Róże w czerni cz-2
opowiadania >byś ją kochał. Natomiast, gdy będzie ci dane zostać ojcem, wtedy swoją córkę nazwiesz tym imieniem.


- Tak, dziadku. Moją córkę będę bardzo kochał, żeby nigdy nie trafiła do domu dziecka.


- Wierzę w to, co mówisz i daj Boże, by tak się stało - przytaknął starzec, smutnie kiwając głową. Spojrzał w niebieskie oczy chłopca, uśmiechnął się, a potem wolno podniósł się z miejsca.


- Na mnie już czas, Arturze, wzywają mnie obowiązki, więc musimy się pożegnać. Ale zaufaj mi, że wkrótce znów się zobaczymy.


Założył mocno zniszczoną kurtkę, chwycił skórzaną teczkę, podał Arturowi rękę i skierowali się do wyjścia Artur kurczowo ściskał dłoń dziadka, odprowadzając go do autobusu. Pragnął, żeby ta droga trwała jak najdłużej, ale nieubłaganie skracała się, za każdym postawionym przez nich krokiem. Na pożegnanie, dziadek poklepał chłopca po ramieniu, mówiąc:


- Trzymaj się, mały i do zobaczenia.


Wsiadł do autobusu, pomachał ręką i odjechał. Artur stał nieruchomo, dopóki autobus nie zniknął z zasięgu jego wzroku. Wracając wolnym krokiem, myślami był przy dziadku. Nie ważne było, że był biednie ubrany, ale liczyło się jego dobre serce. Gdy wszedł na dziedziniec, kiwnęła na niego kucharka.


-Pozostał mi jeden kisiel, zjedz sobie – rzekła, podając mu kubek. - Masz dużo szczęścia Arturze, że poznałeś tak zacnego człowieka. Jednym słowem, jesteś w czepku urodzony – powiedziała, kiwając głową.


- To nie jest mój prawdziwy dziadek - odpowiedział chłopiec.


- To nie ważne, czy prawdziwy, czy przyszywany. Liczy się jego wielka miłość do ciebie.


Od tego dnia, przybrany dziadek odwiedzał Artura przez osiem lat. Nie przyjeżdżał zbyt często, tłumaczył się wiekiem i chorobą wieńcową serca. Ale tak jak przyrzekł, nigdy o nim nie zapomniał. Pisał długie listy, przysyłał pieniądze, książki i różne drobiazgi. Pamiętał o dniu imienin i urodzin, na których zawsze było mnóstwo słodyczy i niekiedy czekoladowy tort z palącymi się świeczkami, a przy każdym spotkaniu, obiecywał mu życie w bogactwie, które on rzekomo mu zapewni, po opuszczeniu bidula. Na swoje osiemnaste urodziny, kiedy nadszedł czas opuszczenia domu dziecka. Artur otrzymał od anonimowego sponsora kawalerkę, oraz pieniądze na jej umeblowanie. Nie wiedział, od kogo, ale nie podejrzewał o to dziadka, bo skąd taki biedak, może mieć fortunę? Często myślał, że starzec, ma po prostu wyobraźnię i tak naprawdę puszczał jego słowa między uszy. Jednak dziękował Bogu za wszystko, co dał mu los i ten biedny stary człowiek, który by jego uszczęśliwić z pewnością, odejmował sobie od ust. Zdawał sobie sprawę, że wszystko, co posiada zawdzięcza szczęściu i czekał tylko na tą wielką miłość, którą ma ponoć zapisaną w gwiazdach. Przez ostatnie pięć lat, dziadek nie dawał znaku życia. Artur tłumaczył sobie, że na pewno umarł. Żałował, że nie wiedział, kim był ten ubogi, prosty człowiek, który wniósł do jego małego serduszka tak wiele radości. Jako dorosły już mężczyzna snuł marzenia, żeby, chociaż jeszcze raz w swoim życiu uścisnąć mu dłoń i podziękować za okazaną miłość, której wtedy tak bardzo potrzebował. Wnet jednak pogodził się z myślą, że stracił go na zawsze, bo nieubłagana śmierć, na pewno zamknęła jego powieki. Żył jednak nadzieją, że może kiedyś odnajdzie jego grób, wtedy złoży na nim najpiękniejsze róże. Artur uwielbiał róże, podziwiał ich zapach i piękno. Twierdził, że żadna z jego poznanych dotąd kobiet, nie zasługuje na takie szlachetne kwiaty. Natomiast święcie wierzył, że gwiazdy ześlą mu tą wielką miłość, wtedy wybrance swojego serca, usypie drogę z najpiękniejszych białych róż. Jednak przez chwilę nie pomyślał, jak okrutnie zadrwi z niego los, a te piękne białe róże, bardzo długo będą go nawiedzać w koszmarnych snach.


Minęło sześć lat, od chwili, gdy Artur opuścił dom dziecka i zamieszkał samotnie w swej zacisznej kawalerce. Pomimo że ukończył już dwadzieścia cztery lata, nawet przez chwilę nie pomyślał, że powinien się ożenić. Z Anetą przeważnie spotykał się na mieście, noce spędzał w jej małym pokoiku lub w hotelu. Natomiast swoje mieszkanie uważał za prywatne terytorium i nie myślał nikogo do niego zapraszać. Nie miał również zamiaru, gościć u siebie żadnych kobiet, by się panoszyły jak szare gęsi. Jednak przyrzekł sobie, że wprowadzi się do niego kobieta, którą nad życie pokocha i która godna będzie jego gorącej miłości. Wszystko by się toczyło normalnym trybem życia, gdyby pewnego ranka do drzwi nie zadzwonił listonosz.


- List polecony dla pana, proszę pokwitować! - rzekł służbowym głosem.


- Chyba monit z Urzędu Skarbowego?- spytał z niezadowoleniem, Artur.


- Nie, to prywatny list.


- To dobrze, bo już się bałem.


List był nadany w Warszawie. Już po charakterze pisma poznał, że list jest napisany ręką dziadka. - A jednak żyje – odetchnął z ulgą, a jego twarz rozjaśnił szczęśliwy uśmiech. Po przeczytaniu listu, dowiedział się, że jego przybrany dziadek przebywa w Domu Seniora pod Warszawą. Mocząc się od ponad godziny w wannie, czytał otrzymany list po raz piąty, by niczego nie przeoczyć. Dziadek przepraszał swojego wnuka, że nie dawał znaku życia, ale miał poważne problemy, w które nie chciał go wciągać. Teraz skoro wszystko jest już na dobrej drodze, prosił żeby jak najprędzej przyjechał do niego, ponieważ muszą wreszcie porozmawiać o jego przyszłości. Arturowi zrobiło się żal człowieka, któremu tak wiele zawdzięcza. Nie mówiąc nic nikomu, pojechał z myślą, że go do siebie zabierze, aby zamieszkać wspólnie. Chwilowo odstąpi mu swój tapczan, potem coś wymyśli, może zamieni kawalerkę na większe mieszkanie? Ale jednego był pewien: nie pozwoli, żeby ten zacny człowiek tułał się po obcych ludziach. Postanowił, kiedy dojedzie na miejsce, pójdą do sklepu i kupi mu jakieś przyzwoite ubranie. Martwiło go, że dziadek na pewno chodzi w używanych ciuchach z Opieki Społecznej i na samą myśl o tym, dostawał gęsiej skórki. Gdy dotarł na miejsce, okazało się inaczej niż przewidywał. Zatrzymał się przed wysokim murem, który chronił ogród. Właściwie, nie ogród lecz park. Ozdobą parku była fontanna, która swym deszczem rosiła zadbane trawniki i kwitnące naokoło kwiaty. Przy alejkach stały świeżo pomalowane ławki, nad niektórymi pochylały się wierzby płaczące, które swym szumem zmuszały odpoczywających do zadumy. Przy dużej bramie wjazdowej, widniała tabliczka wskazując drogę do parkingu. Artur bardzo wolno wjechał na brukową kostkę i rozejrzał

- [1] [2] [3] [4] -
Opinie
Ocena: 1 2 3 4 5 6
Musisz być zalogować by komentować.
Alis17 Linia koment
Dodany:2010-12-26 19:12:08, Ocena: 6.0
fajne :)
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów