część druga
opowiadania >5


W samym środku Europy piszę pomnik nienarodzonym pokoleniom wymarłej cywilizacji. Z postanowieniem rozwinięcia tej sentencji zaczynam nowy dzień. Przeciągam się jeszcze na pograniczu światów zanim stawię czoła porannej erekcji. Usprawnię tylko cyrkulację powietrza wpuszczając do pokoju poranne warunki atmosferyczne i mogę iść pod prysznic, by zmyć z siebie samotność kolejnej nocy. Tok myślenia zaczął oddalać go od literatury, więc odłożył na później klecenie tych swoich sentencji. Co ja kurwa piszę…


- Skrobiesz i skrobiesz… - Agnes spogląda przez moje ramię na kartkę, którą próbuję wyidealizować nadając jej kształt jak najbliższy kuli, ale niezbyt mi to wychodzi, tak zresztą, jak wszystko inne, łącznie z trafianiem ową papierową kulką do kosza na śmieci.


- Nic ważnego, takie tam bazgroły.


- Origami? – nie przyszłoby mi do głowy takie określenie kupy zmiętych niepowodzeń usypanej w kącie pokoju, na którą skinęła Agnes.


- Ikebana, bo niektóre z wierszami. – pogrzebowy wieniec dla samobójcy.


- Idziemy na kawkę? – uratowanie życia poprzedzone krótkim chichotem.


- No dobra. – wyruszamy w kierunku kawiarni czy baru, by odbyć kolejną podróż dookoła naszych światów na latającym stoliku napędzanym kawą albo piwem. Zapinamy pasy bezpieczeństwa nakazane koleżeńskim charakterem spotkania, które zabraniają się stykać naszej skórze. Rozbieranie wzrokiem i dwuznaczne aluzje jak najbardziej dozwolone. To wprawdzie nie przyjaźń, ale też nie tylko znajomość zamknięta w spotkaniach wyznaczonych przez plan studiów czy przypadek – zaradna Agnes jest rezydentem wycieczki, na którą zaprosił mnie stryj. To coś ponad przyjaźnią, nie coś więcej, raczej coś, co omija jej obowiązki dając prawo do wymiany kamyczków, które leżą nam na sercu tylko przy pomocy słów, bez fizycznego ich usuwania, co swoją drogą jest przeważnie niemożliwe. Po kilkuminutowym marszu pełnym żartów i spostrzeżeń zabieramy się do eliminowania metodą doboru naturalnego kolejnych stolików - o tej porze znakomita większość miejsc jest wolna. Chwila na zamówienie i poprawianie torebki, uprzejma niecierpliwość. Spotkanie naszych oczu, podczas którego poczułem pasy bezpieczeństwa, które unieruchamiały mnie w momentach przeznaczonych na czynności dane tylko kochankom, w chwilach ciszy przerywanej pytaniem:


- Co mi powiesz ciekawego? - no właśnie. Czy moja niewyparzona gęba znów posunie się do kabotyństwa? Pozerstwa w mniemaniu udawacza pozornie bezinteresownego, znaczy, że on ma w tym interes, że chce zaimponować, ale udaje, że mu obojętne, by w końcu wykłamać sobie prawdę, fakt bezinteresowności, z którego dobrze zdawał sobie sprawę, ale udawał przed sobą, że tak nie było. Jednak przede wszystkim chodzi o miłość do Malioary i jej córeczki Gonxhy, która rozkwitła w takich okolicznościach, że musiała mieć smak poezji, lecz automatycznie była też skazana na niepowodzenie. Cygański fragment życiorysu faktycznie nadaje się na kabotyńską autolegendę, patologiczne okoliczności i prawne paradoksy na reportaż, ale jest też druga strona medalu, z wyrytym stwierdzeniem, że ukochany melancholik-nieudacznik jest jak przechowalnia cudzych uczuć, która liczy, że ogłoszenie upadłości sumienia wystarczy, by się wymigać od naprawy błędów, do których pretensjonalnie się przyznaje dzieląc winę z niesprzyjającymi warunkami. Pewnie, że mógłbym o tym pogadać z Agnes, tylko ona daje taką wolność słowa, specyficzną anonimowość i (nie)obiektywizm. Właśnie. - Jak byś zaakcentowała podczas recytacji słowo nieobiektywny z „nie” w nawiasie?


- (Nie)obiektywny. – i wszystko jasne. Dlatego ją tak lubię. A autobiografia – z pewnością bardziej niż jej przemilczenie pretensjonalna – niech pozostanie na marginesie.


- O czym można napisać opowiadanie? – chciałbym opowiedzieć choćby o wszystkich skojarzeniach, wypowiedziach, zdarzeniach, które w swej wulgarności, głupocie i patologii wywoływały ataki śmiechu. Każda sekunda ze swoją historią, swym oddechem, który jest częścią wielkiej sagi, trzeba by drugą połowę życia poświęcić na oglądanie pierwszej nagranej ukrytą kamerą czytającą w myślach czy snach.


- Nie wiem, o czym możesz napisać, przecież to twoje opowiadanie. Może o swoich kochankach? – żałosne. To był żart, ale ziarno prawdy utkwiło mi w oku i kłuje w serce świadomością samotności, z której chcę się usprawiedliwić, ale nie mam argumentów. Zaniedbywanie życia dla pisania wątpliwej wartości utworków i szukanie kogoś, komu zaimponuję twórczością, znalezienie, ale ból, że fajnie piszesz, ale nie dam ci się zaciągnąć do łóżka. Zaciągnę cię sama, ale nie jestem ani poetką ani Male i ja ci zostawię nimfomański syfilis albo ty mi łzy złudzeń nieodwzajemnionej miłości. Tak źle, tak niedobrze. To chyba jednak jakiś argument. Szósty zmysł, dusza czy usterka w ewolucji, zatruwająca krew czyniąc ofiarę dawcą honorowym, na co chupacabras tylko czekają. Wirus czy demon, który rośnie w człowieku otaczając go niewidzialną barierą, ofiara zaczyna żyć we własnym świecie, który to świat uodparnia się na ignorancki śmiech czy poniżenie i oby nie było za późno na szczepionkę Apokalipsy. Zbieram więc wszystkie atomy mego świata przedstawionego na miejsce zwane Har-Magedon, nadszedł bowiem czas ostatecznego sądu, w samą porę, bo bliżej Doliny Jozafata chyba już nigdy nie będę po izraelskich wakacjach, które już jutro się skończą. Czasem dobrze mieć wujka, którego stać na odwiedziny u kumpli ze studiów. Agnes uśmiecha się, bo zobaczyła, że się zapatrzyłem w okno. Tulipany. Ich przenikające się barwy są jak kolorowy popiół, fioletowy niczym trupie usta albo pogrzebowe sztandary kontrastuje z żółcią jak na skrzydłach motyli z piekła czy zaginionego ogrodu.


- Czy ja się zamykam w sobie? – w szufladzie, do której piszę kosztem czasu i coraz trudniej z niej wyjść, bo przybywa przygniatających mnie kartek, które nie odwzajemniają uczuć.


- No. – mówi to z uśmiechem w odniesieniu do mojego dłuższego zapatrzenia się.


- Poważnie pytam.


- Po czym wnosisz?


- Zresztą. Nie ważne, nie będę już psuł nastroju.


- Już popsułeś. – no to zacznie się dwuzdaniowy wykład, który wejdzie mi w pięty.


- Ech…


- No! Co cię gryzie? – Pyta tak czule i szczerze.


- Nie mam dziewczyny, nie mogę… - uśmiech Agnes wywołany skojarzeniem z impotencją. - To mogę, tylko…


- Tylko nie z dziewczynami? – żartuje sobie, żeby mnie przygotować na najgorsze.


- Nie mogę zapomnieć o Gabi. Sam już nie wiem.


- Wydaje mi się, że wiesz. Ale dobrze wiedziałeś, że nic nie da się zrobić.


- Sama widzisz, że jest niezręcznie, aż się prosi o trzęsienie ziemi, które nas stąd przegoni, znaczy się ja chcę się zapaść pod ziemię. Telenowela, rozumiesz, nie?


- To się zapadaj.


- Właśnie, że się nie da. Tak sobie myślę, że jestem jak te moje książki, ani komercyjnie ani artystycznie.


- Ty to powiedziałeś.


- A ty nie zaprzeczyłaś. Ale mnie

Opinie
Ocena: 1 2 3 4 5 6
Musisz być zalogować by komentować.
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów