Zwyczajnie - miłość (XIII) Różnice
opowiadania >potas, żelazo, proteiny, kwas foliowy i wszystko co trzeba. Jedz. – Postawił przed nią pojemnik z sałatką.
- Co ty myślisz tym osiągnąć? – spytała nie okazując nadmiernej wdzięczności.
- Zdrowe dzieci. Jedz i nie dyskutuj.
- Rozkaz? – spytała z wojowniczą miną, a on zmierzył ją karcącym spojrzeniem.
- Chcesz zdrowo donosić nasze dzieci, czy je stracić? – spytał i tu już nie odpowiedziała, tylko sięgnęła po pojemnik z potrawą i widelec. Pogrzebała trochę w pudełku, powąchała, posmakowała koniuszkiem języka i w końcu niewielką ilość włożyła do ust. Dawid pokręcił głową z dezaprobatą. – Jesteś niemożliwa – zawiadomił – Troszeczkę zaufania. I jak? Da się zjeść?
- Może. Tylko, że trochę nie rozumiem. Skoro tu jesteś, to co? Coś się zmieniło?
- Że w czym się zmieniło?
- To znaczy, że chcesz, żebyśmy zostali małżeństwem?
- Jesteśmy małżeństwem. Jestem tu. Tak? Co za pytanie w ogóle?. Jedz.
Magda samochcąc pozwoliła Dawidowi na opiekę. W związku z tym, że nie pracował i nie cierpiał na nadmiar innych obowiązków zajmował się tylko komponowaniem jej menu i był w szpitalu trzy razy dziennie z nowymi dostawami. Po dwóch dniach już pielęgniarki uśmiechały się na jego widok, a współtowarzyszki z sali szpitalnej śmiały się, gdy wchodził. Zastała go tam Anna, potem Michał, a jeszcze potem Monika. Przyjechała w odwiedziny dowiedziawszy się o hospitalizacji siostry. Tego samego dnia rodzice dowiedzieli się o małżeństwie Magdy i Dawida. Monika nieświadoma niewiedzy rodziców zupełnie zwyczajnie i z uśmiechem zawiadomiła o spotkaniu z Dawidem.
- Jak on się o nią troszczy. Aż trudno uwierzyć. Może rzeczywiście im się uda.
- To ty znasz Dawida? – zainteresował się profesor – Skąd ty go znasz? Co ty o nim wiesz?
- No niewiele. Zatrzymali się u mnie jak Magda zabierała go z lotniska w Warszawie. Byłam w szoku jak mi powiedział, że są małżeństwem. Nasza Magda. Wciąż nie mogę wyjść ze zdumienia. I teraz jeszcze bliźniaki. Nieprawdopodobne.
- Że co?! – profesor podniósł głos i aż poczerwieniał z emocji – Jakim małżeństwem? Co ty pleciesz?
- To wy nic nie wiecie? Przepraszam. Myślałam, że już wam wszystko wytłumaczyli.
- No wygląda na to, że jednak nie bardzo. O co chodzi z tym małżeństwem?.
- Pobrali się podobno w Stanach po tygodniowej znajomości. Wiem. Dla mnie to też było potężne zaskoczenie, ale może to faktycznie taka miłość od pierwszego wejrzenia.


Nie będę opowiadać o emocjach profesora. Duże jednak były. Tak duże, że Anna znów musiała fatygować sąsiadkę z dołu w celu obniżenia ciśnienia małżonka. Następnego dnia Magdę wypisano ze szpitala i wróciła do domu. Przywiozła ją mama, po drodze uprzedzając, że ojciec dowiedział się o jej małżeństwie i nie jest zbyt zadowolony. Ojciec jednak nawet do niej nie wyszedł, aby powitać. Była w ciąży, która przed chwilą była zagrożona. Nie chciał stać się przyczyną poronienia, a emocji było w nim aż nazbyt wiele, więc usunął się. Magda wolałaby, żeby powiedział cokolwiek, ale nie mogąc nic poradzić przyjęła ten stan rzeczy. Powoli wracała do normalności, teraz jednak dbając o zdrowe odżywianie i starając się unikać nadmiernego wysiłku i stresu. Dawid odwiedził ją w mieszkaniu rodziców z torbą produktów żywnościowych, informując, że nauczy ją jak przyrządzać dania regenerujące. Początkowo oburzyła się za posądzenie, że sama nie potrafi przygotować sobie zdrowego jedzenia, ale wpuściła go i szykowali dania wspólnie, raz po raz na siebie zerkając. Anna zaglądała do kuchni coś tam podpytując, rzucając jakieś zdawkowe uwagi, ojciec wchodząc po szklankę wody, czy inny drobiazg udawał, że nie zauważa, ale zerkał kątem oka i wszystko wydawało się zmierzać do przyjemnej, łagodnej stabilizacji, gdyby nie wieczorny gość. Dawid już wyszedł. Chciałby zostać, ale Magda powiedziała - nie, więc zażyczył sobie tylko całusa na dobranoc. Odwróciła się z resztą i pocałował zaledwie kącik jej ust. Przyjemna bliskość twarzy, ciepły oddech na policzku, ale to było tylko tyle. Dawid poszedł, a za jakiś czas…
Było już ciemno, a Magda ubrana w piżamę siedziała nad zeszytami nutowymi. Miała dopracować swoją kompozycję dla orkiestry, ale zupełnie jej to nie wychodziło. Myślała o Dawidzie. Nie była w stanie się skupić, bo w jej myślach działo się coś diametralnie różnego. Rozpatrywała to co było, to co może być. W środku wzbierało przekonanie, że to może się udać. Jego spojrzenie, uśmiech, troska, wspomnienie namiętnych nocy, wszystko zdawało się gadać, że się poukłada. Bała się w to jeszcze wierzyć. Nie wiedziała jak i gdzie będą układać życie, jak poradzą sobie z różnicami, ale skoro do tej pory, wbrew wszelkim przypuszczeniom układało się tak dobrze była szansa.


Wtedy właśnie rozległ się dzwonek. Tego gościa nikt się nie spodziewał, choć raczej powinien. Piotr po wyjściu od Magdy w niedzielę nie potrafił sobie znaleźć miejsca. Próbował się zaszyć przed światem, zamknąć się, odciąć, ale natrętne myśli napadały go w każdej sytuacji. Wewnętrzny krzyk był coraz większy. Nie był w stanie pojąć, że jego ukochana kobieta, której tak ufał zrobiła to, co zrobiła. Najpierw się upił do nieprzytomności, potem płakał zamykając się w swoim pokoju i zagłuszając swój głos dźwiękiem muzyki Haydna. Potem wyszedł, aby znów pić. Podchodził wiele razy pod jej blok ze ściśniętym sercem i ogromną chęcią, aby iść do niej i przekonać ją, usłyszeć, że to jakieś koszmarne nieporozumienie, ale rezygnował stwierdzając, że to byłby szczyt poniżenia. Była w ciąży z innym. Nie mógł już nic. Teraz upiwszy się znowu przyszedł, zadzwonił do drzwi i chwiejąc się na nogach czekał. Otworzył profesor, spojrzał na niego ze współczuciem.
- Witaj Piotrze. Co tam?
- Może poprosić pan Magdę? Ja muszę jej zadać jedno pytanie. Może pan?
- Wejdziesz?
- Nie. Jakby tu wyszła to tylko jedno pytanie i pójdę sobie. Nie będę wchodził – mówił bełkotliwie
- Poczekaj. – Stanisław cofnął się, przekazał Magdzie, że ma gościa i wyszła. Stanęła w drzwiach zdumiona. Nie widziała jeszcze Piotra w takim stanie. Był pijany z podkrążonymi oczyma, ledwo trzymał się na nogach patrzył na nią błędnym spojrzeniem.
- Cześć – przywitała się. – Chyba jesteś

- [1] [2] [3] [4] [5] -
Opinie
Ocena: 1 2 3 4 5 6
Musisz być zalogować by komentować.
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów