Restaurator 5
opowiadania >Odezwałem się cicho i delikatnie. Nie chciałem aby wyszło jakbym miał do niej pretensje - Przecież sama do mnie przyszłaś. To ty czegoś ode mnie chciałaś.
Milczenie.
- Powiedz cokolwiek!
- Dlaczego ty w ogóle ze mną jeszcze rozmawiasz?
Wreszcie się odezwała. A już myślałem, że każe mi spierdalać gdzie pieprz rośnie. Ale jej pytanie? Co ja tu robiłem? Sięgnąłem do pamięci dwa dni wstecz jak się poznaliśmy. Kiedy pokazała się w restauracji była normalną miłą dziewczyną, u mnie w domu przeszła metamorfozę. Dwie osoby w jednej. Albo każda kobieta taka jest? Więc po co komplikowałem sobie życie szukając jej w tym mieście pełnym kłamstw?
- Jestem tutaj bo w ciebie wierzę.

Uśmiechnęła się jak matka słysząca od kilkuletniego syna, że kiedy dorośnie zostanie świętym mikołajem. Miłe ale niemożliwe w oczach dorosłego. Absurdalne było teraz to, że mówiłem słowa z podobnym przesłaniem, jako dorosły a słuchała mnie jeszcze bardzo młoda kobieta, z dziecinnym podejściem do życia.
Dziecinnym podejściem do życia? Co to znaczy? Zabawa od rana do wieczora? Robienie tylko tego na co ma się ochotę? Przecież wszyscy tak robią! Kto powiedział, że dzieci są głupie? Ten kto nie potrafi się już cieszyć życiem? Dzieci są głupie bo mówią wprost to co czują? Widocznie to ja byłem dziecinny bo wierzyłem w coś nierealnego. Faktycznie dzieci są głupie. Ja byłem głupcem. A jednak kiedy zdałem sobie z tego sprawę poczułem się z tym o niebo lepiej. Nie byłem dorosły. Dorośli w nic już nie wierzą a ja chcę wierzyć.


Wniosek do jakiego doszedłem spowodował, że poczułem sie lepiej chociaż znów oznaczało to dla mnie niemile widziane konsekwencje - samotność. Pstrągowi zaczęło brakować sił aby dotrzeć do źródła rzeki, ale przynajmniej wierzył, że da radę. Więc nadal brnął do przodu mimo iż woda zaczęła robić się mętna i śmierdząca. I na końcu tego ścieku ma być upragniona nagroda? Czyste jezioro z idealnymi warunkami aby spłodzić potomstwo i... umrzeć?
- Myślisz, że ja nie popełniłem błędów? Nie raz zrobiłem coś głupiego i są rzeczy których nie wybaczę sobie do końca życia. Nie mogę ci powiedzieć abyś nie żyła przeszłością bo sam tego nie potrafię, ale nie możesz zaniedbywać jutra kosztem wspomnień. Musisz żyć!
- Łatwo ci mówić! – naskoczyła na mnie agresywnie od alkoholu a jednak myślała bardzo trzeźwo – Przecież masz córkę która cie kocha. Widziałam to dokładnie w jej oczach. Co ty mogłeś złego zrobić w życiu? Przeszedłeś na czerwonym świetle, nie oddałeś książki do biblioteki czy nie pozwoliłeś córce pojechać na kilku dniową wycieczkę z przyjaciółmi? Znam cię kilka dni i wszyscy cię chwalą. Nie wiesz co o tobie mówią na mieście?
- Nie mam pojęcia. Nigdy mnie to nie interesowało.
- Że jesteś ideałem mężczyzny!
- Bzdura! Nikt mnie nie zna na tyle aby mówić takie rzeczy – wkurwiłem się. Kiedy słyszałem komplementy zawsze byłem pewien, że ktoś chce mnie wykorzystać. Nie ufałem takiej osobie. Ale Monice? Jej na niczym nie zależało. Czyżby mówiła szczerze?


- Nikt cię nie zna ale ludzie widzą jak żyjesz. Ja poznałam ciebie prywatnie i teraz już wiem, oni mieli rację. A myślałam, że udajesz żeby podrywać takie naiwne dziewczyny jak ja.
- Nie jestem ideałem! - gdzie ja jestem u psychologa? - Nienawidzę ojca. Nie byłem na jego pogrzebie. Nawet do dziś nie odwiedziłem grobu.
- I to ma być takie tragiczne? - nie wzruszyła sie w ogóle - Pokaż mi jedną osobę, która kocha rodziców a ja pokażę ci dziesięć, które ich nienawidzą.


- A ty? Kochasz swoich rodziców?
Opuściła głowę. Nieuczesane włosy opadły jej na twarz i zakryły cieknące po policzkach łzy. Minęły minuty zanim znowu się odezwała. Czekałem udając cierpliwego, siedząc z rękami w kieszeniach aby nie pokazać jak bardzo drżą moje dłonie. Stopy wstukiwały w posadzkę rytm bijącego serca domowej muchy. Milczałem a z płuc chciało mi się wyrwać okrzyk bólu. No dalej Moniko! Mów mi więcej!


- Kiedy miałam dziewięć lat moja mama odkręciła gaz. Chciała zabić siebie i mnie. Ojciec ją zdradzał. A ja mu się nie dziwie.. To on ją uwielbiał ale mama go chyba zaniedbywała.

Opinie
Ocena: 1 2 3 4 5 6
Musisz być zalogować by komentować.
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów