SKRZYDŁO ANIOŁA VII
opowiadania >13.


            Tego dnia mucha już nie powróciła. „Lawendowa” siostra poszła do domu, a jej obowiązki przejęła pielęgniarka, której wejście na salę nieodmiennie napełniało Gabriela lękiem. Na próżno tłumaczył sobie, że kto, jak kto, ale on chyba już nie musi się bać niczego ani nikogo. A jednak siostra Ratched (tak ją nazwał na własny użytek) z jej obfitymi kształtami i wojskowym drygiem, samą swoją obecnością dawała do zrozumienia, że pacjent jest całkowicie zdany na jej łaskę, a łaska ta zależy tylko i wyłącznie od jej aktualnego nastroju. Choć przecież nie był wariatem (a może był?), Gabriel czuł się przy niej jak jeden z pacjentów kukułczego gniazda.


            Dziś jednak Gabriel nie bał się jej tak bardzo, jak zwykle. Dziś jego umysł został owładnięty przez owo tajemnicze źródło dźwięku, które odkrył nocą. Gdyby tylko mógł znaleźć sposób, by choć raz rzucić na nie okiem… Wiedział, że gdyby nawet zaryzykował i maksymalnie odchylił głowę do tyłu, to nie uzyska nic poza tym, że ponownie przeżyje wstęp do umierania. A siostra nie będzie zbyt zadowolona i ustawiając jego głowę w pionie, na pewno nie zgrzeszy delikatnością.


            Żeby tak mieć lusterko… Jakąkolwiek błyszczącą powierzchnię, ustawioną pod odpowiednim kątem. Gdyby na przykład ktoś uchylił trochę okno, albo stanął przed nim z czymś, co odbija światło.


            Do celi Gabriela ponownie weszła siostra Ratched i podeszła do okna. Serce Gabriela zabiło żywiej. Nadzieja jednak okazała się płonna. Siostra wyjrzała tylko na zewnątrz i mruknęła coś niezrozumiale pod nosem. Jakby mimochodem zerknęła na jedynego na tej sali pacjenta i zauważyła cieknącą z kącika jego ust stróżkę śliny. Ze stojącego obok łóżka stolika wzięła zwój ligniny i oderwała kawałek, którym otarła usta Gabriela. Skupiona na wykonywanej czynności, w pierwszej chwili w ogóle nie zwróciła uwagi na jego oczy.


            A oczy Gabriela w jednej chwili stały się uważne i skupione w jednym punkcie. Jego twarz przybrała wyraz takiego natężenia, że w końcu musiało ją to zaintrygować. Ten przykuty do łóżka pacjent, podczas wykonywanych przy nim czynności, zazwyczaj odwracał wzrok i zachowywał się tak, jakby sprawa dotyczyła kogoś innego. Tym razem jednak nie odwrócił wzroku. Wpatrywał się w siostrę z niezwykłym, nietypowym dla niego napięciem. Ale nie patrzył na jej twarz. Kiedy prześledziła oczami linię jego wzroku, ogarnęła ją mieszanka zażenowania, dumy i złości. Odkryła bowiem, że ten cień mężczyzny, niezdolny poruszyć swoim ciałem od głowy w dół, ta śliniąca się karykatura człowieka, wpatruje się bezczelnie… w jej dekolt! Z gniewnym prychnięciem wyrzuciła wilgotną ligninę do kosza i trzaskając głośno drzwiami wyszła z sali.


            Kiedy po dłuższej chwili do Gabriela dotarło, co mogło być przyczyną jej nagłej złości, uśmiechnął się gorzko w duchu. Gdyby tylko mógł, pokiwałby z politowaniem głową. Nad nią i nad sobą. Mimo wszystko jednak jego blada twarz pokryła się anemicznym rumieńcem wstydu.


            Zaraz jednak przeszedł nad tym do porządku dziennego. To przecież było nieważne. Istotne było to, że dzięki siostrze Ratched i jej nad wyraz wydatnemu popiersiu udało mu się rozwiązać zagadkę tajemniczego źródła dźwięków. Jak każdy członek personelu, tak i siostra nosiła przypięty na piersi identyfikator w laminowanej oprawce. To właśnie on spełnił rolę lusterka, w którym Gabriel zobaczył znajdującą się za jego plecami ścianę, a na niej zwieńczony prostokątną kratką wylot kanału wentylacyjnego. Zadowolony z siebie odetchnął głęboko. Przez chwilę czuł się tak, jakby to właśnie on odkrył ciemną stronę księżyca. I nawet nie za bardzo przeszkadzała mu świadomość, że nigdy tam nie poleci.


            Nie, nigdy więcej nie chciałby już latać. Nawet, gdyby mógł. Tamto Wydarzenie, kiedy widział śmiertelny lot, wybiło mu na zawsze z głowy wszelkie myśli o lataniu.


            Bolesne, niechciane wspomnienie wycisnęło z oczu Gabriela dwa strumienie gorących łez. Spływały bruzdami jego policzków ku kącikom ust, niosąc ze sobą gorzko-słony smak. Ten smak był jak trucizna, która sącząc się powoli sprawiała, że Gabriel zapadał w stan coraz głębszego letargu. Kolejne rutynowe punkty dnia odnotowywał drobną częścią świadomości, resztę umysłu wysyłając do krainy, w której nie ma myśli ani wspomnień.


            Ożywił się dopiero wieczorem, kiedy w jego celi zapadła ciemność. Siostra Ratched poszła do domu, a jej miejsce zajęła jakaś zupełnie obca pielęgniarka, która najwyraźniej była zaskoczona jego stanem i czyniła ogromne wysiłki, by nie dać tego po sobie poznać. Dlatego też zaglądała do Gabriela, jak mogła najrzadziej, z czego zresztą on sam był raczej zadowolony. Chciał, by w jego celi zapanowała wreszcie cisza. Pragnął już skupić się na kratce wentylatora i łowić wszelkie dobiegające z niej dźwięki.


            Teraz, kiedy mógł w wyobraźni odtworzyć sobie jej zapamiętany obraz, łatwiej było mu się skoncentrować na nasłuchiwaniu. A jednak tej nocy nie usłyszał nic. Ani przed północą, kiedy trochę drzemał, ani podczas czarnych Godzin Otwartych Oczu. Te same, co zwykle dźwięki wpadały do jego uszu i wypadały ignorowane, jako bezwartościowy

- [1] [2] [3] [4] -
Opinie
Ocena: 1 2 3 4 5 6
Musisz być zalogować by komentować.
Adminka Linia koment
Dodany:2010-03-27 21:39:56, Ocena: 6.0
Nie czytałam co prawda wcześniejszych części opowiadania, ale te które przeczytałam teraz, czyli 13 i 14 są po prostu świetne. Pozdrawiam
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów