Rozdział IV
opowiadania >jest cholernie przystojny i dobry w łóżku. Mnie by to wystarczyło.
- A pies nie ma prawa zostawić swej pani samej tylko ona ma prawo wyrzucić go z domu. No nie?
Parsknęły śmiechem i zakończyły jeden z ciekawszych wieczorów w swym nudnym, sztucznym, luksusowym życiu.
Ania nieśmiało spojrzała na siedzącego obok bohatera damskich plotek. Niedojrzała jego miny w świetle bijącym od monitorów, bo pochylił się do przodu opierając łokcie na kolanach a długie włosy opadły na twarz skrywając to co czuł, ręce złożył splatając palce jak do modlitwy ale nie usłyszała słów: i odpuść nam nasze winy jako i my odpuszczamy naszym winowajcom. Zrobiło jej się żal i pewnie, gdyby nie jej nieśmiałość chwyciła by go troskliwie za ramię i pocieszyła ale chwilę później okazało się, że byłoby to zupełnie niepotrzebne.
Zaczął się śmiać. Z początku cicho, bo ukrył twarz w dłoniach, powstrzymywał się z emocjami ale pod koniec nie wytrzymał, kurczowo uchwycił poręcze krzesła i odchylił się do tyłu zwracając twarz ku górze śmiejąc się z całych sił jakby usłyszał po raz pierwszy, najlepszy żart świata. Trwało to niedługo nagle spoważniał, uspokoił się i spojrzał przed siebie ale nie widział już żadnych obrazów podawanych przez dziewczynę kontrolującą monitoring.
- O kurwa!... – opadł głęboko w fotel - A ja miałem wyrzuty sumienia, że zostawiłem ją samą. Jestem idiotą. Jak mogłem się nie zorientować? Pół roku mieszkaliśmy razem i nic nie zrozumiałem. Głupek, głupek, głupek.
Wstał i wyszedł. Ania siedziała rozglądając się za miejscem, w które on przed chwilą widział ale nie mogła nic dojrzeć, bo on spojrzał wstecz ale na obrazy w swej głowie: kiedy pierwszy raz przyszedł do wydawnictwa i zobaczył Sonię. Swoje przeciwieństwo w każdym sensie. Kobieta, pewna siebie, bogata, odważna, zrównoważona, seksowna, przebiegła, walcząca, wygrywająca. Bardziej męska od niego. Przeciwieństwa się pociągają ale co mieli wspólnego? Książki? Ona je sprzedawała i zarabiała na tym. On napisał tylko jedną i był dla niej jednym z wielu a cenne było w nim tylko to, że był jeszcze czysty. Nie skrzywdził, żadnej kobiety bo był chory, ona o tym wiedziała i wykorzystała to. Złapała okazję i kupiła na wyprzedaży rzecz, która umknęła innym oczom bo była pokryta grubą warstwą kurzu a była nieużywana i solidna. Przypadek ich złączył a rozdzieliła przeszłość, którą wciąż przeżywali w środku zanim poznali się w wydawnictwie.
Konrad wrócił do baru przez serwisowy korytarz jak przez tunel z innego świata do ziemi zupełnie obcej dla gatunku umierającego dinozaura. Wszystko było dla niego za małe, nieistotne i za zimne.
- Wódki!
Barman nie był zaskoczony. Spodziewał się takiej reakcji ale nie zareagował jak zazwyczaj, kiedy klient prosi albo żąda .
- Jest pan pewien? Może jeszcze jedna herbata panie Konradzie? Nie lepiej iść już spać i jutro podjąć jakąś męską decyzję?
Zapytany zawahał się, zapatrzył w lśniący blatu baru i zachybotał ciałem jakby znów był pijany, złapał jednak równowagę i spojrzał w twarz barmana trzeźwo chociaż smutnie.
- Skąd ty mnie znasz? A jak ty masz w ogóle na imię?
- Grzegorz, panie Konradzie.
- Cóż... Dziękuję ci za pyszną herbatę Grzegorzu. Dobranoc.
- Dobranoc i powodzenia jutrzejszego dnia.
- Nie dziękuję.
W drodze do wyjścia Konrad musiał minąć trójkę przyjaciół. Wydawałoby się, że alkohol odebrał im już wszystkim wszystko oprócz ochoty do spania a jednak...
Spokojnie wychodzący człowiek potknął się o specjalnie wystawioną nogę. Nie był pijany więc zrobił tylko jeden gwałtowny krok i przysiadł na kolanie łapiąc równowagę w ostatniej chwili. Wstał i obrócił się bardzo powoli wprost na złośliwie uśmiechniętą twarz tego samego osobnika, który wcześniej go obraził.
- Za dużo się wypiło! Co? Równowagi nie potrafisz utrzymać? Szmaciarzu?
Mężczyzna wzrokiem szukał świadków swej wyższości nad niższym od kilka centymetrów oponentem ale jego koledzy byli już zbyt pijani aby rozumieć cokolwiek z zachowania kolegi, świadkiem był tylko barman a tym razem był za daleko by powstrzymać rękę Konrada sięgającą po leżącą na stole ciężką popielniczkę. Nikt tego nie zauważył bo zabrał ją powolnym ruchem i schował za plecami.
- Jutro będziesz miał prawdopodobnie kaca, który minie i pozwoli zapomnieć o tej chwili. Ludzie niestety wybaczają pijanym twierdząc że, to choroba. Moim zdaniem niesłusznie. Dlaczego kiedy prowadzisz samochód pod wpływem alkoholu jesteś mordercą a kiedy przy każdym słowie gówno wypada z twoich ust, nazywają to tylko zwykłą głupotą? Skąd mam wiedzieć, że nie wrócisz do domu i żonie nie dasz w pysk bo nie zrobiła ci ciepłej kolacji?
Wrogi człowiek roześmiał się z satysfakcją bo dostał to co chciał - awanturę. Chciał ją jeszcze bardziej pogłębić i zgnoić słowotokiem przekleństw obcego człowieka ale nie zdążył. Miał siebie za wyjątkowego gracza, przecież tego do tej pory nauczyło go życie. Przyszedł czas na kolejną naukę, że zawsze można trafić na kogoś lepszego.
- Wiem! - Konrad zatrzymał jego słowa gestem dłoni. - Zaraz mi powiesz, że gówno cię to obchodzi co ja myślę i tak dalej. Jutro już nie będziesz wiedział co się stało... Jednak jest coś co nie pozwoli ci zapomnieć tej rozmowy.
Ręka wystrzeliła jak z procy i uderzyła zaskoczonego dżentelmena w twarz. Zachwiał się i upadł na kolano, dostał po raz drugi i z kolan upadł na podłogę jak długi. Nie zważając na innych Konrad przysiadł leżącemu na piersi wciskając mu kolano w splot słoneczny. Uderzył po raz trzeci w skroń, mocno aż popielniczka pękła i rozcięła skórę na twarzy ofiary.
- Ty śmieciu! Gęba w lustrze nie zapomni ci zapomnieć jakim gnojem jesteś dla ludzi! Teraz powiedz mi coś na mój temat. Mów! Kurwa. Powiedz jakim jestem szmaciarzem i snobem. Jestem prawie jak ty...
Miał uderzyć po raz czwarty ale barman wreszcie pokonał długą drogę zza baru i mijając osłupiałych kumpli od kieliszka masakrowanego na ziemi mężczyzny skoczył Konradowi na plecy przewracając go na ziemie i trzymając kurczowo zaczął krzyczeć wprost do ucha wściekłego Konrada.
- Człowieku uspokój się! Przecież go ZABIJESZ!
Szarpali się chwilę na ziemi aż zły duch opuścił ciało Konrada i
Opinie
Ocena: 1 2 3 4 5 6
Musisz być zalogować by komentować.
Pilar Linia koment
Dodany:2012-11-05 14:49:56, Ocena: 6.0
A no tak to jest człowiek się wtrąci, a potem różne galimatiasy wychodzą z tego. Pozdrawiam:)

Ocenił/a na: 6
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów