Rozprawa o indywidualizmie cz. II
opowiadania >c.d.

Czyli możnaby wskazać na "spisek", gdyż tak naprawdę tylko mityczni ONI żyją w pełni i są kompletymi osobowiściami, z których reszta ułomnie czerpie.
Tak naprawdę nie byłbym o tym przekonany. Wszelkie "spiski". "inni", "układy" etc. to emanacja poczucia zagrożenia własnej tożsamości... zwłaszcza w obliczu niemożności dokładego jej nazwania.
Ciekawe, że z "innymi" wlaczą przeważnie ci, którzy już nie mają szans by się wśród nich znaleźć. Staruszkowie walczą z głośną młodzieżą, ułomni politycy walczą z szarymi eminencjami biznesu etc.
Biorąc jednak pod uwagę całokształt, nie wydaje mi się żeby istnieli jacyć przepotężni ONI. Wiadomo, były i bedą różne grupy nacisku, lobbing i "haki", ale to tylko kolejne trybiki szalonej maszyny o nazwie "nowoczesne społeczeństwo".
ONI także starajasię przypasować do realiów i WZORCA, nie do końca pojmując czym on jest. Także są na swoim miejscu, uwięzieni w "swoich" standardach, z powtarzalnymi motywami działań i pragnieniem indywidualizmu (ale czasem w skali makro:)).


Czy winien temu wszystkemu jest jakiś demiurg? Wątpię - żaden nie mógłby być tak bezmyślny i chaotyczny.

Carl Jung, o ile się nie mylę, z nadzieją wskazywał na istnienie w naszej jaźni swoistej "nadpamięci" gatunku. Kilku innych myśliceli i naukowców wskazywało, że naszym przeznaczeniem jesr "nadświadomość ". Mielibyśmy wtedy stać się zorganizowną zstrukturą, gotową do osiągania wyższych celów.

Cóż - wydaje mi się że idziemy w drugim kierunku - rozumiemy się co raz mniej, nawet rodzinna wspólnota musi ustępować indywidualizmowi, często wynaturzonemu i nieuzasadnionemu.
Bo tak narawdę każdy z nas jest w jakiś sposób indywidualny. Katalizator kultury masowej niszczy , a nie pozwala to wyklarować...
Zaś co do wspomnianej "nadświadomości" - w kontekście tego jak bardzo "niemodne" są wspólnoty, związki itp. śmiem twierdzić, że nasz gatunek prędzej zachoruje na klaustrofobię i wymrzemy pozamykani w domach, bo otwarta przestrzeń i ludzie zbyt będą przytłaczać "indywidualną" jednostkę.


- [1] -
Opinie
Ocena: 1 2 3 4 5 6
Musisz być zalogować by komentować.
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów