część czwarta
opowiadania >odwołania, więc jak będę pewne, ześlę im Wcielenie Mojej Dobrej Strony, by ich nauczyło, wtedy będzie można posypać ich gwiezdnym pyłem uczuć.


SZATAN: Piękne mają ciało te istoty. Ciekawe, co czują jak płodzą dzieci? Jak to jest dawać życie? Wykradnę trochę pyłu, będę mógł to poczuć. Ale, które to uczucie i jak je znaleźć w tym bałaganie? Radość, śmiech, smutek, władza, pożądanie, nienawiść, zazdrość, wolna wola, grzech, Miłość, rozkosz... Wszystko wymieszane. (Niechcący wysypuje na siebie mieszankę uczuć wzdrygając się na słowa GŁOSU)


GŁOS: Co tam robisz?


SZATAN: Przecież wiesz, Wszechwiedzące.


GŁOS: Racja, zapomniałom. Więc chcesz zobaczyć, jak to jest czuć własne ciało?


SZATAN: Tak. Ale niestety wysypałem na siebie wszystkie rodzaje uczuć zanim wybrałem właściwe. Ale mogę? Mogę?


GŁOS: No dobra. Ale tylko raz. I nie obsypuj ludzi. (Szatan ląduje wśród ludzi, którzy zachowują się w sposób poznawczy, dotykają badawczo wszystkiego, także swych ciał, wąchają kwiatki, niektórzy próbują je jeść, np. dziewczyna, obok której wylądował, a którą po chwili zaciągnął w krzaczki)


SZATAN: Wspaniale, bosko.


GŁOS: Słyszałem.


SZATAN: Wybacz. Dlaczego my nie możemy mieć ciał i czuć pożądania oraz rozkoszy?


GŁOS: Bo nie. Pora do nieba, Szatanie.


SZATAN: Nie chcę.


GŁOS: Dlaczego?


SZATAN: Bo ukochałem.


GŁOS: Bardziej niż mnie? Wracaj, ale już.


SZATAN: Mam wolną wolę.


GŁOS: Nie, dopóki masz skrzydła, a one są w moim władaniu. (Niepojęta Siła unosi Szatana do nieba, ale Wszechmogące zapomina zamknąć jego bramy. Szatan wykrada cały worek uczuć i pozbawiwszy się skrzydeł rzuca się ku ziemi, worek rozrywa się w powietrzu i gwiezdny pył spada na ludzkość, a Szatan z hukiem zapada się pod scenę i tam zostaje na wieki)


GŁOS: No to się narobiło, na śmierć zapomniałom żeby ich ostrzec o czyhającym nieszczęściu. Ale trudno. STAŁO SIĘ. CZAS PŁYNIE... (Na scenę spadają skrzydła Szatana)


ADAM: Okryj się, ludzie patrzą. (Zakrywa wstydliwe miejsce skrzydłem, drugie podaje Ewie, by uczyniła to samo, co też robi, podczas gdy za plecami symbolicznej pary ludzie nabierają świadomości swego człowieczeństwa, cokolwiek to oznacza...)


GŁOS: STAŁO SIĘ. CZAS PŁYNIE.


EWA: Już mówiłoś.


GŁOS: No tak, zapomniałom. Życzę dobrej zabawy. Podziękujcie, komu uważacie...


III


- No, co dzieciaki?


- No, co o tym sądzisz?


- O czym?


- No właśnie, o czym?


- No, o tym, przecież wiem.


- Ale nas załatwił.


- No dobra, nie zostawię was przecież bez słowa. Macie.


- Co to?


- Ciasteczko z dobrą radą. Każda inna, każda dobra.


- To przecież orzech…znaczy twarde to ciasteczko…ale to dobrze.


- Tak, bardzo dobrze. A to? Plantacja nie z tej Ziemi. (tak, konopie, żeby było fajnie – przyp.aut./boh.)


- Trochę to wszystko zapuszczone, ale nikt nie pielęgnował ogrodu odkąd… no wiecie.


- Spoko. Dawne dzieje. To my już będziemy się zbierać.


- Wiem. Nie ma za co.


- Jak to, a dobra rada?


- Jakiś sprzeciw?


- Tak, nie, znaczy owszem, nie ma za co, nie dziękujemy, przepraszamy, dowidzenia…


Obejrzawszy się po kilkunastu krokach marszu zauważyli, że o powrocie do raju nie ma mowy, domyślając się przy tym, że Jah schowało go do kieszeni i udało się na spacer po innym, dla śmiertelników absolutnie niedosiężnym ogrodzie. Mijając zlane kwaśnym deszczem mury proszące się o kilka nowych krzykliwych fresków - (Nasze miasto umiera na raka; Nasze miasto dusi się zatrutym powietrzem; Nasze miasto zdycha z głodu; Nasze miasto obraca się w ruinę; Nasze miasto topi się w gównie; Nasze miasto jest wieczne; Nasze miasto jest wszędzie.) – spełnili ich prośbę. Dotarli wreszcie do swej jamy.


To była chyba kiedyś łazienka dozorcy. W wannie poduszka i śpiwór. Wybite okno zastawione lustrem. W kącie stara lodówka, a w niej książki i płyty. Nieczynny kibel wypełniony ziemią, z której wyrasta kompozycja kwiatów. W obudowie starego radia jakieś alkohole i narkotyki. Źródłem światła wisząca na kablu żarówka. W zlewie zupki w proszku i konserwy. Na pralce jakieś naczynia i sztućce, wewnątrz trochę ciuchów. Na ścianach kilimy i dziwne malowidła. Na krzesełku laptop. W kącie rozbity telewizor, skrzynka z drobiazgami i jakimiś dokumentami, stara antena siatkowa, trochę narzędzi i innych rupieci.


W mroku ciasnej namiastki pokoju gromadzą się, by opowiadać historyjki, czytać swe utwory, pewnie zagrają w jakąś pseudo-intelektualną gierkę.


Wspomnienie 27


Oferuje mu mieszkanie u cioci Mirka, ona z Mirkiem mieszka na sąsiednim osiedlu, tak jak cała jego rodzina i znajomi, więc czasem mijali się z Mirkiem na chodniku. Cykni pracowała, jako dozorczyni w bloku, Mirek robił to samo i on jej załatwił robotę na swoje nazwisko. Toxe czasem jej pomagał, mogli się spotykać. Raz zadzwonił i usłyszał w słuchawce krzyki Mirka. Wolał nie wracać przez jakiś czas. Ale okazało się, że nie poszło o niego tylko o Himiego, chłopaka jej koleżanki, z którym się znałem. Wyłudził telefon, który sprzedała, ale po kiepskiej cenie. Nic nie wychodziło. Przestał jej ufać, chyba ze strachu. Mirek dowiedział się od Beaty, że Toxe mieszkał u jego ciotki, więc lepiej było się tam nie pokazywać.


IV (Posiedzenie uznano za otwarte)


Na początek zaproponowano boskie ciacho. Twardy orzech do zgryzienia.


„To mówi Jah”


Gdy się sparzysz zamiast pretensji do węgli, że były rozżarzone, miej je do siebie, że nie miałeś tego na uwadze. Z przypisem: Chyba, że kamienie rozgrzewają się dopiero w twych rękach.


„Ktoś powiedział, że cytat jest cieniem słowa”


Ktoś inny rzekł, że zaślepieni czy olśnieni światłem Miłości nie dostrzegamy cienia, który często sami rzucamy stojąc na Jej drodze. Ktoś jeszcze inny dopowiedział tak: zauważony przybiera straszne kształty, nie gaśmy jednak tego światła, by się go pozbyć, raczej sami postarajmy się zapłonąć, bo nawet, jeśli się to nie uda, to łza, w którą zamieni się nasze serce, pozwoli nam, zanim rozpłynie się w mitycznym niebie, choć przez chwilę ujrzeć tęczowe kolory tego, do czego dążyliśmy nie dając za wygraną.


„Gra cieni”


Wysłuchawszy manifestów homo-cellulitis siedli wkoło. Każdy rzuca swoje w środek. Siedzą, radzą, w co zagrają. Kolory? Za ciemno. Zapalić świeczkę ostatnią zapałką. Wszystko jasne: słówka-cienie. Teoretyczna rozgrzewka: inspiracja, inwencja, improwizacja, interpretacja, inwestycja, industrializacja, ideologia, indoktrynacja, ingerencja, impotencja. Można grać. Kwiaty, komisariat, kolegium, kurator, kurwa mać, krew. K-słówka rzucają się na ścianę ruchomym graffiti: gołąbek wzleciał, pies zaszczekał i złożył się w pistolet, strzał, z dymkiem znad lufy zdmuchnięto światło. Kwiaty... Kwiaty... – pokrzykiwała wątpliwie ciemność, a cienie grały w kolory o rzucone w środek. Wszyscy byli łzami, ale nie pojawiła się tęcza.


Wspomnienie 28


Szczerze postanowił, że pożyczy od wujka na pierwszy rachunek za telefon i z pensji odłoży na opłatę za powtórkę roku. Pech chciał, że rachunek omyłkowo

- [1] [2] [3] -
Opinie
Ocena: 1 2 3 4 5 6
Musisz być zalogować by komentować.
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów