Matka na pół etatu
opowiadania >Bipolarność, czytając definicję tego słowa wytwarza się w umyśle człowieka obraz istoty rozdartej pomiędzy dwiema twarzami. Widzimy kogoś chorego, niezdolnego panować nad sobą i swoimi emocjami. Mówimy, nie można go ocenić, jest chory. Jednak w tym miejscu należy się zastanowić, czy my, jako ludzie w pełni świadomi otaczającej nas rzeczywistości, nie wymyśliliśmy tej choroby, by nakreślony wizerunek osoby immamentnie złej, podporządkować pod status osoby chorej. Czy rodzimy się źli ? Czy geny mają duży wpływ na nasze zachowanie? Czy mamy kontrolę nad samym sobą ? Czym się różni osoba zła od chorej? Dlaczego traktujemy ją inaczej ? Czy używki, pokazują kim jesteśmy, czy też tworzą nam zupełnie nowy wizerunek ? I najważniejsze... Gdzie zaciera się granica pomiędzy określoną przez naukowców CHOROBĄ, a tkwiącym w nas głęboko ZŁU ?


Początek historii wydawać się może iście naukowy, mający na celu zdiagnozowanie chorej osoby czy też podjęcie konsternacji kiedy i czy w ogóle można poznać osobę po prostu złą. Jednak, ta historia nie opowiada o osobie chorej (bynajmniej nie stwierdzono tak przez lekarza) a o kimś,zawładniętym najczystszym złem. O kimś słabym, ulegającym piętnu lat wczesnego dzieciństwa. Można by rzecz, iż jest to historia dwu pokoleń. Dwu, ponieważ trzeciego pokolenia nie będzie.
W tym momencie opowiadania, diametralnie zmieni się jego styl. Będzie to bowiem spowodowane przejściem, do historii głównej. Koniec owijania w bawełnę.


Główną postacią historii jest matka. Kobieta, z tendencją do uzależnień. Tak, jest to alkohol. A całe meritum opowiadania polega na znalezieniu odpowiedzi na pytanie: Czy matka jest po prostu zła, czy to alkohol ją taką kreuje ? Czy na końcu tej historii znajdziemy odpowiedź czy kolejne pytanie ? Dużo tych pytań, czyż nie ? Osobiście, pierwszym jakie zadałam było dlaczego mama uderzyła mnie w twarz publicznie ? Przecież dzieci się nie bije...prawda?


- [1] -
Opinie
Ocena: 1 2 3 4 5 6
Musisz być zalogować by komentować.
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów