Opowieści z innych światów - Mroźna Północ (Kira's version)
opowiadania >tak pomyśleli pozostali, gdy wgapiali się w szarą skałę z głupim wyrazem na twarzy, nie mając pojęcia, o co Darachowi chodzi.


- Śnieg! - krzyknął.


- Co śnieg? - Kira uniosła brwi. - Nie ma śniegu.


- No właśnie! - Darach i Dwain przybili sobie piąteczkę. Dziewczynka dopiero wtedy zrozumiała, że nie chodzi o śnieg, ale o jego brak. Na lodzie śniegu nie było. Ale to normalne. Otóż skała była regularnie odśnieżana. Zapewne nie bez powodu. Jednakże... Nie, Kira nie należała do osób, które się znają na tym, nie miała nawet pomysłu, jak podejść do takiego tropu. Cóż, od tego miała swoich pan...


Rozejrzała się zaskoczona. Darach stał za nią i wpatrywał się w las. Dwain natomiast... zniknął. Zapewne nie zapadł się pod ziemię. Na niej widniały ślady butów zaginionego. Prowadziły wzdłuż skały.


Kira zaczepiła Braciszka pytając o drugiego mężczyznę. Ten odparł, iż Dwain zamierza obejść skałę.


Dziewczynka potarła ramiona. Co prawda nie było jej zimno - nie tak, jak mogłoby być, ale zmierzchało. Zaproponowała zatem rozpalenie ogniska. Darach wzruszył ramionami i rzekł, iż mogą rozmyślać, co dalej zrobić. Aczkolwiek minęła godzina, a oboje nie doszli do żadnego konsensusu, nie mieli ogniska, ani drewna nawet. Co więcej przez chwilę Kira nawet wyobrażała sobie, że zabłądzili, a gdy Dwain wciąż nie wracał, zdecydowali się obejść skałę.


Teraz już było ciemno. Godzina osiemnasta zapowiadała nieuchronnie nadciągającą noc. Co za tym szło - niebezpieczeństwo. Tak przynajmniej mniemała dziewczynka. Podzielili się więc na warty, gdyż młoda nie mogła się doczekać, aż zdarzy się coś ciekawego; zaklepała sobie drugą wartę, od nocy do rana. Zwłaszcza, że po powrocie Dwaina będzie miała niewiele do powiedzenia. Darach jej nie rozpieszczał, ale na pewno słuchał.


Spojrzała na niebo. Wyglądało normalnie: prawie całe czarne, pochmurne, jakby na śnieżycę się zapowiadało.


Darach zachowywał się, jakby był zahipnotyzowany; Kira jednak wiedziała iż nie taki był powód jego zachowania. Mężczyzna, jako wojownik, nie przywykł do planowania wychodzenia z takich sytuacji. Nieświadomie polegał na Kirze? Była gotowa podjąć się wyzwania, chociaż nie do końca miała pojęcie, co by robić. Jednocześnie nie chciała w pełni przejmować dowodzenia. Zamierzała natomiast wykorzystać spryt i spostrzegawczość. Rozejrzała się i...


Musiała wyglądać co najmniej dziwnie, gdyż sekundy później Darach szturchnął ją lekko, pytając, o czym myśli. Nieprzytomnym, jakby oddalonym głosem odparła, iż nic.


- Tylko... przez chwilę... wydawało mi się... - szepnęła jakby do siebie.


- Wydawało ci się co? - na ostatni wyraz Darach nałożył nacisk.


- Nic, naprawdę. - Zaśmiała się, potrząsając głową. - Ale wiesz, nie narzekałabym, gdyby zapłonęło ognisko.


Darach, po chwili zastanowienia, potwierdził. Polecił Kirze nazbieranie chrustu, podczas gdy on sam zajął się szukaniem czegoś do podpalenia. Dziewczynka wypełniła swoje zadanie szybko i sprawnie, co Darachowi. Względnie po trzech kwadransach siedzieli już przy ogniu i rozkoszowali się jego ciepłem. Ich rozmowa zeszła na Dwaina. Nie to, że zaczęli się martwić. Jednakże, jeśli coś go zaatakowało, mogło spróbować również z nimi. Co prawda nie planowali dać się pokonać, jednakże... Cóż, nie byli też w pełni przekonani, czy poradzą sobie z wąpierzami. Może głupotą było samemu się wybierać na taką wyprawę bez specjalnego przeszkolenia...? Teraz nie była pewna, czy w ogóle chce wiedzieć.


Ponieważ kolacja była uboga, położyła się spać w miarę wcześnie, by mieć siłę na swoją wartę.


W sumie Kira nie była pewna, jednakże Darach miał w ciemnościach słaby wzrok, gdyż obudził ją dopiero koło trzeciej godziny na zmianę. Rozejrzała się trochę po obozowisku. Gdy zasypiała, opatuliła się ciepło czerwoną pelerynką. W ciągu kilku godzin Darach zdążył zrobić prowizoryczny namiot. Niezbyt skuteczny przed deszczem. Z wiatrem radził sobie natomiast bardzo dobrze. Zwłaszcza, że to były same liście i patyki powiązane prowizorycznie.


Inna rzecz, którą jeszcze zauważyła to fakt, iż Dwain wciąż nie wrócił. Rozglądała się za nim do rana. W sumie rozglądała się za czymkolwiek dziwnym. Względnie nie znalazła nic. Co chwilę oddalała się od obozowiska zbyt daleko i musiała się wstrzymywać, by nie iść w głąb lasu. Parę razy dotarła do dwainowych śladów w okół skały, ale nie znalazła niczego. Mimo wszystko coś sprawiało, iż nie mogła oprzeć się wrażeniu, że jedna rzecz tam nie pasuje. Postanowiła od rana przyjrzeć się temu bliżej. Tymczasem wciąż było ciemno. Dopiero zaczęło świtać. Nie planowała budzić Daracha przed czasem. Usiadła koło niego i popatrzyła na gwiazdy. Były piękne. A ona dawno nie miała okazji przyjrzeć im się z takiego bliska. Wyciągnęła rękę. Przez chwilę nawet czuła się, jakby szybowała wśród nich... A może...


Rozmyślenia przerwał szelest. Rozejrzała się instynktownie. Wydawało jej się, jakby dostrzegła coś czerwonego, co przemknęło daleko między drzewami. Nie miała jednak pojęcia, co to mogło być, a że nie chciała zostawiać towarzysza samego, zdecydowała zostać. Ciekawość jednak sprawiła, iż z trudem wytrzymała do rana. Szybko obudziła Daracha, gdy tylko zaświtało. Pierwszym, co usłyszała po jego przebudzeniu,

Opinie
Ocena: 1 2 3 4 5 6
Musisz być zalogować by komentować.
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów