Zapiski filozofa z wolnego wyboru
opowiadania >
Jeśli kiedyś będziesz chciała, najdroższa moja na wieki wieków czarownico, spotkać się ze mną, to bardzo proszę potraktować mnie niczym obiekt seksualny i z pełną odwagą, swobodą i siłą, a także - w sposób bardzo nieprzyzwoity bez żadnego skrępowania: wyżyj się na mnie na święty amen!

Człowiek, który potrafi w sposób teoretyczny stworzyć nowy system państwowy, znaczy: doskonale ogarnia istniejący - praktyczny.

A na baranach służb specjalnych zdobędę, a jakby inaczej - nagrodę Nike, Nobla i Nieba.

I nawet pet od papierosa na chodniku może być prawdziwym bohaterem: wystarczy sześciu biurokratów, którzy przez trzy lata będą dyskutować co z nim zrobić, potem przez trzy kolejne lata będą tworzyć odpowiednie regulacje, w następnej kolejności, a jakby inaczej - będą interpretować własne regulacje: czy one są zgodne z obowiązującym aktualnie prawem?

Wiem, że jestem poddawany ogromnej presji w celu dobrowolnego odejścia z mieszkania na ogrody działkowe, ewentualnie - pod most.

Pamiętaj, że jeśli raz padniesz na kolana, to do końca życia zostaniesz upokorzony, a więc z głęboką dumą szanuj własne poddaństwo, przecież jest to wielki honor - dar od boga, a jakby inaczej: katolickiego.

I oto definicja samotności: po prostu posiadasz pecha, że wciąż masz czyste sumienie, które pozwala ci być człowiekiem szczerym do bólu - ogromnie przerażającym.

Duża większość ludzi zachowuje się niczym monarchowie: budują pałace, a w środku robią zwyczajny burdel.

Szanuj tylko tych kapłanów, którzy widzą życie jako prostą linię ze wzlotami i upadkami, natomiast ignoruj tych, którzy proponują ci rutynowe koło z pępkiem po środku.

Człowiek mądry używa w zdaniach mało słów, a dużo myśli, natomiast głupi tworzy serię bezsensownych tomów - używa dużo słów, a myśli - mało.

A oto prawdziwe cechy kobiet: zazdrość, mściwość i przewrotność - ich bezmyślna głupota jest wyjątkowo przerażająca.

Tak więc niewiasty są wyjątkowo zboczone: biorą w sposób przewrotny wszystko - finanse, duszę, intelektualizm, ciało i wolność, słowem - życie.

Zapewniam, że nie firmy, mody i marki są najważniejsze, tylko - ciało, umysł i dusza.

Planować należy z rozmysłem, a nie ulegać danej chwili.

I chwała wam, bardzo smutni panowie, naprawdę posiadacie honor, dumę i godność: zamiast przyjąć przegraną z ogromną pokorą - dostajecie niesamowitej wściekłości.

I jak zwykle: przegrani na zawsze bohaterowie pod pozorami zwykłych ludzi - znowu zaczynają mnie prowokować, po prostu szukają powodu, aby się mnie pozbyć.

Człowieku, bądź zawsze ostrożny wobec ludzi, którzy pragną, abyś zainteresował się ich losem, a także - problemami: po prostu z ogromnym poświęceniem wyręczał ich głupotę, nieodpowiedzialność, lenistwo, lekkomyślność i nieuctwo. W zamian dokładnie nic nie oferując, nawet w żadnym wypadku nie biorąc pod uwagę twoich potrzeb: intelektualnych, twórczych i seksualnych.

Widać dokładnie jak na dłoni: chcą ze mnie zrobić dobrego wujaszka, który nakarmi, wychowa nie swoje dziecko, cierpliwie porozmawia, rozwiąże wszystkie problemy życiowe, a na koniec da jeszcze parę groszy na różne przyjemności, w zamian nic nie otrzymując - w ogóle już nie wspominając o podstawowym, wychowawczym i kulturalnym podziękowaniu.


- [1] -
Opinie
Ocena: 1 2 3 4 5 6
Musisz być zalogować by komentować.
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów