Myśli filozofa uniwersalnej miłości
opowiadania >
Tak więc we współczesnym świecie samorodny talent literacki posiada trzeciorzędne znaczenie - nie wspominając już o podstawowych zasadach: ponadprzeciętnej wiedzy, znajomości środków stylistycznych i doświadczeniu życiowym. I po raz kolejny muszę łaskawie powtórzyć: liczą się po prostu układy, znajomości i wpływy, słowem - przynależność do określonego towarzystwa wzajemnej adoracji. Używając delikatnej dyplomacji kulturalnej: osobiście nie kupuję książek, które otrzymały jakąkolwiek nagrodę - jest to przecież element promocyjny, aby wykreować danego autora. Kupuję tylko bardzo dobrych pisarzy, jednak całkowicie zamilczanych ze względu na ogromną wartość intelektualną - krytyczne spojrzenie na otaczającą rzeczywistość. Czy warto jeszcze dodawać wyjątkowo tragiczny poziom czytelnictwa - przerażający na skalę światową wtórny analfabetyzm? Na zakończenie pragnę przywołać Carla Gustawa Junga: "Rozumienie jest trudne, dlatego większość ludzi ocenia."

Tak więc w rzeczywistości jeden procent duszy wynosi dokładnie tysiąc stopni Celsjusza.

Człowieku, zaobserwowane zachowania w sensie psychologicznym - mowę ciała, różne gesty i mimikę twarzy - dokładnie u wszystkich dziewczyn: zachowaj w bardzo głębokiej tajemnicy dla osobistego użytku intelektualnego - nigdy w życiu nie rozmawiaj z nimi na powyższe tematy, zapewniam: będą kręcić, mieszać i kłamać - byle nie przyznać ci jakiejkolwiek racji!

Tak więc w umierającym narodzie poetyckim istnieje po prostu pięć stopni wtajemniczenia: analfabeta, grafoman, wierszokleta, poeta i bóg.

Tak więc jestem człowiekiem, który wyjątkowo bezczelnie obala święte pomniki, jednak całkowicie sprawiedliwie: Czesław Miłosz - przerażająca ilość błędów merytorycznych w treści: widać tutaj jak na czystej dłoni brak obiektywizmu. Wisława Szymborska - mocno dołujący banalizm, który został przerobiony na ideowe przesłanie dla świata. Tadeusz Różewicz - straszne kalectwo językowe: po prostu niepotrzebnie rozbierał własne wiersze na czynniki pierwsze. Zbigniew Herbert - tragicznie płytka forma: widocznie zapominał o estetyce artystycznej. Jan Twardowski - bajki dla bardzo dorosłych dzieci pełne erotycznych dwuznaczności, które ładnie zostały ubrane w chrześcijańską miłość. Tyle musi wystarczyć - za więcej informacji pobieram honorarium: finansowe, seksualne i materialne, a poza tym - z głębokimi wyrazami szacunku!

W istocie postawa obywatelska polega na świadomym pilnowaniu zrównoważonej teraźniejszości, czyli - tradycyjnej przeszłości i nowoczesnej przyszłości.

Motylek, motylek i motylek - w muszelce, brzuszku i tyłeczku?

Poeta to właściwie taki człowiek, który nie bierze żadnych środków na uśpianie wewnętrznej prawdy, czyli - nie pozwala znieczulać własnego sumienia.

Tak więc istota kobieca jest po prostu ogromnym pechem - na dłuższą metę przynosi same kłopoty, lepiej więc żyć w cichej samotności, jednak całkowicie wolnym duchem.

Pytanie natomiast brzmi: kim jest człowiek posiadający w rękawie cztery asy, dwa jokery i jedną śmierć?
- [1] -
Opinie
Ocena: 1 2 3 4 5 6
Musisz być zalogować by komentować.
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów