Zapiski filozofa z wolnego wyboru
opowiadania >
Człowieku, nigdy w życiu nie słuchaj kobiet, które jęczą o zwolnieniu tempa: one tak naprawdę pragną, aby ktoś silny, zdrowy i ambitny przystosował się do ich poziomu duchowego, intelektualnego i estetycznego, a w głębi duszy, jakby inaczej - również pragną: wymusić uległość, posłuszeństwo, troskę, poświęcenie i pokorę - jest to po prostu ogromnie chorobliwy egoizm.

Jeśli naprawdę masz czyste sumienie, to posiadasz całkowite prawo bycia pępkiem świata wedle woli własnej.

A no i co? Bardzo drogo was kosztuje pomyłka co do mojej oceny charakteru?

A tak przy okazji: jaka jest różnica pomiędzy pułkownikiem Kwiatkowskim a znanym wszystkim - poetą Jasińskim? Ten pierwszy jako chirurg nosił przy sobie nienabitą broń, natomiast ten drugi jako psycholog, socjolog i psychiatria z wolnego wyboru - po prostu wiarygodnie pozoruje.

Tak naprawdę nie wiem czy to bardzo ważne, jednak miałem sen o następującej treści: warszawskie liście śpiewały o starym ubeku, który mieszkał w spelunie na ogrodach działkowych i walił konia bezdomnym psom.

Naprawdę dobry wiersz posiada cechy uniwersalne: każdy bierze to, czego najbardziej pragnie.

Prawdziwy poeta posiada zmysł opiniotwórczy: wpływa na umysły czytelników, zachęca do swobody interpretacyjnej i kreuje rzeczywistość w sposób obiektywny.

A oto nieparzyste liczby w trójcy świętej, które gwarantują bezpieczeństwo od narodzin poprzez życie do śmierci: trzy, sześć, dziewięć; trzydzieści trzy, trzydzieści sześć, trzydzieści dziewięć; sześćdziesiąt trzy, sześćdziesiąt sześć, sześćdziesiąt dziewięć; dziewięćdziesiąt trzy, dziewięćdziesiąt sześć, dziewięćdziesiąt dziewięć, a także - cała potrójna kombinacja układów: trzy i sześć i dziewięć.

Jeśli ktoś pragnie, abyś raz na zawsze się uspokoił, zażądaj najpierw z góry, aby ci dali święty spokój.

Nigdy nie należy słuchać ludzi, którzy ciągle mówią: zapomnij i słuchaj - oni tak naprawdę pragną pozbyć się poczucia winy i nadal żyć w najlepsze nie naprawiając wyrządzonych krzywd innym ludziom.

Jeśli natomiast będę milczał, to sam zostanę zamilczany, a tym samym kompletnie wykorzystany i osamotniony do końca życia.

A oto definicja przemijania: właściwie jest to okres, w którym ludzie próbują przyjąć do wiadomości, że nadchodzi nowe życie - śmierć.

Tak więc należy w sposób całkowicie obiektywny krytykować dane dzieło pod względem: budowy formalnej, estetyki artystycznej i treści intelektualnej, a nie ulegać subiektywnym gustom.

Jeśli naprawdę chcesz iść do nieba, to nie pchaj się tam nieproszony.

A oto definicja wtórnych analfabetów: nie umieją czytać ze zrozumieniem, myśleć dokładnie w sposób przyczynowo-skutkowy i pisać poprawnie pod względem gramatycznym, ortograficznym, kaligraficznym, interpunkcyjnym, merytorycznym, poligraficzny, stylistycznym, technicznym i artystycznym, nie wspominając już o umownej, a także podstawowej zasadzie, że tylko styl rękopisemny prowadzi do rozwoju intelektualnego. Jednak za to świetnie potrafią patrzeć na kasę i na podstawie tego oceniać innych ludzi: nie da ani grosza - pazerny sknera, da wedle woli własnej - chytry łapówkarz, zażąda zwrotu w procentach - egoistyczny kapitalista, okaże dobroć serca i kupi kawałek chleba - obłudny socjalista, odda wszystko za darmo - sprytny złodziej, poprosi o usługę seksualną - chory zboczeniec.

Na łożu śmierci rzeknę: kochany ludu mój, nigdy w życiu nie pragnąłem miłości głupiej, egoistycznej, chorej, chciwej i naiwnej, tylko - uniwersalnej z boskim podmiotem o charakterze twórczym.


- [1] -
Opinie
Ocena: 1 2 3 4 5 6
Musisz być zalogować by komentować.
Rinoa017 Linia koment
Dodany:2016-01-05 23:19:10, Ocena: 5.0
Powiem tak: jak na osobę "chcącą być pępkiem świata" masz całkiem ciekawe podejście do ludzi. Wszyscy są be i nie należy ich słuchać... Tekst czytało się całkiem przyjemnie - dobór słów masz nienaganny. Szkoda tylko, że tyle w tym nienawiści do innego człowieka, który przez swoje zaciemnienie albo słaby umysł nie potrafi wyrobić sobie własnego zdania... Człowiek to człowiek - jeden rodzi się silny, inny słaby i nie wolno go o to obwiniać. Bo powiedz mi: czy obwinisz osobę ze słabą odpornością za to, że co tydzień jest chora? Jeżeli nie, to dlaczego obwiniasz ludzi o słabym umyśle łapiących każde słowo tej piekielnej machiny za prawdziwe? To jest dopiero smutne: wypierać 90% społeczeństwa tylko dlatego, że żyjemy tak naprawdę w zaciemnieniu prawdziwych sytuacji...
Rex Linia koment
Dodany:2016-01-20 14:23:25, Ocena: 5.0
Dzięki za opinię: czyli mam się przystosować do woli większości? Przecież z góry wiadomo, że ludzie uwielbiają, aby ktoś inny brał odpowiedzialność za ich nieprzemyślane czyny. Zresztą, jestem człowiekiem racjonalnym i myślę przyczynowo-skutkowo, a nie emocjonalnie (dziecinnie). Poza tym posiadam zmysł krytyczny i nikogo nie oceniam, ojej, po co mam się bez sensu rozgadywać... Wystarczy: gorszy pieniądz wypiela lepszy. Więc? Mam być tym gorszym? :)
Rex Linia koment
Dodany:2016-01-20 14:24:31, Ocena: 5.0
*wypiera
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów