobie sprawę że nic nas nie łączy oprócz dziecka. Pokochałem ją później. Kiedy uśmiechnęła się do mnie

Opinie
Ocena: 1 2 3 4 5 6
Musisz być zalogować by komentować.
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów