Opowieści z innych światów - Mroźna Północ (Kira's version)
opowiadania >No jasne. To było wczoraj, a ja nie piłam.


Dziewczynka wzruszyła ramionami. Nagle jakby coś sobie przypomniała. Obejrzała obu przyjaciół z dwu stron. Niecałe czternaście godzin temu padli na stół, a teraz rześcy...


- Co się tak patrzysz, Młoda? - Darach położył jej na głowie rękę i zmierzwił włosy.


- Co wy tacy...? - Potrząsnęła głową, żeby zrzucić rękę przyjaciela. - Tacy trzeźwi...?


Dwain uniósł brwi.


- Chodzi ci o...? A! Rozumiem! To przez mleko Krasnodźwiedzi.


Kira przypomniała sobie, że to ten trunek, który spożywała poprzedniego dnia. Naprawdę ktoś by podał coś takiego dziecku?!


- Kira, kochanie, wróćmy do tematu. Co z tymi trupami?


Dziewczynka wstała i rozejrzała się. Same parszywe gęby. Była spostrzegawcza; praktycznie od razu wypatrzyła swoich dwóch rozmówców dnia poprzedniego. Wskazała ich Darachowi i Dwainowi. Zeskoczyła z ławki, wzięła Braciszka i Wujaszka za ręce, a następnie podeszła do tamtych.


Oni zaś, ujrzawszy małą dziewczynkę, która wskazała ich dwóm drabom, a zaraz później wstają i idą w ich kierunku. Wymienili spojrzenia i dopili piwo.


- Myśmy nawet nie tknęli waszego dzieciaka! - żachnął się jeden z nich, Krasnolud.


- Taak, tak. - Dwain machnął ręką. - Nam nie...


Kira nie miała pojęcia, jak przebiegła rozmowa z nieznajomymi. Gdy tylko tamci usiedli, dziewczynka odeszła od stołu i wyszła z karczmy. Zawiało chłodem, toteż opatuliła się płaszczykiem i poszła przed siebie, w stronę stajni. Chociaż nie było daleko, dotarła dopiero po siedmiu minutach. Znalazła konia Dwaina, Ojca Olgierda i Daracha. Reszty nie rozpoznała. Ale nie przyszła tu oglądać dużych zwierząt, tylko by poczytać. Przeszukała wszystkie wierzchowce, ale nie znalazła nic ciekawego. Wróciła zatem do karczmy, weszła do pokoju Ojca Olgierda i rozejrzała się. Znalazła książkę, którą Ojciec dostał od pewnej Wiedźmy związanej z wilkołacką sprawą. Podarek był mały, ale gruby. Oprawiony w czarną, twardą okładkę z wytłoczoną srebrną omegą pośrodku. Zawartość była ciekawa. Zawierała spis większości stworów, jakie można spotkać na Północy.


Kira zaśmiała się cichutko, schowała książkę za pazuchę i wyszła. Rozejrzała się. Nikogo nie było. Zbiegła zatem na dół. Dwain i Darach nadal siedzieli przy stoliku. Wróciła do stajni, wdrapała się na wóz Dwaina i ułożyła się wygodnie. Odnalazła rozdział, gdzie skończyła czytać. Tekst był napisany odręcznie, ale czytelnie i starannie. Ryciny przykładowe. Wydanie mogło mieć z 80 lat, toteż stosunkowo aktualne. Informacje były krótkie, przeważnie tylko najważniejsze. Chociaż zdarzały się teksty na dwie strony. Od litery C, dotarła do E, nim usłyszała swoje imię. Za drugim razem rozpoznała głos Dwaina. Zeskoczyła z wozu. Włożyła książkę do torby przy koniu Ojca i wyszła ze stajni.


- Jestem, Wujaszku – zawołała radośnie. - Mam nadzieję, iż nie szukasz mnie za długo, co?


- Nie. Darachu – zwrócił się do młodszego o naście lat towarzysza – przyprowadź konie.


Darach wzruszył ramionami. Wziął Kirę na barana i poszedł. Dziewczynka poprosiła, by zabrał czarnego rumaka Ojca Olgierda. Chciała mieć pewność, że księga nie zginie. Darach na swoim koniu posadził dziewczynkę, następnie złapał oba za uzdę i wyprowadził. Dwain uniósł tylko brwi i nawet słowem się nie odezwał.


Najwidoczniej dowiedzieli się bardzo dużo, gdyż podczas drogi nie rozmawiali ze sobą w ogóle; tak przynajmniej wnioskowała Kira.


Nie minęły nawet trzy kwadranse, a na horyzoncie pojawił się dym, zgliszcza, szkielet budynku, aż w końcu cały obraz spalonego klasztoru Inkwizycji. Co prawda nie przyglądała się specjalnie, ale i jej nie mogło umknąć, iż jedno piętro, które zostało, nie nadawało się do zwiedzania, parter można obejrzeć, natomiast piwnice były w całkiem dobrym stanie. Kilka metrów przed klasztorem już dostrzegła trupy. Walały się wszędzie. Jedne zakrył śnieg, inne ogień. Te, które pozostały całe, miały ślady na szyi, kołki w sercu lub coś jeszcze innego. Ponieważ nie znała się na tym całowicie, nie zamierzała niczego dociekać. Nawet nie musiała. Dwain i Darach sami potrafili. Radzili sobie bez niej. I dobrze. Czuła się idealnie działając. Mordowanie ją radowało. Pewnie to dlatego Ragnar ciągle miał na nią oko, tak podejrzewała. Czyżby jego problem?


Panowie od początku wiedzieli czego szukają. Byli dorośli. Czasami korzystała z faktu, iż jest dorosłą elfką, czasami – małym dzieckiem. Teraz, jako dziecko, które ma zachcianki, postanowiła olać wszystko. Zeskoczyła z konia, wzięła oba za uzdęi podeszła przywiązać je do stabilnej belki – jeszcze nie – spalonej części klasztoru. Rozejrzała się z uśmiechem.


- Darach! - zawołała, chcąc by mężczyzna poczekał.


- Tu jesteśmy – usłyszała odpowiedź Dwaina.


Idąc do towarzyszy, Kira rozglądała się. Na około, w śniegu, leżały trupy. Im bliżej klasztoru, tym więcej. Nigdzie nie

Opinie
Ocena: 1 2 3 4 5 6
Musisz być zalogować by komentować.
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów