Alternatywa Janusza cz. I - wersja po drobnej korekcie
opowiadania >Życie pana Janusza tylko na pozór wydawało się normalne i niezbyt skomplikowane. Na pierwszy rzut oka nie wyróżniał się niczym szczególnym, był jednym z mężczyzn w sile wieku, miał około 180 centymetrów wzrostu i był dobrze zbudowany, jego doświadczenie życiowe i stanowczość zostały podkreślone poprzez ostre rysy twarzy, niczym u hutnika w pocie i znoju hartującego stal. Przez całe życie starał się sumiennie wywiązywać ze swoich obowiązków, życie go jednak nie szczędziło.


W przeciągu ostatnich kilku lat wydarzyło się wiele złych rzeczy, które w ogóle nie powinny mieć miejsca. W tym roku właśnie przypadała piąta rocznica śmierci jego żony po trzyletniej gehennie związanej z chemioterapią, przyszedł czas na zaśnięcie w obietnicy lepszego przyszłego życia.


Tęsknił bardzo za jej dotykiem, szmaragdowymi oczami, rudawoblond złocistymi włosami, które wypadły wskutek licznych zabiegów wyjaławiających organizm. Pomimo swojej choroby była taka piękna i dzielna. W jego pamięci zachował się obraz jej falowanych włosów niczym łanów żyta, pachnących letnim powietrzem.


Jednak jakkolwiek mógł pojąć chorobę przecinającą nić ludzkiego życia, niczym mityczna Atropos. Trudno było mu przyjąć śmierć jedynego syna, który zginął w wypadku samochodowym trzy lata temu. W Januszu drzemało głębokie poczucie winy, chłopak rozbił się na drzewie w jego własnym samochodzie. W tym roku miałby skończone 24 lata. Serce go bolało, gdy patrzył na Emilię stojącą w osamotnieniu nad trumną Grzegorza.


Ciągle nie mógł pogodzić się z losem, który jakby wrzucił go w zaklęty krąg. Każdy dzień stał się dla niego niczym kadr filmu, którego nie można cofnąć, ani przewinąć. Przynosiło mu to wielki ból niekiedy wprowadzało w stany depresyjne. Uważał się jednak za człowieka silnego, stawiającego czoła wszelkim niepowodzeniom. Często wieczorem spacerował ulicami miasta, lubił powracać do dawnych lat.


Podczas spotkań towarzyskich Najbardziej cenił Bielana, właśnie za to, że mógł z nim powspominać dawne lata. W sumie spędzili w szkolnej ławie cztery lata, potem odbyta razem w jednej jednostce dwuletnia służba wojskowa. Wszystko to sprawiało, że mimo wszystko chciał żyć. Zenon Bielan często dość przesadnie żartował, że gdyby nie nadzwyczajnie dobra kuchnia jego żony odstąpiłby mu ją, aby przyjaciel czuł się szczęśliwy. Jednak wiedział, że Janusz ciągle nosi obraz swojej żony w sercu. Nie dziwił się temu w młodości sam się w niej podkochiwał, czuł jednak że związek nie może dojść do skutku, gdyż Ewa od początku była zakochana w Januszu.


Rozmowy z przyjacielem zawsze wpływały na Janusza kojąco. Wytworzył sobie świat w pewien sposób alternatywny, filtrujący do rzeczywistości jedynie to co mogło nadawać właściwą dynamikę do działania.


Kilka miesięcy od pogrzebu żony próbował zacząć nowe życie, zaczął spotykać się z Oliwią koleżanką żony, którą ciągle prześladował cień z przeszłości, gdyż każdy kolejny mężczyzna po pewnym czasie dosłownie lub w przenośni znikał jej z zasięgu. Jednak z żadnym z nich nie czuła się tak dobrze jak z Januszem. Gdy żyła jego żona Oliwia nie mogła wyjść z podziwu jakie szczęśliwe małżeństwo tworzą. Pomimo, że ich syn był jedynakiem w niczym go nie ograniczyli to także było dla niej fenomenem. Janusz i Oliwia spędzali ze sobą dużo czasu, chodząc brzegiem jeziora przy blasku księżyca nawet w zimne październikowe wieczory. Rozkrzesała się między nimi iskierka bliskości nie tylko duchowej, ale także cielesnej, jej zapach przypominał Januszowi Ewę co doprowadzało go niemal do rozpaczy, swój ból próbował ugasić w pożądaniu jej karminowego ciała. W tych trudnych chwilach Oliwia zawsze próbowała być blisko Janusza, swój wolny czas dzieląc na spotkania z nim i na wyjazdy do chorej matki do Lublina. Najdłuższy wyjazd trwał około miesiąca i w tym czasie z Januszem zaczęło się dziać coś niepokojącego, przestał odpowiadać na jej telefony, wiadomości tekstowe oraz maile.Od kilku dni nie mógł się dobrze wyspać, jego duszę w nocy dręczyły koszmary, a w dzień nie mógł na niczym skoncentrować uwagi. Chodził otępiały i działo się z nim coś naprawdę dziwnego. W przededniu wypadku syna, gdy Janusz wracał z pracy, jak w każdy powszedni dzień w godzinach szczytu musiał przez całe miasto pokonywać korek. Stał na światłach, odruchowo spojrzał w lewo i zobaczył podjeżdżającego błękitnego seata cordobę. W środku za kierownicą siedziała niewiarygodnie piękna kobieta. Kaskada jej rudych włosów spływała filuternie na ramiona, tak to musiała być ona jednak - pomyślał, jednak gdy spojrzała na niego zamiast zalotnego uśmiechu na twarzy Janusza pojawił się zastygnięty grymas, o mały włos przedzwoniłby głową w tapicerkę. Z jej oczami było coś nie tak. Białka miała przekrwione, oplecione czerwoną siateczką, która zachodziła na tęczówki. Z kącika ust sączył się drobny strumyczek krwi. –Wreszcie oderwał go z odrętwienia rozlegający się dźwięk klaksonu. Janusz popuścił sprzęgła i ostro dodał gazu, skręcając w prawo prawie najechał na krawężnik. Tak jakby w pewnej chwili z doświadczonego kierowcy stał się wystraszonym kursantem.


Wrócił do domu zastał syna przy laptopie ze słuchawkami na uszach. Ponieważ ochłonął mógł zacząć ojcowską rozmowę z Grzegorzem, powiedział:


- Wiem, że bardzo Ci zależy, aby te Andrzejki spędzić z Emilią , jednak uważam…,


- W gronie przyjaciół –wtrącił się Grzegorz,


- Zgoda w gronie przyjaciół, mam jednak złe przeczucia, co do twojego wyjazdu. Drogi nie są w tym okresie zbyt bezpieczne pada marznący deszcz, a ty będziesz jechał na jakieś zabobonne gusła. -Na twarzy syna pojawił się uśmiech który zdradzał nadmierne zażenowanie:


- Żadne gusła tylko tradycja, nie pamięta wół ja cielęciem był, a jeśli chodzi o samochód to pamiętaj, że jeżdże nim już od trzech lat.


- To jeszcze nic nie znaczy. Wróżby to ja miałem jak byłem w pierwszej klasie, pamiętam miałem wtedy całe ubranie od wosku,


- Widzi tata, jakie miłe wspomnienia, trzeba robić wszystko, aby je zachować bo czas szybko mija , a potem tylko, płacz i zgrzytanie zębów,


- Jakieś aluzje do mnie,


- Nie ja tylko tak, o życiu…,


- Tak, o życiu, a zatem dobrze wygrałeś jedź sobie to twoje życie. Widzę, że moja rola już dawno została wypełniona, jesteś dorosły zrobisz jak będziesz uważał, - przechodząc do kuchni chciał jeszcze powiedzieć - dzisiaj, gdy wracałem z pracy prawie spowodowałbym wypadek…. Jego syn go nie usłyszał, gdyż włożył na uszy słuchawki, gdy ojciec wyszedł. Janusz się zreflektował, nie chciał psuć przed synem swojego

- [1] [2] -
Opinie
Ocena: 1 2 3 4 5 6
Musisz być zalogować by komentować.
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów