Zapiski filozofa z wolnego wyboru
opowiadania >
Tak więc mam święte prawo podejrzewać, że została wobec mojej osoby zastosowana intryga systemowa (każdy doskonale wie: najważniejsze są wpływy zakulisowe), a jakby inaczej - pięknie ułożona z ciężkich łańcuchów: w celu pozbawienia mnie jakiegokolwiek wolnego wyboru. Jednak zapewniam z całą mocą czystego sumienia - prędzej umrę z honorem, dumą i godnością na śmietniku: żadnemu samozwańczemu bogu nie będę łaskawie wchodził głęboko w dupę!

I po raz kolejny przypominam: zostałem całkowicie zmuszony do odejścia z pracy pod ogromną presją z powodów ideologicznych (otępiały kult marszałka - wiadomo o kogo chodzi). Ułożyłem sobie wtedy bardzo spokojne życie - zrezygnowałem z narzędzi elektronicznych, a jakby inaczej - kontrolujących każdy mój ruch na padole ziemskim, czyli - z telefonu komórkowego, konta bankowego i laptopa z internetem. Równocześnie przerwałem pisanie wierszy (prozy poetyckiej) na pewien czas, tak więc nie trzeba mi było psuć ustabilizowanego rytmu życia: wyjątkowo gorącego spokoju, a jakby inaczej - miłej filozofii stoickiej! Sprowokowaliście mnie po prostu do wojny, proszę bardzo - to ją naprawdę macie!!!

I zapytał się filozof w bardzo kulturalny sposób: moja droga siostro, można poprosić na delikatne słówko? Oczywiście! Odparła wniebowzięta zakonnica. A więc niech będzie pochwalony Jezus Chrystus! Na wieki wieków amen! I widzi siostra, ludzie naprawdę opętani bardzo boją się wymawiać święte imię filozofa uniwersalnej miłości... Bo ty masz w sobie Jezusa Chrystusa! Z ogromną pewnością siebie przerwała natychmiast poważną dyskusję. Tak? Ładnie więc poproszę o miłego buziaka, o tutaj - w policzek! Zażądał Jezus Chrystus - filozof uniwersalnej miłości.

Tak więc jako człowiek mądry nic więcej nie mogę zrobić - nigdy w życiu nie wygram z większością, czyli - głupotą (układami, znajomościami i wpływami).

Polska w ruinie? Owszem, ale tylko w zasobie ludzkim: panuje głupota, chamstwo, nieuctwo, agresja, chciwość, arogancja, bezmyślność, pazerność, ciemnota, wazeliniarstwo, hipokryzja, a przede wszystkim - brak odpowiedzialności za własne czyny.

Tak więc aktualnie panujący nam system państwowy z całą odpowiedzialnością można porównać do szwajcarskiego sera, a nie - zegarka: jest pełen dziur i bardzo miękki - natychmiast się topi pod bardzo gorącym spojrzeniem.

Człowieku, nigdy nie pozwalaj na to, aby ktoś wysługiwał się twoją godnością, zawsze żądaj odpowiedniej zapłaty za usługę, a jakby inaczej - z góry!

Przede wszystkim należy być w życiu jak najbardziej przekornym, dzięki temu z całkowitą łatwością można uniknąć wszędobylskiej kontroli.

Wobec niektórych osób należy zachować określoną granicę dystansu, inaczej mimowolnie przyjmiesz do serca - okrutnie kaleczącą pustkę.

Niemal dla wszystkich sekt religijnych człowiek od urodzenia jest całkowicie winny, a więc ciągle go trzeba sprowadzać na drogę pełnego oświecenia - do źródła bardzo mrocznej ciemności.

Człowiek, który mówi w sposób emocjonalny i argumentuje całkiem logicznie - widać wtedy dokładnie, że naprawdę jest niewinny.

Czy naprawdę do nikogo nie może dotrzeć, że potrafię pisać prozę poetycką (teksty ze środkami stylistycznymi), obiektywne recenzje (zaczynając od wstępu poprzez rozwinięcie do zakończenia - kończąc puentą, ripostą i parabolą) i mądrości filozoficzne (oryginalne złote myśli), a także - z ogromnym humorem parafrazować?

Człowieku, nigdy nie słuchaj ludzi, którzy posiadają wątpliwości co do twojego charakteru, inteligencji i zachowania - oni tak naprawdę pragną okraść ciebie z głębokiej tajemnicy, słowem - zrobić bezmyślną kukłę!

Pragnę, aby było jak w rajskim ogrodzie: będziemy nago pili czerwone wino?

Filozof Leszek Kołakowski: byłem w całkowitym błędzie - twardym fundamentem kultury europejskiej jest chrześcijaństwo; filozof Jan Hartman: byłem w całkowitym błędzie - dzięki internetowi zrozumiałem, że wcale nie jestem najmądrzejszym człowiekiem na świecie; filozof Łukasz Jasiński: byłem w całkowitym błędzie - to opatrzność stworzyła niewiasty, aby zdobywali filozofujących półdupków.- [1] -
Opinie
Ocena: 1 2 3 4 5 6
Musisz być zalogować by komentować.
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów