Zapiski filozofa z wolnego wyboru
opowiadania >
Cóż, dziewczyny uwielbiają ze mną tańczyć, natomiast faceci - dawać po mordzie z niepohamowanej zazdrości.

I jednak prawdę mówiąc: wobec dziewczyn z psychicznymi problemami należy być bardzo ostrożnym - prędzej facetowi wyrwą serce, zgnoją duszę i zrobią wodę z mózgu - aniżeli pokornie dadzą dupy.

W moim wypadku nie mogę w ogóle milczeć, zawsze muszę mówić bardzo głośno - inaczej po prostu zostanę obgadany, zakrzyczany i wyśmiany.

I jak zwykle: państwo opiekuńcze po raz kolejny próbuje mi wmówić, że naprawdę potrzebuję opieki. Pytanie natomiast brzmi: w czyim interesie potrzebuję łaskawej opieki?

Człowiek w pełni świadomy w sensie psychologicznym potrafi wzbudzać w drugiej osobie napięcie emocjonalne - wyjątkowo mieszane uczucia, które nie dają w żadnym wypadku spokoju.

I nagle pewnego dnia coś we mnie zniknęło: zimność, obojętność i twardość - bije z mojej twarzy.

Tak więc ludzie o nieszczerych zamiarach - w pełni świadomie prowokują, aby potem zwracać uwagę na zachowanie i żądać tłumaczeń: w ten oto sposób pokazują własną wielkość (oczywiście, mówię bez niepotrzebnej ironii).

Człowieku, który ciągle mówisz o własnej niewinności: zamilcz raz na zawsze - w żadnym wypadku nie jesteś wart mojej uwagi.

I bądź zawsze przygotowany na najgorsze, dzięki temu z godnością przyjmiesz każdą tragedię.

Tak więc człowiek głupi bardzo uwielbia być pytany - dzięki temu czuje, że jest kimś bardzo ważnym, prawda natomiast jest całkiem inna: to człowiek mądry robi mu taką łaskę dla świętego spokoju.

I nigdy nie należy słuchać ludzi, którzy mówią o łasce zapomnienia - oni tak naprawdę pragną, abyś dobrowolnie pozbył się cennego doświadczenia życiowego.

Człowieku, jeśli decyzja została podjęta bez twojej zgody i wiedzy - natychmiast odpowiadaj w sposób bezwzględny: nie, nie i nie!

Doprawdy, nie wiem o co chodzi, jednak doskonale wyczuwam: ktoś po prostu bardzo pragnie, abym ustąpił i przyjął inną rację, zgoda - teraz więc proszę dać uzasadnienie, które mnie w całkowity sposób przekona.

Wiem, że w mojej niebiańskiej świątyni piekło ma uszy, język i oczy.

A oto prawdziwy dowód istnienia duszy: niemiłosiernie uparty bunt przed jakąkolwiek niewolą.

Pamiętaj, ludzie mali zawsze będą obniżać twoje poczucie wartości, a jakby inaczej - według własnej miary.

Panie, przestań wreszcie prowokować biednego mistrza - inaczej wyjdzie z niego szaleniec o bardzo gorącym sercu z obłędnym - spojrzeniem.


- [1] -
Opinie
Ocena: 1 2 3 4 5 6
Musisz być zalogować by komentować.
Rex Linia koment
Dodany:2016-02-09 14:35:59, Ocena: 5.0
Pragnę poinformować łaskawych czytelników: "Zapiski filozofa w wolnego wyboru" powstawały przez cały rok 20015 i początek - 2016. Oczywiście, żeby nie było żadnych wątpliwości. Miłego czytania. ;)
lornez Linia koment
Dodany:2016-02-10 05:13:41, Ocena: 5.0
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów