rozdział II
opowiadania >cię nie zobaczę!?
Padł na kolana w środku swego zakurzonego, ciemnego pokoju. Skrył twarz w dłoniach i przytulił się do dywanu. Wyglądał jak muzułmanin modlący się do Allacha umarły w chwili oddania pokłonu. Zastygł. Wreszcie się uspokoił albo zmęczył emocjami i nie miał już sił dalej krzyczeć więc padł w miejscu gdzie się zatrzymał. Mijały minuty, kwadrans, pół godziny. Leżał tak aż ciemność powoli ustąpiła światłości. Pierwsze promienie słoneczne skradając się od balkonu, rozsunęły firankę, przegoniły cienie i dotknęły jego zmęczonej twarzy. Pieszczotami zmusiły do otworzenia oczu w chwili kiedy w drzwi pokoju ktoś zastukał żywo.
- Konrad? Wstajesz? Zrobiłam ci śniadanie. Chodź zjejść bo nie będziasz miał sił w pracy. A pracować trzeba żeby żyć!
- Tak mamo. Już idę. Zjem co dasz. - Wykrzyczał do drzwie a na końcu dodał bardzo cicho, tylko do siebie i do słońca które go obudziło. - Bo trzeba żyć.

- Kochałeś ją?
- A ty nie kochasz matki?
- Chodzi mi o tamtą dziewczynę z netu!
- W dzieciństwie wywróżono mi, że miłością mego życia będzie kobieta o imieniu Sylwia. Poznałem ją w Internecie miała pseudo feministkaSylwia.
- He, he. I chcesz mi powiedzieć, że wierzysz w jakieś andrzejkowe wróżby?
- W coś trzeba wierzyć. A ty wierzysz w cokolwiek?
- Nie wierzę nawet w to, że tu jestem i z tobą gadam.
- Ooo. To smutne. Ignorujesz mnie a ja tak ci zaufałem. Widzisz wierzyłem w to, że ją w końcu spotkam. Przez kilkanaście lat jej szukałem, znalazłem i utraciłem...
- Jezus! Maria! Cz ty to widzisz!?
- A tak owszem. Zawsze się pokazuje z przygnębiającymi myślami. To Cerber.
- I mówisz to tak spokojnie! Przecież to potwór! Warczy wściekle, ślina cieknie mu z pyska i śmierdzi. Na boga! Ten wilk jest ogromny!
- Nie przesadzaj! Przecież mówiłeś, że nie wierzysz iż tu jesteś więc ten strażnik nie może ci nic zrobić. To tylko strach. Musisz się przyzwyczaić.
- Chyba żartujesz! Co robisz? Nie zbliżaj się do niego! Odgryzie ci rękę jednym kłapnięciem!
- Nie panikuj. Kiedy przebywasz z potworem na co dzień z czasem on przestaje być dla ciebie czymś przerażającym. Widzisz? Chodź, pogłaszcz go. Lubi kiedy go drapię za uchem. Dotknij jego sierści, jest bardzo miekka.
- Nie ma mowy!
- Kolega się wystraszył. Nie miej mu tego za złe ''misiaczku'' ludzie już tacy są. Boją się nieznanego. Też taki byłem na początku i... szczerze za tym tęsknię, bo życia trzeba się bać aby je cenić. Nie prawda panie dziennikarzu? Ja przestałem się bać i mimo tego iż miałem dobre intencje, naprawdę chciałem dobrze, nie tylko dla mnie... nieświadomie stworzyłem potwora.
- Jak to?
- No właśnie tak. Kiedy ja przestałem się bać, sam stałem się źródłem strachu. Absurdalnie... owszem, jedni byli mną przerażeni, co już było dla mnie wielkim nieszczęściem ale niestety życie pokazuje, że zawsze może być gorzej. Ktoś zaczął mnie podziwiać i to był początek prawdziwego nieszczęścia.Lokalny komisariat policji śmierdział. Nie da się inaczej tego określić bo chociaż był czysty, leciwa staruszka sprzątała tam każdego ranka, to i tak atmosfera jaka w nim się unosiła, przynosiła na myśl tylko niechęć i obrzydzenie. Była to wina nie tylko starego, zaniedbanego budynku ale i zniechęconych pracą funkcjonariuszy oraz ludzi jakich przyprowadzali do siedziby służby i ochrony społeczeństwa. Przeciętni goście posterunku nie byli nawet kryminalistami tylko nieprzystosowanymi do życia nieudacznikami. Do całego tego bigosu smaku dorzucały jeszcze osoby składające skargi, ofiary niskiego poziomu życia na peryferiach miasta. Przychodzili z banalnymi problemami, najczęściej będącymi powodem ich własnej głupoty i naiwności a pretensje, które powinni mieć do siebie wyrzucali na bogu winnych ziewających posterunkowych spisujących zeznania i układających je w rosnących kolumnach teczek nierozwiązanych spraw. Śmierdziało w tym miejscu ludzkimi śmieciami.
Gliniarze o tym wiedzieli, przyjechali z centrum specjalnie do tego posterunku aby skorzystać z pokoju przesłuchań i atmosfery jaka unosiła się w powietrzu. Osoba, jaką przyprowadzili miała poczuć ten zapach, który z założenia powinien być jej obcy, bo nie dość, że pochodziła z centrum to jeszcze była przedstawicielem tak zwanych wyższych sfer. Takie osoby były rzadkością w tym miejscu dlatego pojawienie się dwóch policjantów w cywilu i prowadzonego przez nich mężczyzny wywołało poruszenie u wszystkich. Nawet pijany, skuty na korytarzu przestał się na chwilę kiwać na krześle i spojrzał jednym trzeźwym okiem na przechodzące obok trzy osoby i przycisnął się przerażony do ściany kiedy przyjrzał się dokładniej mężczyźnie w środku. Stara prostytutka, widząc faceta w drogim garniturze i długich włosach, uśmiechnęła się zalotnie święcąc jednym złotym zębem. Po chwili zsolidaryzowała się z alkoholikiem, kiedy gentelman się do niej zbliżył i zobaczyła jego twarz. Wycisnęła tylko z ust piskliwe ''Jezus Maria!'' i zamieniła swój sztuczny profesjonalizm na autentyczny strach.
Dzielnicowy siedzący za biurkiem, nie spuścił zdziwionego wzroku z przyprowadzonego gościa nawet kiedy policjanci przemówili do kolegi i zapytali o wolny pokój. Odpowiedział i wskazał drogę cały czas patrząc na milczącego człowieka. Trójka przyjezdnych znikła a dzielnicowy podrapał się po głowie i wyszeptał:
- Różne rzeczy w życiu widziałem ale czegoś takiego...
Trójka dotarła do wskazanego miejsca. Otworzono drzwi i przodem wpuszczono cywila i kazano mu zaczekać w ciasnym i obskurnym pokoiku z lustrem weneckim, stołem z lampą i dwoma niewygodnymi krzesłami. No i ze smrodem, którym nasiąkły ściany: zimnym potem, strachem przed konsekwencjami, poczuciem winy za wstydliwe grzechy i złość, ogromna nienawiść do ludzi, którzy mają władzę nad innym człowiekiem i mogą sądzić innych dla zaspokojenia własnego chorego poczucia sprawiedliwości albo jak kto woli, kierujący się ludzkim prawem. Na pewno wszystkim stróżom prawa, niezależnie czy był uczciwym człowiekiem czy nie, oskarżenie kogoś sprawiało przyjemność i satysfakcję.
- No i co o nim powiesz? - zapytał jeden drugiego kiedy przez szybę przyglądali się mężczyźnie z drugiego, przyciemnionego pokoju.
- Ktoś z taką gębą nie może być niewinny. - odparł pewny siebie detektyw.
- Jak na razie widzę, że wycieczka nie zrobiła na nim wrażenia.

- [1] [2] [3] [4] -
Opinie
Ocena: 1 2 3 4 5 6
Musisz być zalogować by komentować.
Pilar Linia koment
Dodany:2012-09-30 22:24:05, Ocena: 6.0
Przyjemnie się Ciebie czyta:) Tak technicznie przecinki miejscami pouciekały, w dialogach zbrakło dopowiedzeń, i to, ze miejscami jest pogrubiona czcionka, a miejscami nie. Trochę męczy (moje wadliwe) oczy. Pozdrawiam. Czuję się zaspokojona:) Ale nie bój, nie na długo:)

Ocenił/a na: 6
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów