Rozdział 9
opowiadania >Dopiero nad ranem udało się jej zasnąć. Sen nie potrwał jednak zbyt długo, ponieważ Oliwia obudziła się żądna swojego posiłku. Przygotowując jej ulubioną kaszkę zaparzyła sobie filiżankę mocnej czarnej kawy. Nie wiedziała, czy dobrze robi, zagłębiając się w przeszłość swoich teściów. To było ich życie, ona nie miała prawa się w to mieszać. Jednak wiedziała, że nie zazna spokoju, nie wiedząc, co znaczyło zapamiętane przez nią zdanie.


Po śniadaniu Oliwka zajęła się zabawą swoimi zabawkami. Nieustannie rzucała swoje pluszaki, po czym wesoło raczkowała w ich kierunku. Powoli zaczynała stawiać pierwsze kroki podtrzymując się o meble. Berenika patrzyła na to z prawdziwą radością. Dzięki tej małej kruszynce trzymała się. Nie załamała się tylko dzięki niej.


Teraz patrząc na nią, czuła się bezradna. Tak bardzo chciała ją ustrzec przed złem tego świata, ale wiedziała jednocześnie, że nie może trzymać jej w kokonie matczynej miłości, gdyż zrobi jej tym samym krzywdę. Musi pozwolić jej spokojnie rozwijać skrzydła. Obdarzy ją miłością i będzie ją wspierać, ale równocześnie nie będzie mogła za nią przeżyć życia. Czy będzie dobrą matką? To się okaże.


Jej rozmyślania przerwał dzwonek do drzwi. Przez chwilę zawahała się. Nie miała pojęcia, kto mógł ją odwiedzać o tak wczesnej porze. Kiedy otworzyła bardzo się zdziwiła. Przed nią stał Krzysztof. Musiał wyjechać zaraz po ich rozmowie. W tym samym momencie przed jej oczyma stanął Andrzej. Widziała go, jak wychodzili wtedy z domu. Wówczas też było późno. Wyjeżdżali w tak daleką podróż nocą. Doszło do wypadku. Może właśnie dlatego, że nie zaczekali do rana. Po jej policzku niespodziewanie spłynęła łza. Mężczyzna, stojący przed nią wyglądał na zdruzgotanego. Wszedł bez jej zaproszenia, zamknął drzwi i bez słowa przytulił ją do siebie. Dziewczyna momentalnie zaczęła szlochać. Dłonie mocno zacisnęła na ramionach mężczyzny. Momentami wbijała mu paznokcie prosto w szyję. Nie powiedział ani słowa tylko mocno ją przytulił i pozwolił się wypłakać. Kiedy ucichła delikatnie się odsunął i powiedział lekko się uśmiechając.


- Nie liczyłem na aż takie powitanie – powiedział, usiłując ją rozbawić. Niestety to jedno błahe zdanie spowodowało kolejny wybuch płaczu. Berenika stała i płakała wtulona w zupełnie obcego sobie człowieka i czuła, jak cały żal z niej spływa. Czy to był moment pogodzenia się z losem? Nie. To był czas pożegnania z duszą Andrzeja. Dziewczyna wiedziała, że jej mąż zostanie w jej sercu i pamięci, ale nie mogła ciągle żyć w letargu.


- Przepraszam, jeśli powiedziałem, coś nie tak – powiedział, gładząc ją po plecach. - Teraz to ona delikatnie odsunęła się, otarła resztki łez i zaprosiła swojego gościa do salonu. Kiedy usiedli na wygodnej kanapie, nalała sobie wody w szklankę i szybko wypiła przezroczysty płyn.


- To ja przepraszam. Przypomniał mi pan tamten dzień. Musiał pan wyjechać w nocy żeby t dotrzeć tak wcześnie. My też tak zrobiliśmy. Gdyby nie to… Może by żył.


- Nie może pani tak myśleć. Trzeba żyć dalej.


- Wiem. Właśnie się z nim pożegnałam. Właśnie w pańskich ramionach pożegnałam męża. I choć powinnam zrobić to rok temu, wiem, że ten czas był mi potrzebny – odparła. Mówiła do siebie, a on był tego świadkiem. Patrząc w dal czuła, jak jej dusza staje się spokojna a ona gotowa do dalszego życia. Wiedziała, co zrobi po wyjściu detektywa. Jej córka tez zdawała się to wiedzieć.


- Proszę tego tak nie pojmować. To nie grzech.


- Słucham?


-No, że w moich ramionach….


-Źle mnie pan zrozumiał. Miałam na myśli, że pan był czymś w rodzaju zapalnika. Może tak miało właśnie być?


-Tego nikt nie wie. Proszę mi powiedzieć, jaką ważną sprawę ma pani do mnie.


Przez kilka następnych minut dziewczyna opowiadała mu, co zaszło po rozprawie. Krzysztof wyglądał na zaintrygowanego jej opowieścią. Obiecał zająć się tą sprawą i dać jej znać w razie, gdyby coś znalazł.
***Ta kobieta, za każdym razem zaskakiwała go coraz bardziej. Nigdy nie wiedział, czego może się po niej spodziewać. To go właśnie w pewien sposób do niej przyciągało.


Jednak podczas dzisiejszego spotkania zrozumiał, jak wielkie jest jej cierpienie. Berenika cierpiała. Kochała męża, który nie żył. Swoim zachowaniem musiał przywołać wspomnienie, które stało się zapalnikiem jej wybuchu. Tuliła się do niego, a wypowiadała przez łzy imię męża. Żegnała się z nim i obiecywała pamiętać. Nie wiedział, jak się zachować. Tulił ją i uspakajał, jak uspakaja się małe dziecko. Taka właśnie była. Bezbronna i ufna. Czując jej bliskość w swoich ramionach miał mieszane uczucia. Jeszcze nigdy tego nie czuł. Kobieta, którą poznał zbierając o niej informacje stała się dla niego bardzo ważną osobą w życiu. Wiedział, że nie może jej tego zrobić. Ona nie jest gotowa na takie uczucia. Teraz może jedynie być blisko. Może zostać tylko jej przyjacielem. Wychodząc z jej domu miał wrażenie, jakby opuszczał swój dom. Tak nie było. Nie miał prawa tak sądzić. Szybko zrugał się za swoje myśli i obiecał sobie pełen profesjonalizm.


Od razu zabrał się za sprawę, którą mu zleciła. Niestety tu nie mógł nic zdziałać. Musiał wrócić do Zakopanego i spróbować tam znaleźć jakiś trop. Swoją drogą to bardzo dziwna sprawa. Wyglądało na to, iż w życiu rodzinnym jej teściowej wydarzyło się coś strasznego. Kobieta musiała mieć zachwianą równowagę psychiczną żeby wygadywać takie rzeczy. Mężczyzna wątpił w

- [1] [2] -
Opinie
Ocena: 1 2 3 4 5 6
Musisz być zalogować by komentować.
oleczka31 Linia koment
Dodany:2012-03-23 20:31:35, Ocena: 5.8
Zaciekawiasz! Jaką tajemnicę ukrywa teściowa?

Ocenił/a na: 6
Pilar Linia koment
Dodany:2012-03-23 20:38:21, Ocena: 5.8
Nie powiem :) Już za kilka rozdziałów się okaże :)
oleczka31 Linia koment
Dodany:2012-03-23 20:40:47, Ocena: 5.8
Mam nadzieję,że powstrzymam swoją ciekawość!
Pilar Linia koment
Dodany:2012-03-23 20:47:25, Ocena: 5.8
Powiem tylko tyle, że owa tajemnica będzie w liczbie mnogiej ;)
viktoria12 Linia koment
Dodany:2012-03-24 08:48:30, Ocena: 5.8
Coraz ciekawiej:)

Ocenił/a na: 6
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów