Siostra
opowiadania >Anka zaczęła coś do niej wrzeszczeć, ale nie byłam w stanie zrozumieć co. Ja, blada, z zaciśniętym gardłem kurczowo ściskając w ręku moją workowatą torbę zostałam sama wśród tego dziwnego zbiegowiska. Młoda dziewczyna w ciąży uśmiechnęła się do mnie i pociągnęła mnie w stronę ławki:


- Chodź, ty się nie bój, nie zrobię ci krzywdy, nie oszukam, ty dasz mi swoją rękę.


Bez słowa wyciągnęłam dłoń w jej kierunku. Kiedy teraz o tym myślę mam pełną świadomość, że brzmi to dziwnie, dla mnie również. Do dziś nie jestem w stanie wyjaśnić przebiegu całej tej sytuacji. Nie usprawiedliwia mnie brak asertywności, strach ani paraliżująca nieśmiałość, czy brak pomysłu na to jak się zachować. Zostałam postawiona w sytuacji zagrażającej mojemu bezpieczeństwu i nic, kompletnie nic z tym nie zrobiłam. Byłam jak zahipnotyzowana, szłam posłusznie jak baranek na rzeź. Świdrujące spojrzenia Cyganek przewiercały mi umysł i duszę, ich świszczące szepty przyprawiały mnie o zawrót głowy. Byłam przerażona i zachowałam się kompletnie irracjonalnie. W końcu było to centrum miasta, nieopodal, uliczkami Plant przechodzili ludzie. Wystarczyło wstać i z powrotem wtopić się w tłum. Nie zrobiłam tego. Anka też nagle przestała się awanturować. Czułam się jak w transie. Usiadłyśmy na ławce oddalonej o parę kroków od głównej uliczki i zasłoniętej przez rozłożyste gałęzie drzewa. Cyganka wpatrywała się w moją dłoń trzymając ją w silnym uścisku, mamrotała coś pod nosem o tym, co mnie czeka w przyszłości. Nic istotnego. Jakieś bzdury o mężczyznach i przeznaczeniu. Nie pamiętam z nich ani słowa. Myślę, że zapomniałam po pięciu minutach, jeśli w ogóle coś zarejestrowałam. Absolutnie nie byłam sobą, tak jakby ten krąg, który zbudowały wokół mnie wyssał ze mnie całą energię i zdolność podejmowania decyzji, działania. Ukradły mi rozum i duszę.


Po chwili wróżąca mi ciężarna Cyganka ciągle ściskając moją rękę oświadczyła:


- Hmm, nie widzę wyraźnie tego, co ciebie czeka, potrzebuję twojej pomocy, daj mi monetę, najlepiej żółtą, grosz albo pięć groszy, na szczęście.


Wtedy ja, odurzona chyba jakąś dziwną substancją, którą te kobiety najwidoczniej na bieżąco dostarczały do tego miejsca mojego umysłu, gdzie kiedyś zamieszkiwał zdrowy rozsądek, zaczęłam grzebać w mojej przepastnej torbie w poszukiwaniu portmonetki. Wyjęłam portfel, a kiedy otworzyłam go w poszukiwaniu monety Cyganka nagle zmieniła zdanie:


- Lepszy będzie banknot, najlepiej taki z krzyżem, musi być krzyż.


To było coś niesamowitego, jakbym była marionetką, a one pociągały za niewidzialne sznurki. Wróżąca mi dziewczyna wpatrywała się we mnie intensywnie, a wokół ławki na której siedziałyśmy stały pozostałe kobiety. Spojrzałam w bok, zza zielonych liści błysnęły czerwienią rude włosy Anki. Stała bez ruchu i czekała na mnie, a obok niej stała stara i pomarszczona Cyganka, która nazwała ją suką. Wyglądało to tak, jakby jej pilnowała. Na sąsiedniej ławce inna Cyganka wróżyła jasnej szatynce koło czterdziestki. Nie słyszałam poszczególnych słów tylko jej charakterystyczny sposób mówienia, jakby melodię czy zawodzenie. Spojrzałam z powrotem na wróżącą mi dziewczynę. Świdrowała mnie wzrokiem i cały czas powtarzała:


- Musisz dać banknot, daj z krzyżem, inaczej nic nie zobaczę, ja nie chcę twoich pieniędzy, ty jesteś nasza siostra. Należysz do nas, jesteś nasza...


Zajrzałam do portfela, miałam w nim dwa banknoty, jeden dziesięciozłotowy, a drugi o nominale stu złotych. Wyjęłam dziesięć złotych i wyciągnęłam w jej stronę.


- Nie, nie, nie, kochana, tu kwadrat jest, a musi być krzyż. Musi być krzyż! – powtarzała w kółko tonem nie znoszącym sprzeciwu.


Właściwie każde zdanie, które wypowiadała powtarzała kilkakrotnie. Od czasu do czasu Cyganki, które stały nad nami również powtarzały za nią jak echo, jak mantrę. Żeby jeszcze bardziej namieszać mi w głowie, żeby zagadać ciszę, kiedy siedziałam otępiała i nie wiedziałam co robić.


- Krzyż, musi być krzyż! – syczały chórem.


Bez słowa włożyłam z powrotem do portmonetki dziesięć złotych i wyjęłam banknot stuzłotowy. Cyganka nachyliła się do mnie, miałam jej twarz tuż przed swoją. Była ładna, najładniejsza z nich wszystkich. Miała czarne włosy, czarne oczy, ale bledszą twarz niż pozostałe. Zapamiętałam, że była usiana drobnymi piegami. Czy Cyganki mają piegi?


Długo mi się przyglądała po czym szybkim ruchem wyjęła pieniądze z mojej dłoni i niespodziewanie szarpnęła mnie za włosy. Zgniotła banknot wraz z garstką moich włosów, napluła i zamknęła dłoń. Zacisnęła ją w pięść na sekundę, a kiedy otworzyła moich stu złotych już nie było. Zdaje się, że można było się tego spodziewać.


Do tej pory w ogóle się nie odzywałam, od czasu do czasu uśmiechałam się blado i głupkowato. O ile nie zostałam celowo zahipnotyzowana Cyganki musiały mnie wziąć za kompletnie niedorozwiniętą idiotkę. Teraz spojrzałam w oczy wróżącej mi dziewczynie, która właśnie sprawiła, że moje sto złotych się ulotniło i powiedziałam głośno, wyraźnie lodowatym tonem:


- Proszę oddać mi moje pieniądze!


O dziwo mój głos nie zadrżał, wydawał się być mocny i stanowczy, mimo, że w środku cała dygotałam. Na sekundę nasze spojrzenia spotkały się, a potem wszystkie Cyganki znów równocześnie zaczęły syczeć:


- Jakie pieniądze??


- Co nam zrobisz?!


- Nie dawałaś nam żadnych pieniędzy!


Siedziałam bez ruchu, kolana miałam jak z waty, czułam mrowienie w nogach.


Dziewczyna, która ukradła moje pieniądze wytarła dłonie o ławkę i położyła je na swoim dużym brzuchu. To mógł być siódmy miesiąc. Przyglądała mi się chwilę w milczeniu. Jako jedyna nie syczała wraz z pozostałymi. Po chwili nachyliła się do mnie z agresywnym grymasem na twarzy:


- I co teraz? Zadzwonisz na policję??


Roześmiała mi się prosto w twarz. Spojrzałam bezradnie na nie wszystkie po kolei. Czułam się strasznie. Było mi żal samej siebie – oszukanej dziewczynki i ofiary losu, a z drugiej strony byłam wściekła. Jak mogłam dać się tak oszukać? Było mi tak wstyd, że wiele czasu minęło zanim opowiedziałam o tym komukolwiek. Dałam się wkręcić jak ostatnia naiwniaczka. Do tej pory mam wrażenie, że rzuciły

- [1] [2] [3] -
Opinie
Ocena: 1 2 3 4 5 6
Musisz być zalogować by komentować.
biedroneczka2 Linia koment
Dodany:2011-08-23 21:20:25, Ocena: 6.0
ładne

Ocenił/a na: 6
Hedonistka Linia koment
Dodany:2011-08-30 00:45:13, Ocena: 6.0
Dzięki, pozdrawiam:)
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów