Skrzydła (Krótka bajka ku przestrodze...)
opowiadania >szybko wdział płaszcz i pobiegł do kiosku. Ledwo powstrzymał się od ryknięcia śmiechem, gdy zobaczył okładkę jednego z popularnych brukowców. „Obesrał mnie anioł – czy to początek końca?” – głosił ogromny, czerwony napis na pierwszej stronie. Pod nim widniało niewyraźne zdjęcie jakiejś skrzydlatej postaci, zrobione telefonem komórkowym. Kazik z ulgą stwierdził, że mało co na nim widać, więc na razie jest bezpieczny. Na gazetę szkoda mu było pieniędzy, zresztą pewnie i tak artykuł był kiepski, a teorie w nim zawarte w większości wyssane z palca. Oderwał wzrok od wystawy i postanowił zrobić sobie spacer. Śmierdział przepiciem i stęchłym moczem, więc ludzie omijali go szerokim łukiem, ale on miał to gdzieś. Oczami wyobraźni widział już, jak szybuje w przestworzach, jak ściga się z polującym na gryzonie myszołowem. Przepełniony radością skręcił na drogę wiodąca do lasu.

Tym razem poszukał bardziej wyludnionej okolicy. Co prawda ryzyko kolejnej wpadki nadal było duże, ale już nie tak, jak na tamtej polanie, sąsiadującej z uczęszczanymi przez spacerowiczów pagórkami. Zrzucił odzienie i pofrunął. Pod sobą miał zielony ocean drzew. Delektował się każdą chwilą podniebnej wędrówki. W końcu jednak poczuł zmęczenie i postanowił chwilę odsapnąć. Wylądował na niewielkiej górce i usadowił się na spróchniałym pniu. Przeżył szok, gdy zobaczył niskiego, krępego mężczyznę wpatrzonego w niego oniemiałymi oczyma. Gość był zarośnięty jak małpa, przypominał z wyglądu skarlałego tarzana, albo Robinsona Crusoe. Stał na drgających intensywnie nogach, by po chwili paść na kolana.
- Panie! Me modły zostały wysłuchane! Przysłałeś swego posłańca, by umocnił mnie w wierze i pomógł przezwyciężyć kryzys! – zaczął krzyczeć, wznosząc dłonie ku niebu.
Kazik widząc go, chciał wzbić się w powietrze i uciec. Koleś nie wyglądał na normalnego i pewnie nikt by mu nie uwierzył, gdyby zaczął opowiadać co widział. Ale mężczyzna przylgnął do nóg wymodlonego gościa i jął całować je z nabożną czcią
- Coś ty za jeden!? – wrzasnął zszokowany Kazik. Odczep się ode mnie!
Mini Tarzan przerwał oralne pieszczoty i wstał.
- Jak to kto? Jestem Jacek Habaś, były ksiądz… Mieszkam w leżącej nieopodal pustelni, mając nadzieję, że życie pustelnika przywróci mi wiarę.- powiedział spokojnie, jednak wyraz twarzy miał taki, jakby trafił szóstkę w totolotka. – A ty którym archaniołem jesteś? Michał ? Gabriel?
- Eeee… Kazik. – odpowiedział Kazek zgodnie z prawdą.
- Nie słyszałem o takim. – tym razem małpolud zrobił podejrzliwą minę.
Kazik przybrał poważny wyraz twarzy, jednak w głębi duszy miał niezły ubaw z tego stukniętego dziada.
- Bo nie dawno awansowałem w hierarchii. – rzekł pewnie. – I przybywam do ciebie, by na nowo zaszczepić w tobie chrześcijańskie wartości niewierny psie! Masz wino mszalne?
Jacek pokiwał głową.
- Więc prowadź!

To była ciężka noc. W pustelni alkohol lał się strumieniami. Kazik wykładał Habasiowi najróżniejsze fakty dotyczące tajemnic życia i stworzenia, w których było tyle prawdy, ile trunku w stosie opróżnionych przez pijących butelek. Gdy rankiem fałszywy anioł wstał, przeżył szok. Towarzysz jego pijackiej eskapady nie żył. Leżał cały siny, z ustami zapchanymi wymiocinami, które cienką strużką ściekały mu po policzku.
- Kurwa zajebana mać! – ryknął Kaziu.
Alkohol ciągle jeszcze szumiał mu w głowie. Podbiegł do trupa i zaczął tłuc pięściami w jego klatkę piersiową. Widział to w którymś z odcinków „Ostrego Dyżuru”. Efektu jednak nie było, po za tym, że szczęknęło kilka żeber, a mostek dziwnie wniknął w głąb ciała.
- Obudź się jebany skurwysynu! – łkał Kaziu. – Ja pierdolę! Zabiłem człowieka!
Poczuł się okropnie. Żołądek podchodził mu do gardła, a serce waliło jak oszalałe. Wbiegł na wzgórze, na którym wczoraj wylądował i chciał wzbić się w powietrze. Niestety, tym razem nie pofrunął. Przerażony, jął macać się dłonią po plecach.
- Zniknęły! – wrzasnął na całe gardło. – Kurwa, normalnie zniknęły.
Wrócił z powrotem do pustelni i spojrzał w niewielkie, należące do byłego klechy lusterko. Gdy zobaczył swoje odbicie, o mało nie zemdlał. Z czoła wyrastały mu dwa, sporej wielkości rogi.


- [1] [2] -
Opinie
Ocena: 1 2 3 4 5 6
Musisz być zalogować by komentować.
ajrin Linia koment
Dodany:2010-11-03 11:46:13, Ocena: 4.6
według mnie zbyt wiele wulgaryzmów w Twoim opowiadaniu

Ocenił/a na: 1
Szekspir Linia koment
Dodany:2010-11-05 12:16:21, Ocena: 4.6
ciekawe, masz swój styl,:)
Beatka1161 Linia koment
Dodany:2010-11-09 11:22:41, Ocena: 4.6
inspirujące...

Ocenił/a na: 4
Ariz Linia koment
Dodany:2010-11-11 11:45:51, Ocena: 4.6
Mi wulgaryzmy nie przeszkadzają, w końcu używają ich nawet tacy pisarze jak Harlan Coben prawda ; ] Fasoletti, Ty zawsze potrafisz zaskoczyć.

Ocenił/a na: 5
Petrus13452 Linia koment
Dodany:2010-11-20 10:03:12, Ocena: 4.6
trochę obrzydliwe i śmieszne:-?
Moira Linia koment
Dodany:2010-11-21 08:25:21, Ocena: 4.6
Humorystyczne, acz bohater nie przypadł mi do gustu, jest taki...nijaki. Prymityw używający jedynie przekleństw, w dodatku śmierdzący alkoholik.

Ocenił/a na: 4
ThePriz Linia koment
Dodany:2010-12-01 21:13:38, Ocena: 4.6
takie sobie ;|

Ocenił/a na: 4
sabina2323 Linia koment
Dodany:2010-12-03 01:11:14, Ocena: 4.6
Lubię bardzo Twoje opowiadania, tylko ost.nie miałam kiedy ich czytać , ale nadrobię !W tylu książkach naprawdę światowych bestselerów, jak Koontza, są przekleństwa i to często dodaję styl tej książki, opowiadania.j Jestem zdecydowanie na tak, tylko mam jedno zastrzeżenie, że za miało dialogu w niektórych opow.Twoich jest.Ale kocham twój styl ! Ja jeszcze nie umiem za bardzo pisać opowiadań..... AJRIN: Czy tylko przez wulgaryzmy oceniłaś na 1 p.? Pozdrawiam i ściskam ! i pisz dalej, nie patrz na takie uwagi , jak ajrin-Ty masz swój styl chłopie !

Ocenił/a na: 6
EmnildaAmelberga Linia koment
Dodany:2010-12-03 15:01:30, Ocena: 4.6
Dobry pomysł , ale chyba nie do końca wykorzystany ... mimo to przyciąga uwagę .

Ocenił/a na: 5
ninja122 Linia koment
Dodany:2010-12-05 14:41:16, Ocena: 4.6
ciesze się że to nie kolejna banalna opowiastka

Ocenił/a na: 6
Alis17 Linia koment
Dodany:2010-12-26 15:32:57, Ocena: 4.6
Podoba mi się. Pozdrawiam. Alis.

Ocenił/a na: 6
Maryjusz70 Linia koment
Dodany:2015-11-03 14:59:49, Ocena: 4.6
Dobre. Inspirujące. Ciekawe i napisane niebanalnym językiem. Brawo !
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów