Zapiski filozofa z wolnego wyboru
opowiadania >
I po raz kolejny muszę powtórzyć: naprawdę nic więcej nie mogę zrobić - mój los po prostu zależy od wiadomej osoby, która bardzo mocno pragnie, abym z ogromną pokorą padł na kolana.

Jako osoba niepełnosprawna o stopniu umiarkowanym - słuch straciłem nie z własnej winy, tylko - po operacji na nosie w państwowym szpitalu, żyję więc z dożywotniego odszkodowania: marnej renty. I bardzo świetnie radzę sobie w życiu, a jakby inaczej - samodzielnie. Pytanie natomiast brzmi: komu to przeszkadza?

Tak więc jeśli pragniesz zorganizować prawdziwy spisek, to każ odejść osobie mądrej ze świata niesłyszących, a potem namów osoby słyszące, aby utrudniali mu życie na święty amen, potem cierpliwie czekaj jak powróci z podkulonym ogonem: bezradny, osamotniony i zagubiony, jakby inaczej - mistrz nad mistrzami!

Człowieku, w żadnym wypadku nie przyznawaj się do niepopełnionej winy - zostaniesz wtedy do końca życia na marginesie społecznym.

I jako człowiek, który przewiduję z całą dokładnością przyszłość: ostrzegam, że kiedy zostanę po raz trzeci zmuszony do niewolniczej pracy - zabiję całe otoczenie przerażającym milczeniem.

Człowieku, zawsze ignoruj ludzi z ogromną dumą, którzy okazują tobie wyższość poprzez aluzje - ich kultura osobista jest warta tyle, ile niewola duchowa, czyli: po prostu jedno wielkie zero!

Tak więc prawdziwy poeta w żadnym wypadku nie jest wychowawcą narodu, tylko - klątwą rzuconą przez opatrzność.

I nigdy nie daj o sobie zapomnieć - do końca życia bądź jak mityczny feniks z popiołów.

Człowiek, który posiada wrodzone poczucie humoru (spontaniczne, złośliwe i specyficzne) - zawsze będzie unikał kontroli ze strony niewidocznej ręki państwa, kościoła i wolnego rynku.

I masz święte prawo od czasu do czasu być mocno zdenerwowany: jest to przecież sygnał - zdrowia emocjonalnego.

Tak więc w społeczeństwach plemiennych istnieje po prostu coś takiego jak pułapka stadna - polega ona na tym, aby osoby z talentem, inteligencją i ambicją złapać we własną sieć środowiskową, oczywiście - bez jakiejkolwiek świadomości ofiary.

Ludzie, którzy żyją w zamkniętych światach - posiadają w istocie charakter sekciarski, natomiast w moim przypadku środowisko niesłyszących nie potrafiło przyjąć do wiadomości, że jestem człowiekiem całkowicie otwartym na świat. Tak więc: niepełnosprawna intelektualnie sekta?

Pamiętaj, że ludzie mali zawsze będą wszystko robić z całą dokładnością, abyś to ty ciągle pierwszy do nich przychodził, właściwie przyłączał się do bezmyślnego stada - z jakąś propozycją, najlepiej, a jakby inaczej - finansową.

I nigdy nie bierz odpowiedzialności za słowa, decyzje i czyny innych - oni tak naprawdę pragną przelać własną głupotę na twoją mądrość.

Zawsze ignoruj ludzi, którzy z poczuciem wyższości zwracają ci wspaniałomyślnie uwagę: drogi panie, ma pan łaskawe pozwolenie! Oni tak naprawdę próbują cię sprowokować, zdenerwować i rozdrażnić, wiadomo: dorosłe dziecko będzie traktowało osobę dojrzałą emocjonalnie, a jakby inaczej - niczym małe dziecko.

Najbardziej niebezpieczna, wpływowa i bezwzględna mafia na świecie? Po prostu: Opus Dei.

I padł wtedy filozof uniwersalnej miłości na kolana przed spowiednikiem: wielce łaskawy dobrodzieju, wyznaję okrutną prawdę - nie z własnej woli jestem więźniem nieba i piekła... I chciałbym stworzyć nową rzeczywistość na tym padole ziemskim: czy wtedy popełniłbym jakikolwiek grzech?

Najlepszy sposób na samodzielne myślenia? Po prostu kup trzy bardzo dobre książki: jeden egzemplarz z pierwszego, drugiego i trzeciego obiegu, natomiast po przeczytaniu wyciągnij wnioski, zrób analizę i obserwuj rzeczywistość.

Pamiętaj, że każdy człowiek psychicznie chory zawsze ci będzie próbował wmówić: ty też jesteś wariatem!

Jeśli natomiast pragniesz być prawdziwym bohaterem w bezmyślnym stadzie ludzkim, to zawsze przychodź pierwszy, podawaj rękę z szacunkiem, grzecznie poczęstuj wszystkich papierosem, kup każdemu po piwie i milcz jak zaklęty - po prostu słuchaj co mają do powiedzenia.

I nie bój się żadnego ogona za plecami: po prostu łaskawie pokaż, że nic nie masz do ukrycia - twoje czyste sumienie doprowadzi ich do ogromnej wściekłości.

Jeśli natomiast będą cię zniechęcać, to walcz jeszcze dalej - po prostu do upadłego.

Im większa liczba urzędników, tym bardziej chore państwo.

Człowieku, zawsze szanuj tych ludzi, którzy najpierw ciebie szanują, a nie na odwrót. Tym bardziej unikaj tych - nie wiadomo z jakiej racji żądających szacunku.

Metoda jest nad wyraz bardzo prosta: jeśli ktoś nie ma żadnych problemów, to stwórzmy mu je (przy okazji wrzućmy mu jeszcze na głowę inne, a jakby inaczej - obce): wtedy naprawdę będzie miał co robić - prawdziwy bohater powinien być zmartwiony, smutny i zmęczony do końca życia na tym padole ziemskim (ładnie zwanym przez kościół: boskim).

Tak więc proszę łaskawie pamiętać, że nigdy nie wolno blokować rozwoju człowieka - efekt będzie całkowicie odwrotny: zatwardziały bunt, działania destrukcyjne i niemiłosierna ofensywa.

I zadał wtedy pytanie człowiek, który w pełni świadomie przyjął zasady filozofii - personalizmu: z jakiej racji mam się poświęcać w imię głupoty?

W istocie społeczeństwo powinno być dla człowieka, a nie na odwrót - człowiek dla społeczeństwa, przecież mniejszość (mądrość) nie będzie padała na kolana przed większością (głupotą).

I narodził się w moim kraju nowy twór: kościopaństwo (cechy rozpoznawalne - tchórzostwo, zawiść, głupota, bezmyślność i mściwość). Czy warto jeszcze wspominać o nękaniu, gnębieniu i złośliwościach, a jakby inaczej, drobnych - jednak wyjątkowo nie do wytrzymania?

I zadał wtedy pytanie kulturalny filozof: mogę szanownej pani coś powiedzieć? Co chce pan powiedzieć!? Dzień dobry! Dzień dobry! I proszę mi nie przeszkadzać, bo mam bardzo dużo pracy - odparła z pełną gębą żarcia aptekarka, a potem: pokazała bardzo dumne plecy, a jakby inaczej - prawdziwemu bóstwu męskiemu.

Najlepsze ubezpieczenie na życie? Zadawać pytania i mówić prawdę. Gwarancja? Czyste sumienie, pełne zaufanie i stoicki spokój. Wystarczy?

Tak więc jestem skuteczny, inteligenty i cierpliwy - pomyślał refleksyjnie, a także niepoprawnie politycznie: filozof uniwersalnej miłości.


- [1] -
Opinie
Ocena: 1 2 3 4 5 6
Musisz być zalogować by komentować.
Rex Linia koment
Dodany:2016-01-27 11:25:31, Ocena: Brak oceny
Zapewniam, że nikogo nie obrażam, tylko - zawstydzam (niestety, na to nie ma żadnego paragrafu). Poza tym walczę o przetrwanie (jasne, że nie z własnej winy - zostałem sprowokowany). Kończąc, nie będę miał żadnej litości dla przegranych, którzy są teraz zbyt pewni siebie - nie dam się nabrać płaczem, smutkiem i prośbą.
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów