spowiedź pani Weroniki
opowiadania >która jak sądzę nie wiedziała wiele więcej ode mnie. Okryła mnie ciepłym swetrem i zaprowadziła do siebie. Zostawmy dziś już mamę w spokoju, dużo wycierpiała – szepnęła mi do ucha. Wtuliłam się do niej i zaczęłam płakać. Nie pamiętam kiedy zasnęłam w jej ramionach. Obudziłam się dopiero nad ranem.


Pogoda nie była taka jak co dzień. Szary i ponury obraz zza okna nie zachęcał do spędzenia czasu na zewnątrz. Przypomniałam sobie sytuację z poprzedniego dnia. Dalej o niczym nie miałam pojęcia i nic nie rozumiałam. Wstałam z łóżka i pobiegłam poszukać babci. Siedziała jak zwykle w swoim bujanym fotelu zamyślona ale dziwnie spokojna, skupiona nad czym bardzo ważnym. Kiedy usłyszała moje kroki uśmiechnęła się, wstała i wzięła mnie w ramiona, szepcząc, że będzie dobrze. Ale wiedziałam, że nie będzie. Nikt o niczym nie chciał mi powiedzieć byłam wściekła a zarazem rozżalona. Wiedziałam, że jedyna osoba jaka mi może pomóc to Amelia. Zaraz po obiedzie pobiegłam do jej pokoju i opowiedziałam co się stało. Płakała razem ze mną ale ona też nie znała odpowiedzi na moje pytania. Znów byłam sama… sama z własnym problemem. Mama poprosiła mnie abym o nic nie pytała, że kiedyś wszystkiego się dowiem. Nie nalegałam, czekałam, uważałam, że powinnam dać jej czas. Z biegiem dni ten temat stał się zamknięty a ja nie miałam o nim żadnych wieści. Kilka miesięcy potem mama straciła pracę. Sprawiło to, że z dnia na dzień marniała w oczach. Żyliśmy z niewielkich oszczędności babci. Po pewnym czasie udało się jej dostać kolejną prace kucharki w restauracji w miasteczku. Nie było to daleko od naszego domu i za niższą wypłatę, ale było to nasze jedyne wybawienie.


Weronika podniosła się ze skały i podeszła do rosnącego na skale małego drzewa. Przytuliła się do jego kory i przez chwile milczała. Zamknęła oczy… zasłuchała się w szum wiatru. Stała tak jeszcze przez chwilkę, otworzyła oczy i z utkwionym spojrzeniem w ziemnie mówiła dalej.


Wszyscy dookoła mnie pocieszali, złościło mnie to bardziej i bardziej. Miną rok, potem drugi a ja nie odzyskałam tego, co straciłam tamtego dnia. Moje stopnie w szkole pogarszały się, mama wzywana była do szkoły coraz częściej. Moje zachowanie pogarszało się, opuszczałam lekcje. Nie radziłam sobie mimo tego iż minęło dużo czasu. Miałam dwanaście lat. Amelia nadal była mi najbliższa na świecie. Często w nocy wymykałyśmy się z domu i biegłyśmy na tą górę i kładłyśmy się na kocu pod drzewem, dokładnie w tym miejscu gdzie teraz stoję. Mogłyśmy tak leżeć godzinami i patrząc w gwiazdy rozmawiać do rana. Rozumiałyśmy się doskonale, czasem nie potrzebowałyśmy nic więcej tylko uczucia, że jesteśmy tam razem.


Pewnego dnia moja mama została natychmiast wezwana do szkoły, wiedziałam, że nie wróży to nic dobrego. Po paru godzinach wróciła tak wściekła jak nigdy. Nakrzyczała na mnie i uderzyła w twarz. Rozpłakała się jeszcze bardziej i wywrzeszczała, że dłużej tego nie zniesie. Zabroniła mi się widywać z Amelią, co było największą karą jaka mogłaby mnie spotkać. Ale nie na długo, bo zawsze na wszystko znalazłyśmy sposób. Gdy przyjaźń mocno zakorzeni się w dwojgu ludziach, nawet i tak młodych, to mimo wszystko zawsze odnajdą do siebie drogę. I tak było z nami. Wymykałyśmy się prawie co dzień, choćby po to, żebyśmy mogły się przywitać i pożegnać. To i tak było dla nas dużo. Moje stopnie zaczęły się nieco poprawiać co po pewnym czasie zmniejszało i zmniejszało karę aż w końcu wygasła. Radość z tego powodu nie trwała długo. Rok później wszystko zaczęło się znowu psuć. To kolejny dzień, który dość dobrze pamiętam. Środek wiosny, kiedy wszystko budziło się do życia, nawet moja mama.


***
Tego wieczoru wróciłam do domu dość późno, mama dawno przyszła z pracy ale nie było jej nigdzie. Babcia leżała na swoim łóżku, od dawna spała. Okryłam ją kocem i wbiegłam po schodach do pokoju mamy. Stała przed lustrem w długiej czerwono-czarnej sukience układając włosy. Wyglądała tak pięknie, jak nigdy nie miałam okazji zobaczyć. Uśmiechnęła się do mnie i oznajmiła, że wychodzi. Poczułam się źle, że mnie zostawia ale nie miałam prawa jej zatrzymywać. To był pierwszy raz od odejścia taty, kiedy mama tak szczerze się uśmiecha. Jeszcze przez chwilę stała przeglądając się przed lustrem, podeszła do mnie, pocałowała w czoło i wyszła. Uciekłam do Amelii, nie chciałam być sama.


Nie pamiętam kiedy przyszła, choć czuwałyśmy cała noc. Od tego dnia znów zapowiadały się zmiany. Duże i trudne zmiany. Mama poznała nowego mężczyznę, spotykała się z nim coraz częściej i częściej aż zdecydowała się mnie z nim poznać. Babcia z początku była szczęśliwa z powodu radości córki ale poznając go zmieniła zdanie. Podobnie jak ja, z tym wyjątkiem, że ja byłam przeciwna temu od samego początku. Dzień naszego spotkania zbliżał się wielkimi krokami aż w końcu niechciany nadszedł. Mama dawno tak nie tryskała szczęściem i wyczekiwała go od rana. W końcu przyjechał, stanął w progu witał się z mamą, po chwili zaprowadziła go do pokoju. Gdy mnie zauważył, podszedł do mnie i podał rękę, nie zmieniając swojego oschłego uśmiechu. Wysoki, zdystansowany, sztywny gbur. Naszą wzajemną niechęć czuć było na kilometr, niestety mama oślepiona Krzysztofem nie zauważała tego. Największym jednak ciosem była jej decyzja o poślubieniu tego nieczułego, lodowatego człowieka. Pamiętam ten mój bunt przeciwko niemu. Ale moje sowa do niej nie docierały. Babcia też nie była w stanie przemówić jej do rozsądku. Kolejna zmiana, kolejny cios, jaki miał wlec się teraz do końca. Przeczuwałam, że będą z tego powodu problemy tak wielkie, o jakich nawet nie przypuszczała.


Weronika podeszła znów do wzniesienia i usiadła. Wyjęła kolejnego papierosa i przyłożyła do ust.


Nie miną rok, a ja miałam już nowego tatę. Nie wiedziałam który był gorszy. Zbliżały się moje piętnaste urodziny. Które pociągnęły za sobą szereg nieszczęść. Było coraz gorzej. W domu pokazywałam się coraz rzadziej, mama traciła nade mną kontrolę, ojczym był oschły i nie wahał się nigdy powiedzieć gorzkich słów o mnie. Nigdy ich nie
Opinie
Ocena: 1 2 3 4 5 6
Musisz być zalogować by komentować.
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów