spotkanie jacka sapiehy i tadeusza nowackiego/ 1
opowiadania >skupiona w dłoni Heralda porwała wodę z wanny,
która chlusnęła pod ciśnieniem w kierunku drzwi. Nauczył się
tego od czarownicy.
- ...szaaa, cholera, wiedziałem , że to ty. Herald,
to ty? - barczysty krasnolud wycharczał donośnie, poczym
splunął, otrząsł się i dodał - To ty prawda, zapal jakieś
cholerne światło, nic nie widzę, jestem porządnym krasno-
ludem , a nie jakimś ... wiedźminem.
Znakiem igni zapalił knot lampy.
- Bruno! Zawsze wchodzisz z toporem i bez zaproszenia?
- Hle,hle, Herald , druhu , dobrze , że cię spotkałem.
Co tak śmierdzi? - zapytał bez związku wykręcając wodę
z brody.
- Co za cholerne perfumy dodałeś do tej wody? Jak ja się
pokażę moim krasnoludom, cholera?
- Guardana czeka z posiłkiem, dołącz do mnie , pewnie niejedno
mamy do powiedzenia. Ale, ale, zniknij przez okno i wejdź
przez drzwi, ona nie lubi niespodzianek.
Tadeusz wstał z łóżka w czasie w sam raz dobrym, by zaspokoić kolacyjny głód. Podreptał do lodówki.
Zgarnął trzy jajka . W drodze do patelni znowu omiotła go myśl „ dlaczego zadzwonił do Aleksandra? Ja też powinienem zadzwonić…” Przerwał myślenie z powodu dymienia.
Włosy luźno mu opadły na oczy przysłaniając podręczny talerz , biały , zmyślny, wykaligrafowany od spodu, wzięty na stół ze zlewozmywaka po uprzednim opłukaniu .
Sól była na miejscu. Chleb smakował , choć trzaskał. Łyżka wystarczała. Widelec był daleko. Nóż , jak to , no cóż, nóż – Tadeusz zawiązał go któregoś pięknego dnia na sznurek i przybił sznurek papiakiem do krawędzi stołu – służy mu do dzisiaj. Piwo wkomponowało się w smak jajecznicy.
Wszyscy kochali Tadeusza ,a jego studenci wprost szaleli za nim jak za niedościgłym wzorcem.

Aleksander i jego żona Vendulka w swoim domku z przybudówką dla ochroniarzy w szczerym lesie nad Chechłem nieopodal Tarnowskich Gór, które są największym węzłem kolejowym w Polsce, co zresztą nie ma żadnego znaczenia.


To co stało się wczoraj wdzierało się do jego myśli zewsząd. Nie zaznał jeszcze nigdy w życiu takiego strachu, fascynacji nierealności, obrzydzenia, nadziei nawet podskórnej , niezidentyfikowanej , a w szczególności niepewności. Tak, niepewności tego co ma począć. Fale gorąca przelewały się przez niego na wspomnienie, czy Tamten go widział, czy lepiej pójść na policję , czy to może być jego atut w jakiejś grze, wydawało mu się, że zna zabójcę... „ Przecież byłem spacerowiczem, spacerowałem z Szu tylko” – pomyślał. Dziwnie poczuł się w roli słabeusza, dodał sobie otuchy przywołując swoje osiągnięcia„ Jestem Prezesem , wiem co się kręci dookoła, mówią o mnie twardy, zarabiam, wczoraj zaraz przed tym spotkałem się z ministrem gospodarki „. Ta myśl na chwilę rozluźniła Aleksandra Twardego , gdy jak przed oczami stanął mu Minister wijący się w imponderabiliach władzy między zieloną lampką biurkową, telefonem stacjonującym na blacie , a miniaturową biało czerwoną flagą osadzoną na plastikowy sztyft. Minister wykonał swoje zadanie należycie – zawyrokował Aleksander Twardy po tym spotkaniu do Anny sekretarki o typowych polskich rysach i figurze, asystentki, powierzycielki interesownych planów, zaufanej osoby w wieku 25 lat o blond siwych włosach na głowie i energii dorównującej elektrowni bełchatowskiej. Sosny za oknem były wspaniałe. Podszedł szybko do drugiego okna jak to zwykł robić żeby zobaczyć jezioro. Jeziora nie było , bo opadło ze względu na działalność Huty Aluminium w Miasteczku Śląskim. To go zaminowało. Opadł. Może zapomnieć o wszystkim, ale jak? Przywarł do niego angielski „ statement of facts”( znał bissness inglisz lepiej jak gwarę), streszczenie faktów bez ich interpretowania.

1. 22:05/Wyszedłem z psem na spacer
2. około 22:15/Szu odsikał się jak zwykle przy ulubionym drzewie w rzędzie innych, za boiskiem, przy drodze.


3. W tym samym czasie zobaczyłem Fiata Pandę jadącego wolno, co z naprzeciwka nadjeżdżającego Landcruisera z nadmierną prędkością po lewym pasie przecinającego zakręt.
4. Samochody zderzyły się.
5. Kierowca Landcruisera wyszedł z samochodu i podszedł do leżącej kobiety i ją zabił.
6. Wróciłem do domu o 22:45 jedenastego listopada dwutysięcznego szóstego roku.Aleksander Twardy ubrał się pośpiesznie , rzucił w stronę sypialni „ wychodzę na chwilę „ i zniknął za drzwiami. Postanowił sprawdzić to co wydarzyło się raz jeszcze krok po kroku, może to było nierealne? Wiedział, że nie. Wyszedł na ziąb i spocił się na myśl , że nie…
Doszedł do tego drzewa . Powracające obrazy powstrzymywały go przed ucieczką do domu. Obrazy były jak milisekundowa stop klatka. Raz zatrzymywały się, by zaraz po tym gnać jak szalone. Jak w zwolnionym filmie. Jak w przyśpieszonym filmie. Zbliżenia były rzeczywiste, a jednak nie z tego świata, pod różnymi kątami , a nawet z góry… „Ja tak tego nie widziałem „ -wyszeptał do siebie opierając się o pień. O ten sam , za którym schował się machinalnie , gdy uświadomił sobie , że przed czołowym zderzeniem nie ma ratunku. Czarny jeep wyłaniający się z mgły po prostu wbił się w czerwoną Pandę. Zmiażdżył lewą część Pandy. Impet rozerwał ją na pół na biało – czerwonym, kamiennym słupku. Dach wbił się w podłogę. Energię pochłonęła ściana rowu melioracyjnego rozszarpanego przez lecącą rozbitą masę żelastwa z istotami wewnątrz… Ziemia i zgniła trawa pokryła wszystko. Tuż przed tym , gdy powietrze miał rozerwać jazgot metalu powolutku położył lewą dłoń na łbie Szu, który posłusznie przywarł całym sobą do zmrożonej skorupy śniegu zaśpiewającymbył skrzypnięciem pod masą i ciepłem psa. Aleksander nie usłyszał pisku opon – byłem wstrząśnięty - pomyślał. To dziwne, że światła ciągle się paliły. Szu zaczął się trzęś i skulił się spazmatycznie na huk zderzenia, zajęczał i chciał się wyrwać w uskoku. Złapał go za sierść mocno i przydusił do ziemi . Prawą ręką odciągnął mu łeb za lewym uchem i powiedział, żeby się uspokoił – „ nic się nie stało , szi, si, sass… okey „ – powiedział odrywając oczy od spektaklu. Wtedy nie bał się. Wtedy opiekował się. Wtedy nawet nie zdawał sobie sprawy, że jest w szoku………………………………………………………

Wrócił do domu z ubrudzonymi w błocie? butami. Za żeliwną bramą odpowiedział „dobry wieczór” na „ dobry wieczór „ Wacka o pseudonimie Komando. Otworzył dwoje drzwi. Szu przywitał go jakby nie widział go od miesięcy, ale wycofał się szybko do kojca i tylko spoglądał , a raczej łypał oczami na Aleksandra, a on poklepał go tylko. Przeszedł przez salon, zatrzymał się, podszedł do telewizora, otworzył lodówkę, nalał sobie
- [1] [2] [3] [4] [5] -
Opinie
Ocena: 1 2 3 4 5 6
Musisz być zalogować by komentować.
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów