Zapiski filozofa z wolnego wyboru
opowiadania >
A teraz bez jakichkolwiek żartów: w razie mojej śmierci (upozorowanej, naturalnej i samobójczej) - wszystkie moje teczki w pełni świadomie przekazuję Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego z ogromnym zastrzeżeniem, a jakby inaczej - również wszystkie tajemnice mojego umysłu będą mogły zostać ujawnione dopiero po stu latach.

Boże, zmiłuj się nad bardzo małymi ludźmi, oni w żadnym wypadku nie wiedzą co w ogóle czynią... A więc tak: dlaczego pragniecie zniewolić całkowicie moją duszę i zrobić ze mnie nieświadomego służącego - niewolnika chorego systemu?

Człowieku, nigdy nie słuchaj ludzi, którzy wykorzystują innych finansowo i z ogromną dumą twierdzą, że pracują w sposób całkowicie uczciwy, przecież tak naprawdę to są wtórni analfabeci - nigdy w życiu nie stworzyli realnego dobra.

Tak więc prawdziwy mężczyzna posiada całkowity obowiązek od czasu do czasu: zrobić wielkiemu światu poważną awanturę.

Należy ufać tylko ludziom, którzy w pełni potrafią przekonywać talentem, kreatywnością i ambicją. Natomiast nigdy nie wolno zwracać uwagi na tych, którzy powołują się na prawo państwowe, układy towarzyskie i dyktat kościelny, czyli zwyczajną głupotę ubraną w piękne formułki i natychmiast żądają niezasłużonego szacunku - oni po prostu zrobią wszystko, aby ich lenistwo umysłowe i pustka duchowa zostały wywyższone do nadprzyrodzonego stanu.

Najważniejsza jest metoda zaskoczenia, dlatego też trzeba stosować długotrwałe milczenie (zresztą, ono i również może być przerażająco bolesne), także dla pewności należy - również stosować obserwację w celu dokładnego sprawdzenia interesującej nas sprawy.

Związek między mężczyzną a kobietą powinien polegać na zaufaniu, szacunku i zrozumieniu, a także na dobrowolnej współpracy i ustaleniu pewnych zasad, przede wszystkim, jakby inaczej - na ustaleniu pewnej granicy: nie przekraczaniu prywatnej sfery uczuć.

Tak więc kobiety, które próbują wmówić ci, że potrzebujesz opieki, uczucia i pomocy - w istocie są dwuznaczne moralnie, ujmując rzecz bardzo delikatnie: okazują pewne oznaki zboczenia. Natomiast te, które zadają pytanie w następujący sposób: czego potrzebujesz? I natychmiast zamieniają się w słuch - są całkowicie normalne, oczywiście, pod jednym warunkiem, że nie zażądają portfela.

I nigdy nie rozmawiaj z ludźmi, którzy wykorzystują twoje argumenty przeciwko tobie - oni tak naprawdę nie posiadają własnych.

W świetle obowiązującego prawa należy całkowicie zdelegalizować dwie bardzo potężne organizacje działające na terenie mojego kraju: państwo i kościół. Natomiast w uzasadnieniu dodam, że ta pierwsza organizacja powstała z okrągłostołowego spisku, druga tymczasem dzięki zakulisowym wpływom. Tak więc obowiązującą konstytucję i konkordat należy mieć w wyjątkowo głębokim poważaniu.

A oto definicja służb specjalnych: organizacja mafijna działająca na mocy ustawowego prawa. Natomiast jednostki, które pod pozorami wykonywanej pracy należy uznać za służących specjalnym panom, a jakby inaczej - bardzo wesołym.

Cóż, niektóre panie po prostu bardzo to uwielbiają... I z góry proszę czytać między wierszami zjadliwą ironię...

Oznaki prawdziwej dyktatury polegają na tym, że jako wolny człowiek jesteś brany pod ogromną presję z dwóch stron - próbują ciebie do czegoś zmusić, tylko sam nie wiesz do czego.

Jeśli naprawdę pragniesz wierzyć, to przestań najpierw w ogóle myśleć.

Bóg tak naprawdę jest postacią metafizyczną, transcendentną i uniwersalną o charakterze twórczym.- [1] -
Opinie
Ocena: 1 2 3 4 5 6
Musisz być zalogować by komentować.
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów