Róże w czerni cz-2
opowiadania >Gdy Artur ukończył osiem lat, cioteczka Nina wyszła za mąż, o dość dużo starszego od siebie Włocha i wkrótce po ślubie, wyjechała do Włoch. Początkowo zamierzała zabrać chłopca ze sobą; tak przynajmniej mówiła. Jednak po zastanowieniu się, a może pod namową męża, jak szemrali sąsiedzi. Doszła do wniosku, że odda go pod opiekę państwa. I tak, Artur w wieku ośmiu lat, znalazł się na łasce zupełnie obcych ludzi: w domu dziecka. Pierwsze dni pobytu w domu dziecka, były dla Artura piekłem. - To nie jest dom dziecka, to zwyczajny,, sierociniec’’, w którym przebywają niechciane, a zarazem niekochane, opuszczone dzieci, jednym słowem sieroty – powtarzał, tuląc się do mokrej od łez poduszki. Jeśli ktoś wspominał jego matkę, rodziła się w nim wrogość, miał żal, że nie pomyślała o swoim dziecku, kiedy z własnej woli postanowiła odejść z tego świata. Cioteczkę Ninę, nazywał demonem w skórze anioła albo fałszywą małpą. Babci nie brał pod uwagę, tłumaczył sobie, że najlepszym dla niej wyjściem, była śmierć. Był zbyt mały, aby znać przyczynę tego okrutnego czynu, a nie miał nikogo, kto by mu ją wytłumaczył. I tak dzień po dniu, narastał w jego małym serduszku żal aż urósł do nienawiści, skierowanej do wszystkich bez wyjątku kobiet. Ale coraz częściej myślał o ojcu. Nie winił go, że porzucił syna i nie dawał znaku życia. Wręcz przeciwnie, opowiadał o nim i wychwalał jego zalety, kreując na bohatera. Marzył, że kiedyś zjawi się niespodziewanie i na oczach wszystkich dzieci, weźmie go w ramiona. Mijały dni, tygodnie i miesiące. Minęła wiosna, słoneczne lato, jesienna szaruga oraz mroźna zima, a dziecięce marzenia się nie sprawdzały. Jednym słowem: nie było mu dane spotkać swojego ojca. Chłopiec nie tulił się już do mokrej od łez poduszki, natomiast ,,sierociniec’’ zastąpił słowem ,,bidul‘’. Nauczył się żyć i zrozumiał, żeby przetrwać, musi rozpychać się łokciami i śmiało kroczyć do przodu. Zdarzało mu się jednak, że ogarniała go troska. Wtedy trzymał się kurczowo parkanu, jego smutne oczy patrzyły w jeden punkt – zastanawiał się. Dokąd pójdzie, gdy nadejdzie czas opuszczenia murów bidula? Ale był pewien, kiedy wkroczy w dorosłe życie, nigdy nie będzie pragnął odnaleźć swojego ojca. Po prostu wyrzeknie się go, tak samo jak on wyrzekł się jego. Razu pewnego, był to chyba Dzień Nauczyciela i na pewno nie było lekcji. Artur właśnie kończył śniadanie, kiedy w progu stołówki stanęła kucharka. Najpierw obiegła wzrokiem stoliki, potem w milczeniu rozejrzała się na wszystkie strony, raz drugi odchrząknęła i wreszcie odezwała się dość głośno.


- Kończ prędko śniadanie Arturze, masz gościa! Widząc zdziwienie w oczach chłopca, podeszła do niego i dodała nieco ciszej. – Przyjechał jakiś jegomość i bardzo mu zależy, żeby z tobą porozmawiać.


- Gdzie jest?


- Wyszedł właśnie z pokoju pani dyrektor i czeka na ciebie przed wejściem na stołówkę.


-Tata – szepnął chłopiec i pospieszył powitać gościa.


Stanął jak wryty, gdy ujrzał starszego siwego pana. Spojrzał na niego zdziwionym wzrokiem, nie tak sobie wyobrażał ojca, który śnił mu się po nocach. Starszy pan był skromnie ubrany, nie wyglądał na bogatego. Miał na sobie mocno wytarte spodnie z obszarpanymi nogawkami, starą wyblakłą koszulę w granatowo - czerwoną kratę oraz granatowy pulower ręcznie robiony na drutach. Z jego zniszczonej kurtki, trudno było odgadnąć kolor, mógł to być brąz lub bordo. Otworzył skórzaną teczkę, którą podtrzymywał dość szeroki, skórzany pasek od spodni z metalową, świecącą klamrą. Wyjął dwie książki, komplet samochodzików resorki, które kiedyś były dostępne tylko w Peweksie za dolary lub jakieś bony oraz mnóstwo słodyczy. Podając Arturowi, roześmiał się serdecznie, a jego twarz pokryły zmarszczki.


- Słodycze dla podniebienia, resorki do zabawy, a książki dla wiedzy i przyjemności – powiedział wesoło. Widząc zdziwienie w oczach dziecka i jego nieufne spojrzenie - odezwał się bardziej łagodnie oraz pełnym miłości głosem: - Pozwól Arturze, że się przedstawię. Nazywam się Tomasz Grodzicki i jestem twoim dziadkiem.


- Jakim, dziadkiem? Nigdy nie słyszałem o żadnym dziadku. Ja naprawdę nie mam dziadka proszę pana, gdybym go miał, babcia by mi o nim powiedziała - wyrzucił z siebie jednym tchem.


- A czy to ważne, jakim? Po prostu chcę zostać zwyczajnym twoim dziadkiem. Czy naprawdę, nie chcesz mieć dziadka?


- Wolałbym tatę, by grać z nim w piłkę, chodzić do kina i zaliczać rowerowe wycieczki - powiedział, a łzy zaszkliły się w jego niebieskich oczach.


- Ojcem być nie mogę, bo jestem już starym człowiekiem. Adoptować też cię nie mogę, bo nasze prawo jest chore, ale chętnie pokocham cię jako wnuka.


Artur nic nie odpowiedział, spuścił oczy, a z jego piersi dało się słyszeć ciche westchnienie. Zbyt wiele się wydarzyło w jego krótkim życiu, żeby uwierzyć obcemu człowiekowi, który się nagle pojawił i nie wiadomo na jak długo. Ale co znaczą te dziwne słowa? Gdy cioteczka Nina opuszczała Polskę, nie mogąc powstrzymać łez – powiedziała: ,,Nie mogę cię zabrać Arturze, bo nasze prawo jest chore i nie pozwala mi na to’’. Jako mały chłopiec, nie rozumiał tych słów, zrozumiał je dopiero jako dorosły mężczyzna. Starzec widząc wahanie, Artura – uśmiechnął się do niego:


- Zaufaj mi chłopcze. Chyba nie wyglądam, by rzucać słowa na wiatr? A może wyglądam, tylko o tym nie wiem? - spytał wesoło.


Artur nieufnie spojrzał w jego starcze oczy.


- Nie wygląda pan – odpowiedział krótko na pytanie. – Tylko nadal nie rozumiem, dlaczego właśnie ja mam być pańskim wnukiem?


-Więc pozwól, bym wszystko ci wytłumaczył. Wiem, że jesteś mały i nie masz rodziców. Dlatego pragnę otoczyć cię opieką i może mi się uda bym ich zastąpił.


- To nieprawda, że nie mam rodziców! Przecież mam tatę! – zaprotestował głośno chłopiec, podejrzliwie spoglądając na starca.


- Posłuchaj mnie uważnie, Arturze. Wiem, że masz tatę i wcale nie myślę ci go odbierać. Jednak, dokąd się nie pojawi, chcę być twoim dziadkiem i dbać o ciebie jak o prawdziwego wnuka.


- Ale dlaczego, właśnie ja mam zostać pana wnukiem? Przecież są inni chłopcy – buntował się malec.


- Zaraz ci powiem, a ty postaraj się mnie zrozumieć. Ja jestem samotnym starym człowiekiem, nie mam żony,

- [1] [2] [3] [4] -
Opinie
Ocena: 1 2 3 4 5 6
Musisz być zalogować by komentować.
Alis17 Linia koment
Dodany:2010-12-26 19:12:08, Ocena: 6.0
fajne :)
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów