Rozdział 2
opowiadania >Poznali się w bardzo nietypowych okolicznościach. Ona uciekała przed gwałcicielem, a on ją obronił. Drżała w jego ramionach, kiedy próbował ją uspokoić. Jeszcze nigdy nie czuła się tak bezpieczna.


Wychowywała się w domu dziecka. Jej rodzice nie interesowali się jej losem, dlatego zostały im odebrane prawa rodzicielskie, a trzyletnia Berenika trafiła do domu dziecka. Tam nie nawiązywała z nikim przyjaźni. Była niczym kot chodzący swoimi ścieżkami. Swoje uczucia przelewała na papier, rysując coraz to nowsze rzeczy. Tą drogą też podążyła. Chciała kształcić się w tym kierunku za wszelką cenę. W wieku osiemnastu lat musiała opuścić mury sierocińca. Nie miała pojęcia dokąd iść. Nie znała swojej rodziny. Nawet nie chciała jej znać. Nie miała żadnych znajomych, do których mogłaby się udać. W tym momencie wpadła na pomysł. Chciała pojechać do sąsiedniej miejscowości do zakonu. Tam siostry wynajmowały pokoje. Pomyślała, że na pewno zgodzą się ją przyjąć. Tak, jak pomyślała postanowiła zrobić. Poszła na przystanek, skąd pojechała z jakimś mężczyzną, który zaproponował, że ją podwiezie. Jakże bezmyślnie zrobiła. Gdyby nie Andrzej. To wtedy go poznała. Przystojny blondyn o cudownych, zielonych oczach. Swą sylwetką przypominał mitycznego boga. A uśmiech sprawiał, że pragnęła na niego wiekami patrzeć. Wtedy dał jej swoją wizytówkę i spytał, czy może ją gdzieś podrzucić. Odpowiedziała mu, że nie ma dokąd pójść. Mężczyzna nie bacząc na jej protesty zawiózł ją do swojej kawalerki. Od dawna poszukiwał kogoś, komu mógłby ją wynająć. Berenika nie wiedziała, czy robi to z chęci pomocy, czy z innych przesłanek. Jednak jego pomoc spadła jej, jak z nieba. Obiecała sobie, że stanie na nogach najszybciej, jak się da. Tak też się stało. Dostała się na studia, w dodatku dzienne, a weekendami pracowała. Andrzej także jej pomagał. Początkowo zaglądał do niej podczas jej nieobecności, uzupełniając zapasy jedzenia. Berenika była mu bardzo wdzięczna. Nie wiedząc czemu ciągnęło ją do niego. Ten dwudziesto-dwu letni wówczas mężczyzna, wbił się w jej serce na tyle mocno, że zaczęła się łapać na tym, że brakuje jej kontaktu z nim. Dlatego tez pewnego dnia zaprosiła go na kolację. Rozmawiali o wszystkim i o niczym. Wtedy on od tak powiedział:


- Nie wiem, dlaczego, ale czuję się przy tobie, jakbym odnalazł swoje miejsce.


Czy to możliwe, czuć się tak przy osobie z którą przebywało się tak krótko? To był jakiś rodzaj magnesu. Był dla niej najbliższym człowiekiem na świecie i choć nie znała go tak naprawdę czuła to samo. Nie była to wdzięczność, to było coś innego. Każdego ranka wiedziała, że kiedy wróci z zajęć poczuje jego obecność, zapach. Ale powoli zaczęło jej to nie wystarczać. Pragnęła go poznać. Wtedy tylko mogła skonfrontować swoje odczucia z rzeczywistością.


- Nie wiem, dlaczego, ale i ja tak czuję - odpowiedziała wtedy. I tak zaczęli się regularnie spotykać. Berenika nadal studiowała na ASP. W międzyczasie postanowiła zrobić drugi fakultet o kierunku - architektura. Andrzej ukończył akademię policyjną. Posiadł wykształcenie o którym zawsze marzył, choć jego rodzice nie byli o tym przekonani. Zawsze chcieli, by ich syn przejął ich rodzinny interes. Tak się jednak nie stało. Andrzej wyjechał z Zakopanego do stolicy, by tu się dalej kształcić. Tu też poznał Berenikę, kobietę w której się zakochał, jak się okazuje od pierwszego wejrzenia.


Niemal zemdlała, kiedy pewnego wrześniowego wieczoru oświadczył się jej. Gęsia skórka zagościła na jej całym ciele. Poczuła, że wreszcie spełniają się jej marzenia. Spotkała mężczyznę, którego pokochała całym sercem i z nim właśnie chciała stworzyć rodzinę.


Berenika do dziś pamięta, jak zareagowali jej teściowie widząc ją. Przyjechali do nich po czterech latach znajomości. Andrzej koniecznie chciał, by poznała jego rodziców. Ona, mimo obaw zgodziła się. Jednak stało się tak, jak przewidywała. Byli uprzedzeni. Uważali, że dziewczyna z domu dziecka, nie może mu nic zaoferować. Rozumiała to. Chcieli dla swojego jedynego dziecka, jak najlepiej.


Natomiast Andrzej był nieustępliwy. Zakomunikował rodzinie, że jeśli chcą utrzymywać z nim kontakt muszą ją zaakceptować. Nikt nie miał prawa głosu. Postawił wszystko na ostrzu noża. Albo on wraz z nią, albo w ogóle. Jaki mieli wybór? Nie chcieli stracić syna. Zaakceptowali, więc przyszłą synową. Dziewczyna, mimo wszystko czuła, że to tylko pozory.


Nadszedł czas ich wyjazdu. Wszyscy żegnali się roniąc łzy. Wtedy bowiem matka Andrzeja zaczęła się krztusić. Wszyscy zdębiali. Tylko ona zachowała zdrowy rozsądek. Stanęła za starszą kobietą i chwyciła ją w pasie, uciskając dłońmi. Po chwili wykrztusiła kawałek cukierka. Od razu zorientowała się, że dziewczyna, którą uważała za podrzutka, uratowała jej życie. Od tamtego momentu ich stosunki się zmieniły. Pokochała Berenikę, jak własne dziecko. Podczas ich ślubu, który odbył się rok temu starała się jej pomóc we wszystkim. Nie słuchała głosów sprzeciwu. Kupiła je najdroższą suknię i oferowała pomoc w czym tylko dziewczyna zechce.


- Miała pani dużo szczęścia - usłyszała, zostając tym samym wyrwana ze wspominania ich wspólnego szczęścia.


- Miałabym go więcej, gdybym umarła zamiast niego – powiedziała, ocierając spływającą po policzku łzę.


- Pani Bereniko, rozumiem, że jest pani źle, ale…


- Nic pan nie rozumie panie doktorze! Nic! Mój mąż nie żyje, a ja leżę tu, żywa! Dlaczego?!


- Bóg tak chciał.


- Jaki Bóg? Jak można tak chcieć. On miał żyć i być ze mną!


- Proszę się uspokoić. To teraz nie wskazane, zważając na stan w jakim się pani znajduje.


- Jaki stan?! Ja

- [1] [2] -
Opinie
Ocena: 1 2 3 4 5 6
Musisz być zalogować by komentować.
oleczka31 Linia koment
Dodany:2012-03-05 18:00:14, Ocena: 6.0
W największym nieszczęściu nadzieja...Zaraz zrobiło mi się lżej na duszy!

Ocenił/a na: 6
Pilar Linia koment
Dodany:2012-03-05 18:23:37, Ocena: 6.0
Musiałam stworzyć, jakiś punkt zaczepienia :)
Pilar Linia koment
Dodany:2012-03-06 10:31:12, Ocena: 6.0
Dzięki :) Ciąg dalszy już niebawem...
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów