Wujek
opowiadania >Śnieg skrzypiał pod butami chłopca ciągnącego za sobą sanki po częściowo zasypanej drodze. Koła samochodów wyżłobiły na niej ścieżkę po której powoli szedł w stronę domu a nad pogrążone w bieli okoliczne pola nieśmiało nadchodziła noc.


- Zejdź, nie mam już siły.


Dziewczynka, która siedziała do tej pory na sankach zsiadła niezdarnie i szła teraz obok próbując dotrzymać kroku starszemu bratu. Zmarznięte dłonie schowała w kieszeniach a na skrywający głowę kaptur powoli zaczęły opadać drobne płatki śniegu.


- Załóż czapkę. Jak się przeziębisz to nie będziesz mógł wyjechać z wujkiem! – zawołała do brata, który szedł wpatrzony przed siebie.


- To nie jest nasz wujek.


- Jest! Przywozi nam cukierki. I rodzice mówią że to wujek.


- Mówią, bo…


- Bo co?


- Nic... chodź szybciej…


Komin stojącego samotnie domu wypluwał monotonnie w powietrze siwe kłęby dymu, które rozpływały się nad pobliskimi polami. Odpadający od budynku tynk odkrywał czerwone cegły tworząc na ścianach nieregularne kształty niczym plamy krwi. Okno jednego z pomieszczeń uwalniało na zewnątrz żółte światło, które stanowiło odosobniony punkt widoczny z oddali wśród pogrążającej się w mroku okolicy.


- Przyjechał! – krzyknęła dziewczynka i pobiegła wyprzedzając brata.


- Ewa, poczekaj!


Jednak ona nawet się nie odwróciła i już była obok stojącego na podwórku samochodu. Przyłożyła dłonie do skroni zaglądając na chwilę przez szybę do środka po czym szybko wbiegła do domu. Chłopiec podszedł pod drzwi, zabrał zakupy, które ciągnął na sankach i podążył jej śladem.


- Wolniej już chyba iść nie mogłeś! Daj te rzeczy, kawę muszę zaparzyć, gości mamy. – Matka chłopca, która czekała przy wejściu wyrwała mu z rąk torbę z zakupami, poszła do kuchni i zaczęła wykładać wszystko na stół. – Idź do pokoju się przywitać. Dziś jest też ciocia.


- To nie jest żadna ciocia… - odparł chłopak.


- Bo jak zaraz ojca zawołam… idź i ani mi się waż jeszcze raz tak powiedzieć. – odparła ściszonym głosem i wróciła do rozpakowywania zakupów.


Chłopiec ze spuszczoną głową wszedł do pokoju. Na wypłowiałej kanapie siedział mężczyzna z kobietą, oboje elegancko ubrani jednak ze względu na panujący w pomieszczeniu chłód wciąż byli w swoich płaszczach. Naprzeciwko, w równie starym fotelu siedział ojciec obu dzieci paląc nerwowo papierosa. Mała Ewa stojąc pomiędzy nimi zajadała się właśnie kolejnym cukierkiem i rzucała swój onieśmielony wzrok to na ludzi na kanapie, to na ojca i brata.


- Może byś się tak przywitał z ciocią i wujkiem a nie tak stoisz!? – krzyknął ojciec do chłopca, który szybko podniósł głowę.


- Dzień dobry.


- Cześć Mariuszku, ale już z ciebie kawał faceta. – odezwała się z uśmiechem kobieta. – Pamiętam cię jak byłeś taki malutki a tu proszę!


- Zabierz siostrę i idźcie się przebrać. Wujek przywiózł wam ubrania, przymierzcie je i się pokażcie. – powiedziała matka wchodząc do pokoju i niosąc kawę. - I niech Ewa umyje ręce po tych cukierkach, przypilnuj jej i przyjdźcie szybko.


- Chodź Ewka.


Dziewczynka z lekkim zawstydzeniem chwyciła jeszcze jeden cukierek i odwijając go w pośpiechu poszła za bratem do ich pokoju. Na jej łóżku leżała jasnoniebieska sukienka na widok której aż rozszerzyły się jej źrenice, natomiast u brata rozłożona była koszula i nowe spodnie. Dzieci przebrały się w milczeniu, Ewa z entuzjazmem, Mariusz wyraźnie się ociągając i po kilku minutach wrócili do rodziców i gości.


- O, proszę! Jakie śliczne dzieciaki! Pokażcie się, pokażcie!


- Słyszeliście co ciocia powiedziała, podejdźcie bliżej! – matka strofowała dzieci, które zrobiły kilka kroków do przodu.


- Ale super wyglądacie. Co byście powiedziały jakbym zrobiła wam kilka zdjęć? – powiedziała kobieta, wyjmując z torebki aparat.


Dzieci nieśmiało wpatrywały się w twarze rodziców, jednak każde z odmiennym wyrazem twarzy. We wzroku Ewy można było łatwo wyczytać wręcz prośbę o zgodę, Mariusz liczył na odmowę.


- Zgodzą się i poproszą o więcej! – zawołał ojciec zmuszając się do minimalnego uśmiechu.


Kobieta zaczęła robić zdjęcia ustawiając dzieci pojedynczo lub wspólnie. Dziewczynka udając modelkę prężyła się i uśmiechała do obiektywu a z czasem jej wesołość udzieliła się również Mariuszowi, który stojąc wyprostowany pozował jak filmowi amanci. Po kilku minutach gdy skończyła, przekazała aparat towarzyszącemu jej mężczyźnie. Ten wyjął laptop ze stojącej obok torby i od razu zaczął zgrywać zdjęcia do komputera.


- Mogę już iść? – zapytał Mariusz, którego szybko opuścił wesoły nastrój.


Rodzice popatrzyli na dwójkę siedzącą na kanapie a kobieta skinęła lekko głową.


- Tak. – odparł ojciec. – Zabierz Ewę, umyjcie się i spać.


- A mogę jeszcze cukierka? - zapytała dziewczynka.


- Wiesz co… - zaczęła kobieta podnosząc się a następnie kucając przy dziewczynce. – Możesz wziąć wszystkie!


- Naprawdę?!


- Tak, ale musisz mi coś obiecać… jeśli wyjedziesz ze mną i z wujkiem to będziesz najgrzeczniejszą dziewczynką na całym świecie, obiecujesz?


- Yhym.


- No, to łapcie cukierki i uciekajcie.


Ewa zabrała ze sobą wszystkie słodycze i wraz z bratem poszła do pokoju. Kobieta usiadła na kanapie, gdzie mężczyzna cały czas pracował na komputerze.


- I jak?


- Wysłałem, ale nie sądzę żeby zmienili zdanie. – odparł na jej pytanie.


- Czyli…? – zapytała nieśmiało matka. – Co mamy przez to rozumieć?


- Mniej więcej tyle, że weźmiemy tylko dziewczynkę. Chyba, że nagle coś się zmieni. – odpowiedziała kobieta. – Ile chłopak ma lat?


- Jedenaście.


- Właśnie, to zdecydowanie za dużo. Dziewczynka ma dopiero siedem. Z chłopcem mogą być same problemy i nie sądzę aby o was szybko zapomniał. Poza tym ma już kolegów, którzy na pewno by zauważyli jego brak i zaczęli zadawać pytania. Nie będziemy sobie tworzyć dodatkowych problemów.


- A… a gdybyśmy trochę mniej dostali? – wtrącił się ojciec.


- To nie targ. – odparł mężczyzna zamykając laptop. - Jeśli coś się zmieni damy znać. Jeśli nie, niech będzie gotowa jutro o szóstej rano. Żadnych bagaży, zabawek i innych pamiątek. Później odezwie się do was nasz człowiek, powie co i kiedy macie zrobić z jej rzeczami a także zajmie się wszelkimi dokumentami, tak aby szybko zniknęła ze wszystkich ewidencji. Dostaniecie od niego numer, pod który dzwonicie tylko gdyby ktoś wyraźnie zaczynał coś podejrzewać. Nie muszę chyba wam mówić, że się nie znamy.


- A, jeszcze chcieliśmy zapytać…


- Pieniądze dostaniecie jutro. Tylko tak jak rozmawialiśmy wcześniej, nie robicie tu nagle z tej rudery Las Vegas. Bądźcie rozsądni. Wyjdzie nam to wszystkim na dobre.


Mężczyzna wstał i ruszyli wraz z kobietą do wyjścia, odprowadzani przez rodziców dzieci. Żadne z nich nie

- [1] [2] [3] -
Opinie
Ocena: 1 2 3 4 5 6
Musisz być zalogować by komentować.
wusia Linia koment
Dodany:2013-06-06 12:16:01, Ocena: 6.0
Bardzo podoba mi się opowiadanie, czytałam z przyjemnością, wyczekuję dalszej części...

Ocenił/a na: 6
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów