To co mi zostało
opowiadania >
Zostałam przeklęta. To pewne. Nie da się inaczej wytłumaczyć tego, że jestem w stanie (jak sądzę w miarę racjonalnie) myśleć i że jednak mam kontakt z otoczeniem. Jednostronny kontakt. Gdybym nie miała świadomości, gdybym nie słyszała tego wszystkiego… Może gdybym słuchała…


***


To był krzyk. Seria krzyków. Kilka minut. I cisza. Powietrze stało się nagle bardzo ciężkie. Cisza stała się bardzo ciężka. „Może to koniec” - pomyślałam. Tak, wbrew pozorom doskonale pamiętam, co wtedy pomyślałam. Może już będzie dobrze. Misiu, przytul się do mnie. Będę cie teraz gładzić po główce i już będzie dobrze. Spokojnie. Rozluźniamy się. I nagle: uderzenie! Serca? Dzwonu? Uderzenie kamieniem? Miałam rok i dziewięć miesięcy kiedy straciłam wzrok. Miałam trzynaście i pół roku kiedy pierwszy raz odczułam dumę z ostrości mojego słuchu. Tego czegoś, co jednak dawało mi jakąś przewagę, co pozwalało usłyszeć rozmowę nawet zza ściany, podsłuchać szeptane na czyjeś ucho sekrety oraz wsłuchać się w prawdę i fałsz zawarte w sączących się z niewidzianych ust dźwiękach. I oczywiście wykorzystać to wszystko dla własnych potrzeb.


***


Uderzenie dzwonu na kościelnej wierzy obwieszcza początek dnia. Czym różni się dzień od nocy? Sposobem skrzypienia sprężyn i szeleszczenia pościeli w małżeńskim niegdyś łóżku. Skrzypieniem podłogi, pod stopami Marka, a nie pod działaniem jakiejś nieczystej siły, która najwyraźniej nie chce się ode mnie odczepić. Słyszę, słyszę jak w nocy, kiedy tylko chrapanie Marka, albo nerwowe drapanie się Justynki, zagłuszą ciszę panującą w domu (okna na noc nie otwierają, po tym jak mimo moskitiery, wleciał komar i pogryzł mi całą twarz, a szkoda, bo zawsze lubiłam słuchać cykania świerszczy w naszym maleńkim ogródku), coś stąpa ciężko po podłodze, coś drapie, słyszę szepty. Może to moje sumienie, a może stracone chwile? Spłuczka w toalecie zagłusza kroki Justyny. Ale ja je słyszę! Słyszę niepewne i wcale nierytmiczne bicie jej serduszka. Dlaczego skazałam ją na coś takiego? Dlaczego mimo wszystko mogę jeszcze siebie obwiniać? Justyna podchodzi do mnie. Szepce cicho, cichutko, żeby ojciec nie usłyszał, że boi się tej poprawki z historii. Mówi, że to nic, że jakoś sobie poradzi. Mówi, że to ja mam być silna. Bla, bla, bla. Słowa – jakie one mają znaczenie? Justyna ma śpiewny, dość wysoki głos, który drży, niczym przypadkowo trącona struna wiolonczeli (z gry na której musiała – przeze mnie – zrezygnować). Słyszę fałszywą nutę, kiedy mówi, że wszystko będzie dobrze. To bardzo króciutka nutka, jak gdyby tak z lekka i całkiem niechcący, niezauważalnie niemal trąciła małym paluszkiem niepotrzebny klawisz. Ona nie wie, że ja wiem. Nawet nie wie, że ją słyszę. A przecież ja, nie przestałam być jej matką! Przecież wiem, że coraz mniej umie dogadać się z ojcem, choć nie słowa o tym świadczą, a coraz bardziej zauważalne skracanie niektórych samogłosek. I wiem, że nie wierzy w to, że wyzdrowieję. Zawsze mówi o tym tak jakoś… „płasko”.


***


Metaliczny dźwięk, łoskot i tępe uderzenie. Marek przeklina. Podłoga skrzypi. Chyba coś mu się rozlało, bo trzeszczy mu pod ciapami kiedy idzie po linoleum. Dlaczego on tego nie wie? Przecież zawsze tak trzeszczy kiedy jest wilgoć pomiędzy ciapem, a wykładziną. Spośród nieustannego szumu i warkotu dochodzącego już o tej porze dnia z ulicy wyodrębnia się jeden zdecydowanie silniejszy. Gazuje przez chwilę i po charakterystycznym burknięciu milknie. Szum wraca do swojego starego porządku. Słyszę skrzypnięcie furtki. Dlaczego Marek jej jeszcze nie naoliwił? Kroki. Coraz głośniejsze. Dziś Maja ma obcasy. Tylko obcasy mogą tak stukać na kamieniach. Dlaczego ona ostatnio ciągle zakłada buty na obcasach? Czy Marek też zwrócił na to uwagę? Dzwonek do drzwi. Raz. Drugi. Trzeci. Dlaczego istnieją jeszcze ludzie, którzy nie cieszą się z faktu, że mogą po prostu poderwać się z fotela czy kanapy i podbiec, lub choćby podejść i otworzyć drzwi zaraz po pierwszym dzwonku. Czwarty. Pstryk. Marek przekręcił kurek. Podłoga w przedpokoju skrzypi. Coś zawiesza na wieszaku. Chyba coś miękkiego. Znów przeklina pod nosem. Nareszcie, otwiera drzwi.


- Przepraszam. Nie usłyszałem – mówi. Słyszę, jak Maja zdejmuje buty. Przesuwa dłońmi po ramionach. Skóra trze o skórę.


- Zimno dziś. A zapowiadali, że jeszcze do końca tygodnia…


Do końca tygodnia mogę już nie żyć. Jakoś nie bardzo smuci mnie ta myśl. Może jak zawsze jestem egoistką…


Maja jest pielęgniarką z MOPSu. Przychodzi dwa razy dziennie, żeby rano mojemu mężowi, a po południu mojej córce pomóc wstrzyknąć mi wprost do żołądka „pyszną zupkę” oraz żeby, co tu owijać w bawełnę, podetrzeć mi tyłek. W sobotę i niedzielę przyjeżdża Antek, mój syn. Wtedy to on… no wiadomo co.


A ja słucham. Słucham jak chyba nigdy w życiu nie słuchałam. Bo niby dlaczego. Byłam niewidoma. Los doświadczył mnie już na wstępie. Dlaczego nie miałabym niby beztrosko pluć mu w twarz? Dlaczego miałam słuchać moich pierwszych rodziców, skoro pozwolili żebym… (Dlaczego ludzie nie doceniają tego, że mogą się zwyczajnie wykrzyczeć, wypłakać? Chętnie bym to teraz zrobiła. Ale cóż.) Dlaczego miałam słuchać moich drugich rodziców? Przecież nie byli nawet moimi krewnymi! Dlaczego miałam słuchać o normach, zasadach? Co one mnie mogły obchodzić, skoro już na początku, tak zupełnie gratis dostałam ślepotę. Tak. Dobrze powiedziane, ślepotę. Dobrze pomyślane.


Ale teraz słucham, słucham, jak Marek żali się do swojej matki, że już nie może, że wyczerpał siły i fizyczne (jest przecież po operacji przepukliny) i psychiczne. Słucham, jak dojrzały mężczyzna mówi z płaczem, że rzeczywistość go przerasta. A teściowa? Teściowa wzdycha. Zawsze wzdychała tak samo. Wzdychanie teściowej we wszystkich kontekstach jest identyczne. Słucham jak mówi o sensie, o wartości czasami nawet o darze.

- [1] [2] -
Opinie
Ocena: 1 2 3 4 5 6
Musisz być zalogować by komentować.
oleczka31 Linia koment
Dodany:2012-09-25 10:50:29, Ocena: 5.0
Wstrząsnęłaś mną od samego rana. Piszesz niesamowicie... Pozdrawiam.

Ocenił/a na: 6
JuliaH Linia koment
Dodany:2012-09-25 18:41:36, Ocena: 5.0
Dzięki.
Pilar Linia koment
Dodany:2012-09-26 18:37:08, Ocena: 5.0
Tak. Trudno wydobyć z siebie jakieś konkretne słowa. Chyba to jest najlepsze w pisaniu - zbudować taki nastrój, napięcie, by drugiej stronie zabrakło słów:) Pozdrawiam

Ocenił/a na: 6
Caramilla Linia koment
Dodany:2012-10-05 12:06:36, Ocena: 5.0
Autorko, popracuj nad interpunkcją. Tekst interesujący do ok polowy, potem nuży. Szkoda, że nie ma żadnego zwrotu akcji, żadnej pointy. Brzmi raczej jak pierwszy rozdział książki, nie opowiadanie. Powodzenia przy kolejnych tekstach!

Ocenił/a na: 2
JuliaH Linia koment
Dodany:2012-10-07 19:16:21, Ocena: 5.0
Caramilla - brak pointy? hmm uznałam, że przesłanie jasno wynika z obrazu. Widać jednak, że to nie jest takie jasne. Dzieki wiec za uwagi.
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów