Zapiski filozofa z wolnego wyboru
opowiadania >I po raz kolejny muszę powtórzyć: nie wejdę po raz trzeci do tej samej rzeki - błędnego koła, rutynowego życia i drogi krzyżowej.

Tak więc z jakiej racji mam wziąć odpowiedzialność za bezmyślny element ludzki, którego w żadnym wypadku nie jestem twórcą?

Kim być na tym padole ziemskim: pasożytem materialnym, duchowym ludożercą czy fałszywym bogiem - zapytał diabła filozof - kim?

Tak więc każdy człowiek, a jakby inaczej - płci brzydkiej: ma święte prawo bronić się przed agresywnymi kobietami - używając nawet siły fizycznej w samoobronie.

Niektórzy ludzie w sposób irracjonalny bardzo boją się zwierząt - jakby za wszelką cenę chcieli ukryć oznaki opętania.

Mało tego, że wjechał jak z czołg, to jeszcze użył potężnych bomb!

A oto prawdziwy dowód, że jestem zrównoważony psychicznie, całkowicie wolny na duszy i w pełni świadomy: wzbudzam zaufanie, lęk, zazdrość, śmiech i fascynację.

Człowiek, który posiada wyobraźnię, a tym samym potrafi samodzielnie myśleć: jest w istocie bardzo niebezpieczny dla niektórych instytucji.

I nadejdą niedługo takie czasy, że prawdziwe chrześcijaństwo ponownie będzie musiało zejść do podziemia, tym razem z winy - kościoła.

A oto prawdziwa nauka wynikająca z katechezy kościelnej: nie pal papierosów, nie nadużywaj alkoholu, nie podrywaj dziewczyn, nie czytaj zakazanych książek i nie myśl samodzielnie, tylko - szanuj każdą władzę, słuchaj autorytetów moralnych, odmawiaj codziennie modlitwę, zrezygnuj z własnych pragnień i bardzo ciężko pracuj, a przede wszystkim: oddawaj dziewięćdziesiąt procent zarobków prawdziwemu bogu katolickiemu, natomiast resztą - podziel się z biednymi, potrzebującymi i bezradnymi.

Człowieku, zawsze uważaj na ludzi, którzy wciąż jęczą o szacunku, poświęceniu i miłości - oni naprawdę są opętani przez jakąś sektę religijną.

Tak więc człowiek w pełni dojrzały zawsze wybiera wolność, natomiast poświęcenie traktuje jako boski dar - nie każdy, a jakby inaczej - człowiek - zasługuje na powyższą miłość.

Jeśli ktoś podkrada mi twórczość poetycką, czyli - własność intelektualną, to chyba jest ona coś warta?

Zawsze należy uważać na ludzi, którzy własne winy, problemy i frustracje przelewają na ciebie - oni tak naprawdę pragną poprzez emocjonalne wymuszenie - byś zaczął z ogromną troską, a także wyjątkowo zmartwiony: rozwiązywać nie swoje kłopoty.

Tak więc należy szanować ludzi, którzy używają merytorycznych argumentów z pełnym uzasadnieniem, natomiast całkowicie ignorować tych, którzy używają emocjonalnych ataków personalnych.

Uważaj, człowieku - oni naprawdę wszystko zrobią, abyś całkowicie stracił naturalny głos (charakterystyczny), z głęboką ukrytą ironią (inteligenty) i wymowne milczenie (zbuntowany). Natomiast kiedy będziesz jęczał nieśmiało, ulegle i niepewnie - wtedy zostaniesz pochwalony, a jakby inaczej: za brak agresji (oczywiście - w ich rozumieniu).


- [1] -
Opinie
Ocena: 1 2 3 4 5 6
Musisz być zalogować by komentować.
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów