Róże, czyli opowieść o malujących paznokcie.
opowiadania >wyżerają nasze zapasy jak stado szarańczy. Żeby je zabrać siłą musiałoby was być dziesięć raz tyle, a i to pewnie skończyłoby się godną pożałowania porażką. Mój przyjaciel Kola to nie lada kozak. Poniał?


Na to tamten – Kola? Możet być Kola Nowak? Czełowiek wsiegda w szapkie, w czapce, uszankie -znaczy sie.


- Jak widać świat znów okazał się bardzo mały. Tak to ten sam Kola Nowak. Już rozumiesz?


- Da poniał. Rozumiem, on sierioznyj kakda rozsierdziłsa to i za uralom by nas naszoł. Job w żopu maci ! Teraz tamten splunął, ale dla odwagi, bo zbladł jak ściana. - Udałos szto, my tiebia wstretili. Ja pomniu kak on ubił za urlaom możet byc piatdzesiac mużikow . Ubił, tolko za szto, ze jemu odin takuju smiesznuju szapku iz liaguszki sobrał. Czornyj on, i opasnyj kak orieł dlja zajacy. No skażi szto dziełać , robić znaczy sje. Wiekie szczastje szto my goworim. Widać było jak dreszcze przebiegją po plecach nieznajomemu,a papieros mało nie wypadł z trzęsących się teraz dłoni. Przypaliłem mu spokojnie swoim benzynowym ronsonem, jedną dłonią, czyli z odpowiednim fasonem.


- To proste - odpowiedziałem.- Pojedziecie do sklepu i kupicie skrzynkę szkockiej whisky single malt. Potem odtworzycie jedną jakieś pięćdziesiąt metrów od domu, trochę rozlejecie . Kola nie lubi jak coś się marnuje, a zapach single Malt, jeśli się orientuję, wykryje ze znacznie większej odległości. To będzie dopiero wabik, kolejne będziecie stawiać co pięćdziesiąt metrów i tak, ze dwa kilometry. Jak kola wyjdzie z chaty i podąży tym tropem jak wilk, to Wołodia w tym czasie zabierze z chaty wasze dziewoczki. Ty też jak zostawisz ostatnią butelkę, zwiewaj ile sił, tutaj nad oczko, gdzie się spotkacie. Najlepiej od razu jedźcie na przejście graniczne, bo wiesz, że już nic tu po was. Bo jak Kola rozpozna wasz zapach to już go zapamięta i...


- Znaju, znaju – posępnie odparł nieznajomy. No to będzie ze czterdzieści butelek, każdy single malt ponad trzydzieści dołarow. Łoj ! Mnogo dzienieg, mnogo dołarow! Ech, ale szto dziełac, no Kola, eto Kola - Spasiba, dziekuju.


- Nie martw się –dodałem. Z takim krasawicami szybko odrobicie. Koli powiem, że same uciekły, bo tak je wyczerpał. Może na początku nie uwierzy, ale szybko pocieszy się single maltami. Już taki jest. Nie ryzykujcie jednak , bo jak powiedziałem, zostawicie zapach, a ten zawsze go zwabi.


Nazajutrz wyszedłem jakby nigdy nic na ryby. Zaczaiłem się w małym rowie jakieś pięćdziesiąt metrów od naszej chaty, niedaleko od ukrytego w darni tajnego wejścia do naszej piwnicy. Wszystko przebiegło zgodnie z moim planem. Nie upłynęło pięć minut od rozlania niewielkiej ilości trunku na trawę jak Kola w uszance ,czyli na roboczo, pojawił się przed chatą wyraźnie węsząc. Szybko ruszył w wiadomym mi wcześniej kierunku i znalazł pierwszą butelkę. Pociągnął potężny łyk i z lubością się uśmiechnął. Tak, Kola nie dziwił się, skąd się wzięła, bo po co? Kola już wyczuł następną. Uwięziony w nim wilk właśnie rozpoczął pościg.
Po całej sprawie Kola rzeczywiście był zły. „Pocieszanie” momentalnie zabrało dwie butelki szkockiej, ale wtedy, zaczął wsłuchiwać się w mój wykład na temat oszczędzania białka przed zimą. Mój wywód widocznie był wiarygodny. Wiadomo, że ryby, w szczególności, nasze zdrowe i łatwo przyswajalne pstrągi, zapewniają popyt organizmu na białko. A seks, a seks to wyrzucanie białka w błoto. Ano, żeby już nie było żem jezuita, wszystko ma swój czas i wymaga równowagi. Jak to w przyrodzie.


-Wiosną - mówię do Koli. - Wiosną możesz swawolić.- [1] [2] [3] -
Opinie
Ocena: 1 2 3 4 5 6
Musisz być zalogować by komentować.
kselope Linia koment
Dodany:2013-10-19 21:21:07, Ocena: 6.0
Ooo! Dobry, dobry tekciorek!

Ocenił/a na: 6
Barbarka Linia koment
Dodany:2013-10-19 22:30:08, Ocena: 6.0
fajne opowiadanko ..miło się czytało .. pozdrawiam :)
JKZ007 Linia koment
Dodany:2013-10-21 21:14:54, Ocena: 6.0
Napisz co myślisz o tym tekście...
JKZ007 Linia koment
Dodany:2013-10-21 21:15:24, Ocena: 6.0
cieszę się,że się podobało:)
Hardy Linia koment
Dodany:2014-12-16 20:40:39, Ocena: 6.0
Znowu dobry opowiadanie i... znowu błędy interpunkcyjne. Staram, się czytać samą treść, ale dobrze byłoby wyczyścić tekst. Moja rada - jeżeli wtrącasz rosyjskie słowa, to pojedyncze, nie całe akapity. Ja przeczytam i zrozumiem, ale ostatnio coraz więcej z czytelników jest "niepanimajuszczich" i może ich zniechęcić do czytania. A opowiadanka piszesz warte czytania. PS. Syberia... byłem tam kiedyś.
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów