SKRZYDŁO ANIOŁA (III)
opowiadania >5.


Cisza o tej porze dnia była szczególnie uciążliwa. Za ścianą słychać było wtedy głosy ludzi, którzy odwiedzali innych podobnych mu skazańców. Te przytłumione wymiany zdań ze szczególną mocą uświadamiały mu jego własną samotność. Zamykał wtedy oczy i pod powiekami budował przestrzenny obraz całego budynku, podzielonego na niezliczoną ilość sześcianów z drobnymi figurkami wewnątrz. Niektóre z sześcianów zawierały po kilka figurek, z których jedne leżały, a inne siedziały obok lub stały. Inne segmenty wypełnione były jakąś aparaturą, która zdawała się żyć własnym życiem. W centrum tej budowli znajdowała się jego cela. Nie pamiętał, kiedy dokładnie zaczął w ten sposób nazywać pomieszczenie, w którym przebywał, ani czy bardziej chodziło mu o celę więzienną, czy zakonną. Wszystkie komórki tego potężnego ula wypełnione były jakimiś dźwiękami, tylko u niego panowała zupełna cisza. Nie, jednak nie zupełna. Przecież przerywała ją ona…


Tym razem nawet jej nie zobaczył. Krążyła tuż poza zasięgiem jego wzroku, jakby wiedziała, że nie jest w stanie poruszyć głową. Wytrzeszczone w autentycznym przerażeniu oczy niemal wychodziły mu z orbit, gdy panicznie obracał nimi we wszystkie strony.


W końcu popełnił błąd i zrobił coś, czego nie powinien był robić. Resztką władzy, jaką jeszcze miał nad mięśniami karku wywołał nieznaczne drgnięcie głowy. Katastrofa miała miejsce najpierw w jego mózgu. Tuż przed tym, co musiało się stać, on przeżył to już w wyobraźni. Z takim trudem ustabilizowany środek ciężkości jego głowy przemieścił się minimalnie, ale to w zupełności wystarczyło. Jak korona drzewa, któremu podcięto pień, głowa zaczęła mu się najpierw powoli przechylać, a potem gwałtownie opadła do przodu. Broda uderzyła o kość wychudłego  mostka, a zęby stuknęły boleśnie o siebie.


To dziwne, ale najpierw poczuł wstyd. Pielęgniarka straciła przy nim dobry kwadrans, by zapewnić mu jak najlepszą pozycję, a on zepsuł jej pracę z powodu jakiejś idiotycznej muchy. Nie. Nieprawda. Czasy, kiedy uważał muchę za coś idiotycznego, dawno już minęły. Teraz stanowiła ona dla niego realną groźbę. Stała się wykładnikiem jego bezradności i bezbronności wobec świata. Całą beztroską i bezczelnością swego owadziego istnienia świadczyła o jego słabości. Jednak w miarę upływu czasu zaczęła także stawać się źródłem jego wewnętrznej siły.


6.


Człowiek po przeciwnej stronie stolika dopił piwo i ciężkim krokiem powlókł się w stronę toalety. Dopiero teraz dało się odczuć, jak bardzo przytłaczająca była jego milcząca obecność. Gabriel odprężył się nieco i zapalił następnego papierosa. Przechylił szklaneczkę i wysączył resztkę alkoholu. Miał ochotę na jeszcze. Wstał i ruszył w stronę baru. Jakoś nie przyszło mu do głowy, że wystarczyło skinąć ręką na barmana, który pełnił też funkcję kelnera.


            Do końca życia zastanawiał się potem, czy gdyby pozostał przy stoliku, jego krótka przyszłość byłaby inna.


            Lawirując między stolikami zdał sobie sprawę, że lekko kręci mu się w głowie. To z kolei przypomniało mu, że takiej ilości alkoholu na raz nie wypił już dawno. Nie przejął się tym jednak i ruszył w stronę wykonanego z polerowanego drewna kontuaru, by zamówić jeszcze jedną lub dwie kolejki.


            Był już prawie przy barze, gdy przez wejściowe drzwi weszło kilku młodych ludzi. Gabriel zbyt długo chodził po świecie by nie wiedzieć, że sam ich wygląd zwiastuje kłopoty. Ubrani w luźne dresowe spodnie i bluzy, z kapturami na głowach i lustrzanymi okularami zasłaniającymi oczy, ruszyli w stronę baru z minami panów całego świata. W połowie drogi zatrzymali się i wyciągnąwszy z kieszeni garść drobnych, zaczęli je przeliczać. Gabriel zdołał w tym czasie odebrać swojego drinka i ruszył w stronę stolika. Za jego plecami młodzi ludzie doszli wreszcie do baru, a z drzwi toalety po lewej stronie wynurzył się jego milczący towarzysz. Z daleka już skinął na barmana, zamawiając kolejne piwo. Przybysze zauważyli go natychmiast, a jeden podszedł do niego z rękami w kieszeniach.


- Gościu, dorzuć się nam do browara – zażądał.


            Mężczyzna zignorował go, zmierzywszy leniwym spojrzeniem. Mruknął coś pod nosem, odwrócił się do niego plecami i sięgnął po piwo.


- E! Mówiłem coś do ciebie, nie? Masz dać nam kasę na browar! - Dobywający się spod kaptura głos wzbogacił się o piskliwe nuty. Kiedy mężczyzna po raz drugi nie zareagował na zaczepkę, zakapturzony chłopak popchnął go z całej siły, aż ten ciężko oparł się o bar. Wyraz jego twarzy nie uległ zmianie. Popatrzył stojącemu po drugiej stronie blatu barmanowi w oczy, skierował wzrok na stojącą obok pustą butelkę i ponownie spotkał się spojrzeniem z barmanem. Ten lekko wzruszył ramionami, a potem nieznacznie skinął głową. Butelka znalazła się błyskawicznie w dłoni mężczyzny, zatoczyła w powietrzu krótki łuk i z trzaskiem pękającego szkła wylądowała na zakapturzonym czole chłopaka. Materiał zamortyzował cios, ale siła uderzenia i tak odrzuciła go do tyłu i powaliła na podłogę. Zerwał się szybko

- [1] [2] -
Opinie
Ocena: 1 2 3 4 5 6
Musisz być zalogować by komentować.
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów