Que debemos pasar tiempo juntos. Tom II. Rozdział 40
opowiadania >W leśniczówce dzień zaczął się tak samo, jak każdy poprzedni. Z tą jednak różnicą, ze to Inka odpowiadała za wydanie śniadania lokatorom. Starannie udekorowała każdy talerz, pieczywo położyła w wiklinowym koszyczku i stawiając wszystko na tacy zaniosła całość do jadalni.


- Jak to pięknie pachnie – powiedziała Berenika, pochylając się nad parującym omletem.


- Paknie! – krzyknęła wesoło jej mała córeczka.


- Smacznego zatem – odparła radośnie Inez.


Zostawiając gości powędrowała do swojego pokoju. Pospiesznie spakowała w torbę rzeczy dla Julki, którą dzisiaj miała odebrać ze szpitala, a następnie zeszła na dół, by zjeść śniadanie i zażyć porcję antybiotyków. Brała je już drugi dzień. Niestety powodowały, że czuła się ciągle senna i zmęczona.


- Dlaczego mnie nie obudziłaś? – usłyszała, połykając właśnie tabletkę osłonową na jelita, zapisywaną przy kuracji antybiotykowej.


- masz dzisiaj nocny dyżur, więc powinieneś się wyspać – rzekła, odstawiając szklankę z wodą na kuchenny blat. Mężczyzna zaś podszedł do bliżej i tuląc ją pocałował w czoło.


- A to za co? – spytała.


- Chcesz dopłacić? – odparł, śmiejąc się. – Zbieraj się zawiozę cię i razem odbierzemy naszą chrześniaczkę.


Po kwadransie znajdowali się już w szpitalnym oddziale dziecięcym. Nie lubiła tu być. Tyle małych istotek cierpiało. Odkąd mała tu jest na korytarzu widziała płaczących rodziców. Sama też uroniła niejedną łzę. Teraz patrzyła na dwójkę rodziców tulących do siebie małą dziewczynkę. Kobieta usiłowała rozweselić małą. Jednak w jej oczach widać było strach i ból. To jest właśnie najtrudniejsze: dać otuchę i nadzieję dziecku, kiedy nam samym jej brak.


- Zobacz, kto tu na ciebie czeka – usłyszała nagle. Przed sobą zobaczyła małą, kruchą dziewczynkę, trzymaną w dłoniach Maksa. Poczuła ukłucie w sercu. Nie ona powinna stać w tym miejscu. Teraz poważnie czuła się, jak złodziejka. Julia ma tatę, który powinien się nią opiekować. Tymczasem Kajtek jest powodem cierpienia wielu osób., za które ona już nie chciała się tłumaczyć.


- Choć do cioci, kochanie – rzekła, biorąc dziecko na ręce. Ależ ona urosła. Z dnia na dzień staje się coraz większa. – Maks myślisz, że kiedyś to wszystko się zmieni? – dodała po chwili.


- Nie wiem kochanie, nie wiem. Miejmy nadzieję, ze tylko znajdujemy się w tunelu i w końcu wyjedziemy na pogodne tereny.


- Powinieneś spisywać niektóre swoje słowa.


- Tylko niektóre? – spytał, puszczając jej oczko. Po tych słowach objął ją i razem poszli na oddział, na którym leżała Basia. Widok nieprzytomnej siostry, bieli jej skóry i zmartwionych rodziców przyprawił ja o ból serca.


- Jak młoda? – spytała, wyrywając oboje rodziców z zamyślenia.


- Lekarze mówią, że trzeba czekać. Biegali w trakcie operacji, jak oszaleli. Oni cos ukrywają – odpowiedziała, załamana Waleria.


- Mamuś spokojnie. Zaraz postaram się czegoś dowiedzieć.


Po chwili wyszła z sali siostry. Poszła prosto do pokoju lekarskiego, gdzie wcześniej wszedł Maks, mając na celu dowiedzenie się czegoś więcej. Właśnie miała nacisnąć na srebrną klamkę, kiedy drzwi otworzyły się.


- Maks wiesz coś? Rodzice mówią, ze lekarze coś ukrywają przed nimi. Jest źle?


- Spokojnie. Daj mi dojść do głosu – powiedział, biorąc ją za ramiona i przytulając do siebie. – Basia przeszła bardzo ciężka operację.


- Maks – zaczęła. – Ja wiem, że chcesz łagodnie mnie przygotować. Też jesteś lekarzem,. Uczono cię przekazywania złych wiadomości, ale daj temu spokój i przejdź do rzeczy.


- Niczego takiego mnie nie uczono. Nie jesteś rodziną zwykłej pacjentki. Jesteś moją…


- Wiem, przepraszam – rzekła, przerywając mu. – Chcę wiedzieć po prostu bez ogródek, rozumiesz?***
Ten ogród to jej przekleństwo. Przez tyle lat wpatrywała się w niego i wyczekiwała cudu. Tak bardzo chciała, żeby Filip wrócił. Stanął na patio i swoim ślicznym głosikiem obwieścił swój szczęśliwy powrót. Niestety to już tyle lat, a jego nie ma. Była temu wszystkiemu winna. Czuła się odpowiedzialna za całe cierpienie własnej rodziny.


Minęło tyle lat. Filip chodziłby teraz do pierwszej klasy ponadgimnazjalnej. Nie wie nawet, gdzie on jest, co robi, czy żyje… W dodatku telefon Inez. Co mogła od niej chcieć? Ich drogi dawno się rozeszły. Młoda Sadowska wyjechała na studia, ukończyła je. Zrobiła nawet magistrat i zdobyła jakieś doświadczenie, a ona? Zmarnowała swoją szansę, bo nie upilnowała własnego brata. Jej własna matka ma ją za najgorszą. Wielokrotnie dała jej do zrozumienia, ze nie jest nic warta, tylko dlatego, że straciła brata z oczu. Ona z resztą nie miała jej tego za złe. Myślała dokładnie tak samo.- [1] [2] -
Opinie
Ocena: 1 2 3 4 5 6
Musisz być zalogować by komentować.
viktoria12 Linia koment
Dodany:2012-10-30 07:55:00, Ocena: 6.0
No tak - dzisiaj z rana trochę smutny rozdział przeczytałam...ale dobrze napisany, a tutaj o ocenę pisarskiego kunsztu chodzi - nieprawdaż , Pani Autorko? Piękny, zimowy uśmiech dołączam:) Wiki

Ocenił/a na: 6
Pilar Linia koment
Dodany:2012-10-30 16:26:04, Ocena: 6.0
Musi być smutno, żeby w końcu było wesoło. Niezmiernie Wiki się cieszę, ze Ci się podoba:) Buziaki ciepłe na te zimowe dni posyłam :**
Pilar Linia koment
Dodany:2012-10-28 15:49:18, Ocena: 6.0
Niedługo dodam kolejny rozdział Aniu, cierpliwości:) Pozdrawiam.
poeta112 Linia koment
Dodany:2012-11-03 18:45:51, Ocena: 6.0
Napisz co myślisz o tym tekście...

Ocenił/a na: 6
oleczka31 Linia koment
Dodany:2012-10-27 22:29:11, Ocena: 6.0
A mnie teraz mało...

Ocenił/a na: 6
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów