dziewczynka w niebieskim płaszczyku
opowiadania >Urodzona w środę
Zapaliłam świecę, tę samą, co w zeszłym roku. Płomień rozświetlał moją twarz. Pomyślałam o tym, że tak naprawdę zawsze ekscytował mnie ogień, symbolizował siłę, jasność umysłu, czystość, ale też energię, zapał do życia. Ale kiedy zapalałam świecę teraz, nie myślałam o tym w ten sposób. Myślałam o tęsknocie, o niespełnionym działaniu, o spalonej energii wpuszczonej w komin, spuszczonej w toalecie, zepsutej przez niedowiarków.


Jak to brzmi? Trochę żałośnie i z tonem ubolewania nad sobą. A przecież nie tego chcę!Pytanie czego chcę? - nadal pozostaje otwarte. Nie wiem czego chcę, ale chcę tego bardzo!


Usiadałam skulona w fotelu, z podciągniętymi nogami, które obejmowałam rękoma. Taki chaos, tupot białych myszek przechadzających się po lodzie z dumnie podniesioną głową.


Boże, co ja wymyślam?


Chyba pójdę się przewietrzyć, to mi dobrze zrobi. Albo nie, nie chce mi się stąd ruszać, ani na krok. Zresztą w każdej chwili może zadzwonić Matylda.


Swoją drogą, rodzice obdarzyli nas szczególnymi imionami. Jak można dać dziecku na imię Matylda? Albo Alicja?


Zdecydowanie wolę swoje imię. W szkole siostrę nazywano Matka, albo Tylda.


Mnie osobiście Matylda kojarzyła się z Bajką, w której jedną z postaci była zrzędząca Matylda Rupieciowska. Cudnie, już wolę mieć na imię Alicja.Dzwonek telefonu.

Halo? Słucham.
Cześć sister – usłyszałam w słuchawce
O, cześć Mat – (od kilku lat tak zwracałam się do siostry – zresztą w dzieciństwie ojciec stale wymyślał nam męskie ksywki – podobno to typowe) – Myślałam, że zadzwonisz w święta...
Tak, tak, miałam dzwonić, ale Mimi się zepsuł – powiedziała Mat
Co się stało?
Czasem dostaje histerii, jest w tym o wiele lepszy od Ciebie – z nutą tryumfu w głosie powiedziała siostra
Bardzo zabawne, naprawdę... - zaśmiałam się do słuchawki – Do końca życia będziesz mi wypominać motyw ze staniem na piętach? Zawsze można na Ciebie liczyć!
Jasne, a co myślałaś? Przecież tego nie da się zrobić. Do dziś mnie zdumiewa, jak mogłaś tak stać na piętach naprężona ze złości
Normalnie, złość to najłatwiejsze uczucie do wyrażania. U mnie pojawia się bardzo często. A zmieniając temat, co u Was?
Zima, spadło trochę śniegu.
To, tak, jak u nas – auto mi zasypało. Miałam jechać polskim busem do Warszawy, a teraz się trochę przestraszyłam, bo były dwa wypadki. Jeden bus przewrócił się przez wiatr. Uwierzysz? Drugi wypadek, gdzie było kilkanaście osób rannych, to zderzenie busa z ciężarówką. Kierowca zasnął, a jechał tylko 2 godziny.
No to czym przyjedziesz? - zapytała – I kiedy?
Kiedy to wiadomo, a czym jeszcze nie wiem. Będę 19-tego
Szkoda, Alka, że przyjeżdżasz do nas na szkolenie, tzn. na nocleg
Cześć, siostra w prawie – nagle w telefonie usłyszałam męski głos – to mój szwagier Karol
A, witaj, miło Cię słyszeć! - odparłam – w tle słychać było jak siostra próbuje uspokoić syna, ten jednak śmiał się bardzo głośno
Tutaj Warszawa bez Ciebie jest bardzo smutna. Cała Warszawa płacze po Twoim wyjeździe – kontynuował
A wiesz, że będę w Wa-wie z powrotem? - to już za 3 tygodnie - powiedziałam
Tak, wiem, Ala – oddaję słuchawkę Matyldzie – już mnie tutaj beszta, że mówię jakieś dyrdymały. Porozmawiamy jak przyjedziesz.
Ach, ten Karol, sentymentalny jak mój ojciec – powiedziała Matylda
Jak nasz ojciec – poprawiłam ją – chyba, że masz innego ojca?
Ucieszyłam się, że nie muszę kontynuować rozmowy z Karolem. Muszę przyznać, że mnie to trochę krępowało. Te jego teksty o tym, jak jest smutno be ze mnie wprawiały mnie w zakłopotanie. Z jednej strony miło było słyszeć męski głos, na dodatek życzliwy, ale trochę się obawiałam o uczucia siostry. Nigdy o tym nie rozmawiałyśmy.
Mam tego samego ojca co Ty, droga siostro. Powiedz lepiej co Ci dzisiaj chodziło po głowie – ciekawe te Twoje przemyślenia
Myślałam o naszych imionach- znalazłam w necie opis znaczenia mojego imienia – posłuchaj: ,,Alicja to zaradcza i twórcza kobieta. Z tego też powodu dobrze się czuje w zawodzie nauczyciela, muzyka lub artysty. '' i dalej ,,Jest zdolna doprowadzić do końca najbardziej tajemne projekty. Trudno jej nie zauważyć, a bardzo lubi wytwarzać wokół siebie aurę zainteresowania. Szuka samookreślenia raczej poprzez działanie,niż słowa. Posiada męską umiejętność rządzenia. Obiektywna, pewna siebie, od dzieciństwa bardzo silna, musi mieć wokół siebie osoby o równie zdecydowanej woli, w przeciwnym razie bierze w swoje ręce los swój i swojej rodziny! Ma uzdolnienia twórcze, lubi efektowne zachowanie i fajerwerki. Ma wesołe usposobienie, duże poczucie humoru i, niezależnie od wieku, sprawia wrażenie beztroskiego podlotka. Jest wiernym przyjacielem zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn, co rzadko się zdarza. Jednakże jej zachowanie wobec przyjaciół jest nierówne.''
Chyba się z tym zgadzam – cała Ty – twórcza i kreatywna – na pewno to najbardziej Ci się spodobało? - przyznaj się, rzekła Matylda
Oczywiście masz rację – przyznałam – nie zgadzam się tylko z określeniem, że niezależnie od wieku sprawia wrażenie beztroskiego podlotka.
Niezależna i buntownicza...
A jak... Znalazłam jeszcze coś o określeniu dnia urodzin – Chcesz posłuchać? -
Czytaj, wiesz, że Mimi teraz nie pozwoli mi tak szybko zakończyć rozmowy – w tle znowu słychać było dźwięki 11-to letniego syna Matyldy.
- [1] [2] [3] -
Opinie
Ocena: 1 2 3 4 5 6
Musisz być zalogować by komentować.
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów