Opowieści z innych światów - Mroźna Północ (Kira's version)
opowiadania >znalazła truchła kobiety. Jedni polegli mięli na szyi ślady, czerwone plamki, ślady po zębach. Inni powbijane kołki w serce, byli popaleni lub w inny sposób okaleczeni. U tych, którzy mięli problemy z ciałem, Kira zauważyła, że w większości umarli z bronią w dłoni. Rozglądała się wśród trupów. Niektórzy byli ubrani w czarne swetry, grube, odpowiednie jak na te rejony, ze srebrną omegą – symbolem Inkwizycji. Tak przynajmniej wywnioskowała sama. Książka Ojca Olgierda nosiła ten sam znak, co tylko umocniło w dziewczynie przekonanie, iż się nie myli.


Klasztor tak naprawdę nie był ogromnym miejscem. Po pożarze zaś zostało go jeszcze mniej. Piętro, które nie spłonęło, Dwain spenetrował wzrokiem w kilka minut. Gdy Kira stanęła obok niego, dowiedziała się, iż wszystkie szafki, które ocalały, ktoś splądrował. Połowa piętra zapadła się całkiem.


W czasie, gdy Dwain oglądał zgliszcza, Darach znalazł pokój zbrojeń. Nie było to ciekawe miejsce, przynajmniej dla małej dziewczynki, która swoją broń nosiła ciągle przy sobie. Zaczęła więc rozglądać się za czymś innym. Niekoniecznie wiedząc, co to jest. Jej talent w "znajdowaniu się gdzie dziecko nie powinno znajdować się" kolejny raz się uaktywnił i wskazał jej dziurę w fundamentach. Instynktownie zawołała Dwaina. Ten, nie mając nic innego do zrobienia, przyszedł, rozejrzał się. Oznajmił, iż to piwnice. I że schodzi tam. Najpewniej są tam również sale więzienne. Co za tym idzie - dokumentację. Głośno przyznał się, iż liczy na jakieś wyjaśnienia ze strony Inkwizycji.


Kirze natomiast ta sytuacja wydawała się dziwnie znajoma. Nie mogła sobie tylko przypomnieć skąd... gdzie... Zdawała sobie nawet sprawę z tego, jak się te stwory nazywają. Nie pamiętała w tej chwili. Ale wiedziała. Idąc po Daracha, starała się przypomnieć sobie chociaż jedno...


Nic nie pomogło. Mimo to, wyjaśniwszy przyjacielowi sytuację i naprowadziwszy na trop Dwaina, poszła do koni, a następnie zabrała olgierdowską księgę. Wracając, kartkowała ją powoli. Nim dotarła do schodów, nie znalazła niczego. Zamknęła zatem księgę i zbiegła na dół.


Dwain czytał głośno sprawozdanie z przesłuchania. Chodziło o jakiegoś wampira. Tylko tyle było o nim wiadomo. Z tekstu wynikało, iż nie odpowiedział na żadne z ważniejszych pytań. Jedyne, czego Inkwizycja dowiedziała się, to fakt, iż wszyscy są martwi. Ale dzięki temu stwierdzeniu, Kira wiedziała już skąd znała tę sytuację. Nie wiedziała kiedy Darach wziął od niej księgę i zaczął szukać, a wszystko, co znalazł, przeczytał na głos.


Chociaż księga podawała tylko ogólne informacje, wszyscy na swój sposób wiedzieli, jak je wykorzystać. Darach znalazł miecz ze staroelfickim napisem, który Kira przetłumaczyła jako "światło kiedy noc." Do tego kilka innych rzeczy. Dziewczynka wciąż była zdania, iż nóż jej wystarczy. Dwain zebrał całą masę kołków z serc wampirów. Ile mógł, tyle zachował. Resztę zostawił.


Wyszli z klasztoru. Kira zaoferowała przyprowadzenie koni. Wzięła od Daracha księgę. Powrót zajął jej niecały kwadrans. W tym czasie, najwyraźniej, panowie coś znaleźli i nie mogli się dogadać, co z tym począć. Ulepiła zatem dwie śnieżki i rzuciła nimi w nich. Darach uspokoił się natychmiast. Dwain natomiast chyba się zdenerwował, ponieważ jego ciało padło do ziemi, ulepił śnieżkę i już miał oddać, gdy Kira rzuciła w niego kolejnym zlepkiem. Trafiony strzał otrzeźwił mężczyznę.


- Czy teraz możemy ruszać dalej, dzieci?


Po minie Dwaina stwierdziła, że jest zirytowany (faktem, iż mała dziewczynka uspokaja dorosłego mężczyznę?), ale stara się nie wybuchnąć. Udało mu się to.


W tym czasie Kira podeszła do tropu, który pokazał jej braciszek Darach. Oznajmiła, iż bez problemu poprowadzi ich do końca, jeśli ślady będą tak wyraźne. A że były, to poprowadziła. No, do momentu, aż trafili na taflę jeziora. Nie stanowiło to problemu: po drugiej stronie, jakieś dwieście metrów przed nimi, po linii prostej stał zamek.


- Serio, myślicie, że to tego szukamy? - mruknęła Kira z niedowierzaniem.


- Trzeba znaleźć gniazdo tych wampirów - Darach położył rękę na głowie dziecka. - Chodź, chodź.


Dwain stwierdził, że nie zamierza zabierać koni; przywiązał je zatem do drzewa, które było na brzegu lasu i podeszli do lodu. Zastanawiali się, czy iść normalnie, czy podczołgać się. Kira wiedziała swoje: trzy poruszające się postacie bez kamuflażu na pewno zostaną zauważone. Jakkolwiek by się nie starali. No, innej opcji nie ma. Ruszyła zatem przed siebie, nie bacząc na towarzyszy. Zdawała sobie bowiem sprawę z faktu, iż jeden krok zawsze może i zniszczyć i ocalić. tym razem było to ryzyko na miarę ich życia, które gotowa była poświęcić, byleby się tylko przekonać, jaki finał miał ją czekać.


Właściwie ciężko tu mówić o jakimś finale. Stało się tyle co nic. W rzeczywistości to, co z dala wyglądało jak zamek, było jedynie ogromną skałą na bezludnej wyspie. Dwain nawet przetarł oczy. Niczego to nie zmieniło: skała pozostała skałą. Najgorszym było jednak to, iż w tym miejscu urwał im się trop.


No, do czasu, aż Darach uderzył się ręką w głowę. Chociaż zrobił to odruchowo, było to głupie. Ostatecznie chodził cały opancerzony, więc rękawica uderzająca w hełm raczej nie poprawiła jego myślenia, wręcz przeciwnie. Jednakże chyba nawet tego nie zauważył. Od razu zawołał druhów, wskazując jakiś konkretny obszar skały. Prawdopodobnie

Opinie
Ocena: 1 2 3 4 5 6
Musisz być zalogować by komentować.
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów