SKRZYDŁO ANIŁA VI
opowiadania >11.


            Śniło mu się, że stoi przed olbrzymią czarną taflą, zbudowaną z setek tysięcy czarnych granulek, które wyglądały tak, jakby każda z nich żyła własnym, ukrytym życiem. Cała tafla, choć nieruchoma, wydawała się niemal niedostrzegalnie drgać, a potem Gabriel zaczął odnosić wrażenie, że ona rośnie. Miał wielką chęć dotknąć jej, ale jakiś wewnętrzny głos podpowiadał mu, żeby tego nie robił. Tymczasem przez czarną taflę zaczęła przesączać się jaśniejsza poświata, a ona sama poczęła coraz bardziej zauważalnie drgać i falować. Po chwili pojawiły się w niej niewielkie otwory, przez które przebijało coraz mocniejsze światło, a od jej krawędzi zaczęły odrywać się pojedyncze drobinki. W miarę, jak kolejne czarne punkciki odskakiwały na boki i znikały, łuna światła stawała się coraz jaśniejsza. Ta intensywna jasność sprawiła, że umysł Gabriela zaczął przebijać się przez ciemną powłokę snu, jak pływak, który zanurkował w basenie przykrytym folią.


            Ostatnio Gabrielowi często tuż przed przebudzeniem towarzyszyło to właśnie uczucie. Nogi młócące wodę aż do bólu tężejących z wysiłku mięśni, ręce w panice usiłujące rozerwać półprzezroczystą błonę, zagradzającą drogę do światła i powietrza, i płuca, palone nieubłaganą koniecznością zaczerpnięcia kolejnego oddechu. Przed oczami pojawiają się czarne i czerwone plamy, rozświetlane jaskrawymi błyskami. Im bardziej paląca potrzeba oddechu, tym więcej ostrych błysków światła, tym więcej rozpryskujących się na boki drobin. W końcu cienka (lecz zaskakująco mocna) błona pęka i udręczone płuca otrzymują wreszcie upragniony haust powietrza. Czarne punkciki znikają sprzed oczu Gabriela. Znikają wszystkie… oprócz jednego. Ten jeden, który uparcie tkwi w jego polu widzenia, do złudzenia przypomina muchę.


            12.


            Gabriel ocknął się ze snu tak gwałtownie, że omal nie naruszył chwiejnej równowagi swojej głowy. Zamrugał oczami. Lewa powieka bez żadnych przeszkód opadła w dół, nawilżyła gałkę oczną i powróciła na swoje miejsce. Za to prawa powieka… Ta napotkała na swojej drodze kosmatą, wyposażoną w chwytliwe odnóża i połyskliwe skrzydełka przeszkodę. Z ust Gabriela wyrwał się okrzyk pełen zaskoczenia, odrazy i bezsilności. Zaczął szaleńczo mrugać oczami, chcąc jak najszybciej pozbyć się obrzydliwego intruza. Tym razem jednak szybka reakcja okazała się błędem. Gwałtownie opadająca prawa powieka schwytała muchę w potrzask. Łzy, które momentalnie wypełniły oczy Gabriela sprawiły, że skrzydełka muchy zamokły, uniemożliwiając jej wzbicie się w powietrze. W końcu gwałtowny ruch powiek wyrzucił ją poza krawędź oka. Oszołomiony i zdezorientowany owad bezskutecznie usiłował odlecieć. Jego skrzydełka wydały niskie buczenie, ale nie były w stanie unieść w powietrze swego właściciela. W tej sytuacji mucha zdecydowała się podjąć pieszą wędrówkę po twarzy Gabriela. Starannie omijając pozostałe na policzkach mokre ślady łez, ruszyła w kierunku krzywizny nosa. Wyposażona w super przyczepne odnóża, za nic miała gwałtowne kurczenie się i wygładzanie skóry, kiedy Gabriel, z trudem powstrzymując się od głośnego krzyku, starał się zmarszczyć nos. W tej czynności pomagał sobie wszystkimi pozostałymi mięśniami twarzy, wykrzywiając ją w najprzeróżniejszych minach.


            Każda inna, zachowująca się w ten sposób osoba, z całą pewnością wyglądałaby bardzo śmiesznie. Ale w marszczeniu się wychudzonej twarzy Gabriela nie było nic śmiesznego. Robione przez niego miny były groteskowe. Upiorne. Zwłaszcza, gdy marszcząc nos, podciągał górną wargę, odsłaniając przy tym pożółkłe, ociekające śliną kły. Wtedy wyglądał jak wygłodniały wampir, który po całej nocy spędzonej na bezowocnym polowaniu, kładzie się o świcie do swojej trumny, zanim dosięgną go pierwsze promienie wschodzącego słońca. A kiedy na twarzy wampira usiadła nieświadoma zagrożenia mucha, ten robi wszystko, by chociaż z jej wątłego ciałka wyssać odrobinę życiowej energii.


            Ale mucha, jakby kpiąc sobie z jego wysiłków, wędruje w ślimaczym tempie po jego twarzy, zwiedza krzywiznę nosa i usiłuje spenetrować dwie tajemnicze jaskinie u jego podnóża. Odepchnięta strumieniami gorącego powietrza, zręcznie omija kroplę potu na górnej wardze i dociera do ust. Potężne dmuchnięcie sprawia, że na chwilę traci przyczepność i odbijając się od podbródka, spada na unoszącą się w spazmatycznym oddechu pierś. Mija okrągłą tarczę guzika i wpełza w szczelinę powstałą z rozchylenia piżamy. Moment później Gabriel czuje, jak jej drobne nóżki łaskoczą jego napiętą na żebrach skórę. Na chwilę przestaje odczuwać jej ruch i jego umysł przepełnia nadzieja, że może jakimś cudem udusiła się tam i jego koszmar się skończył.


            Niemiłym zaprzeczeniem tej nadziei było obrzydliwe łaskotanie, które dobitnie poinformowało go, że mucha żyje i właśnie postanowiła zwiedzić zagłębienie jego pępka.


            Przerażony i pełen bezsilności Gabriel rozpoczął rozpaczliwy, makabryczny taniec brzucha, tak gwałtowny, że całe jego ciało zaczęło spazmatycznie podrygiwać. Jego głowa zaczęła się niebezpiecznie przechylać i kwestią najbliższej chwili było całkowite odchylenie się do tyłu. Gabriel jednak nie zważał na to. Drgał i wił się na tyle, na ile pozwalało mu jego bezwładne ciało. Za wszelką cenę chciał pozbyć się tego potwora, który najwyraźniej miał zamiar dostać się do jego trzewi.


            Gabriel nawet nie zdawał sobie sprawy z tego, że jego oddech staje się coraz głośniejszy i coraz bardziej chrapliwy, że powoli przechodzi w głośne rzężenie. Zacisnął mocno powieki i całkowicie stracił poczucie przestrzeni i kierunku. Jedyny interesujący go punkt znajdował się na jego brzuchu i choć nie było powodu, piekł go coraz bardziej.

- [1] [2] -
Opinie
Ocena: 1 2 3 4 5 6
Musisz być zalogować by komentować.
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów