Zapiski filozofa z wolnego wyboru
opowiadania >
Poezja jest zamkniętą księgą - wymaga klucza do otwarcia, natomiast proza otwartą - bez jakiejkolwiek tajemnicy.

Czasami naprawdę trzeba używać bardzo trudnych słów - dla pełnego zrozumienia.

A niby dlaczego mam zostawić w spokoju romantycznego ducha? Czyli mam się pogodzić z tym, aby mój racjonalistyczny duch był ciągle kaleczony przez magiczną głupotę?

Walczyłem w życiu o przetrwanie bez niczyjej pomocy, a teraz miałbym z obcej łaski przyjąć pokornie - dar?

Tak więc dlaczego niektóre kobiety prowokują mężczyzn do aktu seksualnego, a potem wszystkie własne winy zwalają na niego?

Różnica między seksem a gwałtem jest taka, że ten pierwszy jest uprawiany dobrowolnie, natomiast ten drugi pod naciskiem ze którejś strony. Poza tym niektóre stare panny robią wszystko, aby wymusić zainteresowanie własną osobą i otrzymać ten drugi prezent.

Wiem, swobodne myślenie nie jest w cenie, tylko - bezwzględne posłuszeństwo, a więc pozostają dwa wybory: rozwój czy apatia?

Czy tak bardzo trudno wypowiedzieć posłuszeństwo wtórnej organizacji państwowej o międzynarodowych wpływach - Watykanowi? W zamian można przecież stworzyć kościół polskokatolicki na wzór anglikańskiego.

Ludzie, którzy plują na mój widok - w poprzednim życiu musieli lizać podłogi.

Filozof to taki człowiek, który posiada zmysł obserwatorski, twórczy i analityczny, przede wszystkim z całego serca pragnie - budować. Natomiast gardzi ludźmi o charakterze mocno destrukcyjnym, którzy w pełni świadomie coś psują, aby ktoś inny naprawiał ich dzieło, a także - zaczynają pracę i jej nie kończą: mają po prostu ogromną nadzieję, że ktoś inny za nich dokończy rozpoczętą czynność.

Kiedy rozmawiam z kimś w cztery oczy i czuję się bardzo dobrze, wtedy moje zachowanie jest nad wyraz swobodne, natomiast w bardzo nieodpowiednim towarzystwie czuję się ograniczany, krępowany i odstawiany daleko na tylny bok, a kiedy zaczynam się wyróżniać - natychmiast jestem wyrzucany, niekiedy z rozbitą gębą.

Jeśli natomiast nie będę walczył, to sam zostanę w bezwzględny sposób pokonany.

Uważaj, człowieku, oni dokładnie wszystko zrobią, aby twój honor zamienić w złodziejski, godność - w żebractwo, natomiast dumę w menelskie grzebanie po śmietnikach.

Tak więc lepiej żyć uczciwie, jednak biednie: aniżeli nieuczciwie, ale - bardzo bogato.


- [1] -
Opinie
Ocena: 1 2 3 4 5 6
Musisz być zalogować by komentować.
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów