Sekret Alicji cz.1
opowiadania >Dzień: 1


Alicja z ledwością uniosła głowę od poduszki, była ciężka jak z ołowiu. Błędnym wzrokiem - rozejrzała się po sali. Stały dwa łóżka, jedno było puste. Widocznie ktoś je zwolnił, a następna pacjętka jeszcze nie dotarła. Zatrzymała wzrok na podłączonej kroplówce, płyn kropelka po kropelce, ściekał do jej żyły; butelka miała się na ukończeniu. Jeszcze raz obiegła wzrokiem szpitalną salę. Na stoliczku, obok jej łóżla - leżał inhalator i nienapoczęta paczuszka higienicznych chusteczek. Stała też butla z tlenem, widocznie dostała atak astmy i zaczęła się dusić. Nie powiedziała lekarzowi, że choruje na astmę; a powinna. Niczego nie pamięta, w jej głowie nastąpiła pustka. Przyłożyła dłoń do czoła, jakby chciała zebrać w jedną całość, porozrzucane myśli. Ale na próżno. Jednego była pewna, przyszła do szpitala, żeby urodzić dziecko. Kiedy zabrano ją na oddział, wszystko wskazywało, że nie będzie komplikacji, a nieco później było inaczej. Weszła pielęgniarka. Uśmiechnęła się, okazując zadowolenie. Odłączyła kroplówkę, podniosła wyżej podgłówek, poprawiła poduszkę i wygładziła dłońmi kołdrę. Alicja spoirzała na nią miną męczęnnicy. 


- Fatalnie się czuję. Jestem osłabiona, nawet nie potrafię poruszyć ręką ani nogą - powiedziała słabym głosem.


- Nie dziwię się, miała pani bardzo ciężki poród. Jednak muszę pani powiedzieć, że największą winę ponoszą lekarze. Nie obyło się bez cesarskiego cięcia, ale powinno ono być przeprowadzone, o wiele wcześniej.


- To znaczy, że moje dziecko umarło?


- Skądże? Ma pani syna, waży prawie cztery kilo: dosłownie 3,950. Duży chłpak, aż miło na niego spojrzeć. Zaraz go pani przyniosę, przecież powinien przywitać swoją matkę - powiedziała radosnym głosem i wybiegła z sali.


Alicja zamknęła oczy. Nareszcie ujrzy to, co dziewięć miesięcy nosiła pod sercem. Odwróciła się w stronę drzwi i ujrzała tą samą pielęgniarkę z zawiniatkiem, z malutkim tobołkiem w rece. Położyła chłopca na pierś matki i tyłem wycofała się do wyjścia. Alicja drżącymi rękami, osłoniła maleńką twarzyczkę synka. Smacznie spał, chyba też był wymęczony przez długotrwały poród. Pocałowała go w maleńką, zwinietą w piąstkę rączkę: była bardziej delikatna od aksamitu. Nagle zmęczenie gdzieś uleciało, a jej twarz - rozjaśnił uśmiech. Objęła niemowlę, i delikatnie przytuliła do swojego serca. Była szczśliwa. Najchętniej, wyrzyczałaby całemu światu, że ma syna.


- Witaj mały ksiąze. To ja, twoja mama - powiedziała cichutko. - Nawet nie wiesz maleńki, jak bardzo czekałam, kiedy się narodzisz. Jednak nie spieszyło ci się, żeby ujrzeć ten swiat: urodziłeś się dwa tygodnie później. Powiadają, że jesteś dużym chłopcem, ale to nieprawda. Jesteś tylko maleńkim okruszkiem. Jesteś takim ślicznym dzieckiem, jakiego nie widziały moje oczy. Muszę ci jeszcze powiedzieć, że jesteś pierwszym mężczyzną, którego nad życie pokochałam. Nieważne, że po swoim ojcu odziedziczyłeś rude włosy. Ale pozostałe cechy ja tobie przekażę. Będę cię wychowywać w miłości do Boga, nie będę uczyła fałszu i zdrady. Ale będę ci wpajała, byś nigdy nie ufał przyjaciołom, bo przyjaźń nie istnieje.


Dzień:2


- Witaj mój maleńki książę. Tak bardzo za tobą tęsknię. Już nie mogę się doczekać chwili, kiedy bedziesz zasypiał w moich ramionach. Nie mogę cię jeszcze karmić piersią, mam temperaturę. Lekarze sami nie wiedzą, co się dzieje. Ale ja jestem pewna, że jeśli byś był przy mnie, wtedy wszystko by minęło. Nie pamiętam, czy już ci mówiłam, że masz piękny uśmiech, kiedy się uśmiechasz? Wyglądasz jak aniołek, który zstąpił z nieba, żeby dać mi szczęście, o którym nigdy nie śniłam. Kocham cię od chwili. kiedy byłeś jeszcze bardzo maleńki, jak kiełkujące ziarenko szłonecznika. Przysięgam. Nigdy nie przestanę cię kochać, bo jesteś moim skarbem, który zesłał mi los. Nieważne, że nie mam męża; mam ciebie.


Dzień:3


- Witaj mały książę, mój piękny mały człowieczku. Najpierw muszę ci powiedzieć, że od dzisiaj masz imię; Jakub. Mam nadzieję, spodoba ci się. Patrząc na ciebie, jestem taka szczęśliwa. Nie potrafię opisać, jakie piękne jest macierzyństwo. Bywają chwile, że jeszcze nie wierzę w to, co mnie spotkało. Dzisiaj pierwszy raz przytuliłam cię do piersi. Chwyciłeś brodawkę i łapczywie ssałeś, jakby za chwilę miało zabraknąć pokarmu. Nie martw się skarbie, jest go aż nadto i nie zanosi się, aby go miało zabraknąć. Czuję się coraz lepiej. Nawet rana na brzuchu, mniej dokucza. Ale ból nie ma znaczenia, najważniejsze, że mam ciebie.


Dzień:4


- Witam cię, mój mały królewiczu. Dzisiaj pierwszy raz zobaczyłam twoje oczęta; są śliczne, niebieściutkie. Pielęgniarka powiedziała, że wszystkie noworodki mają podobne oczy, a nieco później się zmieniają. Ja jej nie uwierzyłam. Wiem na pewno, że twoje pozostaną zawsze piękne. Będą koloru chabrów lub rosnących nad potokiem niezapominajek. Już nie masz czerwonej buzi, z jaką się rodzą dzieci. Twoje policzki są rumiane i tryska z nich zdrowie. Moje najdroższe kochanie, z dnia na dzień, coraz bardziej cię kocham. Już masz śliczny wózek, którym będziesz jeździł na spacery. Białe łóżeczko i niebieską w kolorowe kwiatki kołderkę. Łóżeczka nie masz z baldachimem, uważam, że byłoby tobie zbyt duszno. Po prostu masz zwyczajne łóżeczko. Nie będę ci zakładać pampersów, bo słyszałam, że to niezdrowe. Poza tym, największa dla matki frajda, jest pranie i prasowanie pieluszek. Uchowało się jeszcze dwadzieścia po mnie, kiedy byłam niemowlęciem. Są śliczne. Wszystkie wykończone szydełkiem; przeważnie kolorem niebieskim i rózowym.


Dzień:5


- Witaj Jakubie. Dzisiaj zwracam się do ciebie po imieniu. Ale to nie znaczy, że przestałeś być dla mnie małym księciem. Jesteś nim nadal, przecież pojawiłeś się, jak z bajki. Już coraz bardziej się uśmiechasz i spoglądasz na mnie swoimi niebieściutkimi oczętami. Na pewno, jeszcze nie rozumiesz, że jestem twoją matką, a poznajesz mnie tylko po biciu serca. Patrząc na ciebie, ogarnia mnie radość, jakiej nigdy nie zaznałam. Mogłabym powtarzać bez końca, że jesteś dla mnie całym swiatem i tylko ciebie kocham. któraś z pilęgniarek mówiła: że będziesz szczęściarzem, bo urodziłeś się w niedzielę. Pewnie, że będziesz - czuję to.


Dzień:6


- Witaj mój mały łobuziaku.Dzisiaj słyszałam, jak krzyczałeś i stwierdziłam, że masz bardzo donośny głos; chyba będziesz muzykiem. Jesteś akurat po kąpieli. Pięknie pachniesz oliwką, a twoje rude włoski, są pięknie wymodelowane. Pani doktor powiedziała, że przybrałeś na wadze. Wcale mnie to nie zdziwiło. Przecież wiem, że jesteś łakomczuszkiem, który nie popuści żadnego karmienia. Kiedy poczujesz muśnięcie nabrzmialej piersi,

- [1] [2] -
Opinie
Ocena: 1 2 3 4 5 6
Musisz być zalogować by komentować.
kac1 Linia koment
Dodany:2010-02-18 12:41:21, Ocena: 6.0
Dobry pomysł, ciekawe, pozytywne ! , opowiadanie, które przeczytałam z przyjemnościa,. Ale dlaczego młoda mama będzie wpajała małemu Jakubowi, ...by "nigdy nie ufał przyjaciołom ? ...czy tylko dlatego że sama się zawiodła ? A może lepiej ..ludziom ? Dziekuję za to opowiadanie
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów