Siostra
opowiadania >na mnie jakieś czary, że to nie mogło się wydarzyć w normalnych okolicznościach.


Oczywiście jak na tamte studenckie czasy była to kupa forsy. Sto złotych oznaczało zapłacone rachunki. Albo czynsz. Albo pełną lodówkę przez cały miesiąc. Ale nie to najbardziej wytrąciło mnie z równowagi. Poczułam się oszukana, okradziona i upokorzona. Nigdy wcześniej nie byłam w takiej sytuacji.


Wstałam, odwróciłam się ostatni raz w stronę ciężarnej dziewczyny i powiedziałam trochę bez sensu jedyne, co przyszło mi do głowy:


- Nie jestem twoją siostrą. Na pewno nie jestem.


I poszłam. Anka jakby dopiero wyrwana z letargu pobiegła za mną. Byłam blada jak ściana, nogi miałam miękkie jak z waty. Doczłapałam jakoś do następnej ławki. Padłyśmy na nią obie w poczuciu jakbyśmy właśnie przebiegły maraton nawet nie sprawdzając czy odblaskowa, zielona farba już wyschła. Miasto obok nas tętniło życiem, ale między nami zapadła drętwa cisza. W końcu Anka odezwała się:


- Co one ci zrobiły?


- Okradły mnie – wydusiłam patrząc bez ruchu przed siebie.


- Co to w ogóle było? Jakaś pieprzona hipnoza czy co?? – Anka zaczęła krzyczeć, kląć i nerwowo grzebać w torbie w poszukiwaniu papierosów – Kiedy byłam mała u nas na wsi często pojawiali się Cyganie. Matka zawsze mnie przed nimi ostrzegała. Mam z nimi nie rozmawiać, nie patrzeć, omijać szerokim łukiem, uciekać, przechodzić na drugą stronę ulicy. Rzucają urok, kradną i oszukują. I widzisz, miała rację. Tej mentalności nie zmienisz. Oni tacy są. Mają swoje własne zasady, żerują na innych. Ile ci zabrała?


Nie odezwałam się. Zapaliłam, zaciągnęłam się siwym dymem i obserwowałam jak powoli nikotyna dociera do wszystkich napiętych zakamarków mojego ciała. Mój umysł, dusza i emocje wracały na swoje miejsce. Budziłam się z odrętwienia.


- Stypendium dopiero za dwa tygodnie, a pieniądze od pana Władysława poszły na mieszkanie. Czy w związku z brakiem mojej stówy mogę zostać twoją utrzymanką na jakiś czas? – spytałam Ankę głupkowato chichocząc. Zdaje się, że odezwały się geny babci Józefiny.


Anka nie zdążyła odpowiedzieć, gdyż nagle wyrosła przed nami ciężarna Cyganka. Jej pojawienie się było jeszcze dziwniejsze niż to, co zaszło przed paroma minutami. Podeszła do mnie, wcisnęła mi do ręki moje sto złotych i powiedziała:


- Masz swoje pieniądze! A jak komuś coś powiesz, to naślę na ciebie białe myszy i ci wszystko zjedzą! I na ciebie też rudzielcu! – pokazała palcem na Ankę, obrzuciła nas świdrującym wzrokiem, po czym odwróciła się na pięcie i pomaszerowała z powrotem na swoją ławkę.


Tym razem dopiero nas zatkało. Gapiłyśmy się z Anką raz po raz na siebie i na stuzłotowy banknot w mojej dłoni.


- Może fałszywe ci podłożyła – wydukała Anka.


- Może, ale po co? Przecież poszłam sobie potulnie jak baranek, nie zaczęłam się z nimi szarpać, nie zadzwoniłam po policję. Jestem idealnym obiektem do oszukania! Nie mam pretensji, oddaję wszystko jak na patelni! Dlaczego miałaby się ze mną liczyć? - odpowiedziałam wyrzucając z siebie słowa jak z karabinu maszynowego.


Jak na moje oko, był to ten sam banknot, który wyjęłam z portfela. Nie umiałam wytłumaczyć dlaczego został mi zwrócony. Nie było wtedy telefonów komórkowych, nie mogłam więc zadzwonić na policję siedząc na ławce, a teraz spokojnie czekać na ich przyjazd. Obserwowała mnie, więc widziała, że nie poszłam do budki telefonicznej. Zresztą, nawet, jeśli miała jakieś wątpliwości mogła po prostu stamtąd zwiać razem z moimi pieniędzmi.


Opowiedziałam Ance o tym, że Cyganka nazywała mnie siostrą i o podobieństwie mojej babci i jej rodziny do Romów. Anka jako ekspert od wiejskich przesądów natychmiast stwierdziła, że dziewczyna musiała się mnie przestraszyć. Zdziwiła się, że zamiast awanturować się o swoje odeszłam dumna i blada, a teraz na pewno zacznę się mścić. A jeśli mam w sobie cygańską krew, to rzucę na nie urok, który na pewno zadziała. No cóż, geny babci Józefiny znów dały znać o sobie. Skoro moja siostra odziedziczyła po niej urodę, ja równie dobrze mogłam dostać w spadku bycie wiedźmą.


- I co, miałabym na nie nasłać stado białych myszy? – zachichotałam ironicznie.


- Nie! Myszy może nasłać tylko dziewczyna w ciąży! – odpowiedziała Anka tonem eksperta patrząc na mnie pobłażliwie jak na zwykłą ignorantkę w dziedzinie czarów.


- No cóż, będę musiała podszkolić się w moim nowym fachu. Wygląda na to, że może mi się jeszcze przydać... – powiedziałam na głos, a może tylko pomyślałam.


Nie pamiętam. Minęło już tyle lat...


Tego wieczoru, po spektaklu zaprosiłyśmy przyjaciół do siebie. Kupiłyśmy największą butlę martini, jaką mieli w sklepie na dole, do tego przekąski i słodycze. Zamówiłyśmy dwie ogromne pizze. W ten sposób pozbyłyśmy się szybko feralnego banknotu. Jakoś nie miałyśmy ochoty nocować z nim pod jednym dachem, nawet kosztem głodowania przez resztę miesiąca.


Cóż, oprócz tego, że stałam się bardziej asertywna i ostrożna właściwie całe to zdarzenie niewiele zmieniło w moim życiu. Może tylko tyle, że kiedy widzę zaczepiającą przechodniów Cygankę, to przyśpieszam kroku i nigdy, za żadne skarby nie patrzę jej w oczy. Może jeszcze to, że czasem wydaje mi się, że jestem czarownicą...


Mimo, iż właściwie nic się nie stało wciąż nie mogę zapomnieć tej historii i piegowatej twarzy tamtej ciężarnej dziewczyny. Mam nadzieję, że teraz, kiedy ją opowiedziałam nie odwiedzą mnie żadne białe myszy. Liczę na to, że te przeznaczone dla mnie już dawno odeszły na zasłużoną emeryturę.- [1] [2] [3] -
Opinie
Ocena: 1 2 3 4 5 6
Musisz być zalogować by komentować.
biedroneczka2 Linia koment
Dodany:2011-08-23 21:20:25, Ocena: 6.0
ładne

Ocenił/a na: 6
Hedonistka Linia koment
Dodany:2011-08-30 00:45:13, Ocena: 6.0
Dzięki, pozdrawiam:)
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów