Kirszbrahanówna [fragm. powieści]
opowiadania >
Wstęp
– Ojciec nie chciał, żebym była Żydówką. Kiedy mama odeszła, umieścił mnie u babki, swojej matki, a Janka oddał tamtej, drugiej babce. Twarz Janka nabierała wyrazu, aż ojciec zabronił mu odwiedzać nas na Mokotowskiej. Tato dbał o nas, dlatego wewnątrz szczerze tłumił najmniejsze plemienne odruchy. Odpychał pobratymców nawet w myślach. Nie usiedziałby w jednym przedziale ze semitą, mamroczącym zaklęcia i zabobony i kiwającym się wbrew rytmowi kół pociągu. Nie było w nim choćby jednego z kamyków, których Mojżesz miał pełne sandały. W nim stukały młoteczki fortepianu Chopina. To później dawało siłę i szczęście mnie. Patrzyłam oficerom prosto w twarz. Nie myślałam: Żydówka. To znaczy, byłam Żydówką, ale nie wiedziałam, co to znaczy. Na statek do Hajfy wsiadłam tylko dlatego, że mąż tak chciał. Zostawiłam mój błękit i mój świat. Moje wszystko. Tu archeologia, wędrówki ludów, naród cudów, obca mowa, czarne oko, Syjonu pieśń, drzewko figowe, tu stare i nowe. Nie jabłoni i nie lipy cień. I nie skała Kaliopy, tylko piasek i wydmy, namiot beduina, kibuce pionierów, sabrów metropolia, a mnie się zdaje, że to moja nekropolia.
– Ty, taki goj żydowski, nawet imieniem mienisz się owskim, to weź i zapisz, co ci opowie Halina po mężu Widzer, de domo Kirszbraun, wrośnięta jak płacząca wierzba w mazowiecki krajobraz, gdzie historia usypała z popiołów kurhany, gdzie zostali na wieki dawni Kirszbrahany. Tam ich córka wyrosła, dumna i wyniosła Kirszbrahanówna, Kirszbrahanka, siostra semickiego Janka z nadwiślańskiej łachy, która szuka wspólnoty tych odległych światów, a znajduje – piachy. Jak będziesz w Warszawie… to weź moje błękitne oczy żydowskie, niech trochę pobłądzą wśród rozkopów, wieżowców i arterii. Błękit matowieje odbity w szkle, w aluminium. Twoje gojowskie nogi poprowadzą moje polskie oczy. Tu był dom Singera, na Krochmalnej? Ale nie ma Krochmalnej, ani domu. I poza tym, co mnie obchodzi. Ten Singera żydowski dom. Raczej kawałek Ogrodu Saskiego. Wieje wiatr, zacina listopadowy deszcz ze śniegiem. Nadwiślańska szarówka popołudniem. Oczy tężeją, szkliwieją, to nie moja Warszawa, mówią mi oczy. Getto nie moje. Nie Wielka, ani Nożyków bóżnica. Żadna synagoga, żadna mykwa, tylko tam, gdzie Łazienki. Marszałkowska, Nowy Świat. Nie cheder, ale freblówka i Belweder. Nie baalszemtowa amulet, tylko W Ogrodzie Saskim obok fontanny przysiadł się ułan do pięknej panny. Schabowy, a nie czulent. Nie Szołem Alejchem, tylko Mickiewicz i Piłsudski. Paradis (choć szef Waksmacher), Tuwim (choć Tuwimacher). Trzeba było mnie wtedy tam widzieć, Ziemiańska, kolorowe neony, fajfy, Olga Sławska. Wiera Gran. To wszystko było moje.
*
– Napiszesz? Możesz tu przychodzić. Córki pokażą ci papiery, wszystko, co przetrwało. Część może jeszcze do dzisiaj jest tam, pod podłogą szpitalnej stróżówki na Łagiewnickiej. W getcie. Straszna łódzka dzielnica, straszne dni. Znam, wiem co pisali. ale u mnie to było trochę inaczej. To była niepojęta zbrodnia i okrutna, ale ja, wiesz, ja nie znam Niemca, którego mogę oskarżyć. Nigdy nie byłam Żydówką, choć żyłam w kamienicy gettowych lekarzy, gdzie do domu przynosili obiady ze szpitalnej kuchni. A kiedy do mieszkania wszedł esesman i wykrzyczał „Ty żydowska świnio!”, to zabolało „żydowska”. Mieszkanie miało piękny dywan pośrodku, biedermayery od znajomego taty, profesora, który w getcie dostał za małe mieszkanie. Wieczory spędzałam ogrywając sąsiadów w brydża. Tato mnie nauczył.
– Można o mnie pisać książkę? Napiszesz o Kirszbraunach, skoro masz te notesy? Bo ja sama, co ja wiem? Niewiele pamiętam. Kto się tym interesował?
Ale co mam napisać? O Zagładzie, ocalonej? O kryjówkach, głodzie, poniżeniu, nienawiści, okrucieństwie, narodzie panów i ludzie prowadzonym na rzeź?
– A czy ja jestem ocalona? Czy ja byłam gładzona? Czy ja się ukrywałam? Żaden Niemiec mnie, Halinie, nic nie zrobił. Ani w Łodzi, ani w getcie, ani w obozie.
Twoja babka zginęła od niemieckiej bomby. Twój ojciec, ślad urwał się w getcie…
– Wywieźli nas do Ravensbruck. Tam byłam mischling, chronił mnie esesmański lekarz, dał pracę w obozowej kuchni, żebym mogła donosić ciążę z getta. Aż przyszli Rosjanie. Wróciłam do Łodzi i urodziłam córkę. W mieście po wojnie czerniało, szeptali, że Żydzi z dziur wyłażą. Przeszkadzali mi, to chyba kwestia tego mojego słowiańskiego gustu. Wyjechałam do miasteczka pośród gór. Żyliśmy w domu, gdzie Niemcy, poprzedni właściciele, byli na służbie u nas, u Żyda, ordynatora miejskiego szpitala i jego polskiej żony.
– To nie jesteś ofiarą Zagłady?
Miałam dwadzieścia jeden lat. Dumna i nierozważna, nie dałam się poniżać. Teraz wiem, że zrobili wielką zbrodnię. Niepojętą. Taki kulturalny naród, elegancki, dokładny, porządny. Nie brzydzę się nimi. Oglądam ich telewizję. I nie jestem syjonistką. Jeśli czytam książki hebrajskie, to po polsku. Przecież jestem z Warszawy. Od taty piłsudczyka. Miał nieskazitelny mundur. Obiady dokładnie o czternastej, przy Chopinie z patefonu.
*
Przychodzę rano. Muszę zdjąć plecak i otworzyć, tak jak przed bankiem, urzędem, restauracją. Ale nie mam broni ani materiałów wybuchowych, tylko materiały piśmienne. Pióro, papier i archiwalia. Kolejne listy, fotografie, dokumenty, papiery Kirszbraunów i W., które dała mi poprzedniego dnia Monika. I notesy Chaskiela. Wjeżdżam na piętro i przez przeszklone, otwierane elektronicznie drzwi, wchodzę na oddział. Marmur, szkło, aluminium, stiuki, jakieś złocenia, głośniki, łóżka na prąd, delikatny szum, chłodzone powietrze wnika do wnętrza dyskretnymi siatkami w ścianach pod sufitem. Cyfrowe zamki w drzwiach, w kuchni mikrofale. Personel zgodnie z procedurą zatroskany.
*
Otwieram drzwi małego pokoju. Halina, sama, zazwyczaj leży, obok stoi biała szafka. Nie ma fotografii w ramkach, ani męża Stefana W., ani ojca, Władysława Kirszbrauna. Za oknem słońce już dręczy miasto, ale w pokoju z wąskich szczelin w ścianie, sączy się przyzwoicie schłodzone centralnym klimatyzatorem powietrze. Giza i Monika, córki, znalazły dla Haliny coś specjalnego, bo na łóżku byle kasy chorych mogłyby ją położyć tylko po jej śmierci. Nieważne ile kosztuje. Wdowa po lekarzu ma prawa. Poza tym, ona wciąż jest Warszawianką, córką inżyniera, piłsudczyka. Na mój widok zaczyna manewrować panelem sterującym, a kiedy podnosi się, z łóżka spadają książki i gazety.
Personel Medical Palace to Żydzi z ZSRR. W piątek wieczorem zapalają świece, jedzą chałę i śpiewają hebrajskie szabatowe pieśni razem z Żydami z Ameryki i Europy. Hala zostaje w łóżku. Nie obchodzi jej, że ortodoksyjni mają swoich w ministerstwie zdrowia.
– Nie wychodzę z pokoju. Po co patrzeć na niesprawnych, siorbiących zupę starców, którzy drewnianymi szpileczkami wywlekają włókna mięsa spomiędzy protez i resztek zębów. To nie jest moje życie.

- [1] [2] [3] [4] [5] -
Opinie
Ocena: 1 2 3 4 5 6
Musisz być zalogować by komentować.
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów