spowiedź pani Weroniki
opowiadania >niczym. Co dzień patrzyłam w okno jej pokoju z nadzieją, że zaraz się tam pojawi i przywoła mnie ręką ale tak się nigdy już nie zdarzyło.


Straciłam coś najcenniejszego na świecie – serce, bo było przepełnione przyjaźnią, teraz jest pustką a raczej pustkowiem, gdzie wszystko jest zatrute. Nie chciałam jeść, nie chciałam wychodzić. Znajomi tracili nadzieję, że kiedykolwiek wyjdę z tego stanu. Mama wypłakiwała kolejne łzy a ojczym powtarzał tylko, że to minie. Ale nie minęło. Choć od tamtego czasu upłynęło kilka lat, ból pozostał niezmieniony. Podnosiłam się z tej straty bardzo powoli, przeklinając wszystko co stoi mi na drodze. Dni mijały, tak jak mijały kolejne miesiące. Wszystko miało inny smak, zapach, wygląd, wszystko szarzało.


Weronika wyjęła kolejną paczkę chusteczek. Głos wcześniej poważniejszy, teraz chaotycznie przybierał różne tonacje. Drżało każde wypowiadane słowo, tak jakby wiatr zabierał je z jej ust jak jeszcze nie wypowiedziała go do końca. Przypominając sobie to wydarzenie wiedziała, że zanim podejmie się kontynuacji musi się uspokoić, bo jej historia jeszcze się nie kończy.


Jedyną powierniczką moich skrytych słów była moja babcia. Byłam zła na siebie, że tak późno zaufałam jej w ten sposób. Dokonała cudu, zwróciła mi życie. O ile można było to tak nazwać. Uwierzyłam, że nie każdy dzień może być zły. Jedyne o co poprosiła, to abym nie wyrzucała Amelii ze wspomnień ale dała szanse światu, bo ona zawsze mieszkać będzie w moim sercu. Ale o to akurat nie było trudno i mogła być pewna, że nigdy jej nie zapomnę.


Wyszłam do ludzi w każdym tego słowa znaczeniu. Znów powoli czułam wiatr na policzku gdy wychodziłam na spacer, świat ubarwiały kolory, zaczęłam oddychać. Moi znajomi cieszyli się, że wróciłam, zmieniona… ale wróciłam. Życie jest krótkie – myślałam, rok mija szybko jeśli się mu na to pozwoli, niedługo sama będę stara i zejdę z tego świata z myślą iż spotkam moją najdroższą sercu przyjaciółkę. Wprawdzie mówiąc byłam naiwna myśląc, że nic już mi się nie przydarzy…


To był któryś z weekendów niewiele ponad rok temu. Moja znajoma zorganizowała ognisko u siebie na działce, która była całkowicie na uboczu miasteczka. Muszę przyznać, że była to bardzo udana impreza. Było wesoło, wspólnie tańczyliśmy, piliśmy, rozmawialiśmy i w pewnym momencie zjawiła się grupka ludzi których nie znaliśmy. Zapytali czy mogą się dołączyć, zgodziliśmy się bez wahania. Wyglądali na bardzo sympatycznych ludzi, do tego w naszym wieku. W ten dzień moje życie zmieniło się po raz kolejny. Wtedy właśnie poznałam Konrada. Miły, przystojny blondyn o niebieskich oczach. Śmieszyło mnie to, że we wszystkim się różniliśmy, ale powiedzenie „przeciwności się przyciągają” było idealne na opisanie nas obojga, on spontaniczny, żywiołowy i dowcipny, ja cicha, nieśmiała i skromna. Siedzieliśmy przy ognisku rozmawiając, śmiejąc się oraz pijąc i paląc. Spodobała mi się jego duża czarna zapalniczka. Konrad wyjął scyzoryk z kieszeni i wyrył na niej półksiężyc oraz pierwsza literę swojego imienia. Powiedział, że będzie mi to przypominać kogo poznałam przy blasku księżyca. Tej nocy przegadaliśmy dobrych parę godzin i nie poprzestało na tym. Spotykaliśmy się częściej i coraz częściej aż zostaliśmy parą. Przy nim znów poczułam radość z każdego dnia. Chodziliśmy na długie spacery na których opowiadaliśmy sobie wszystko, dosłownie wszystko. Nie czułam skrępowania, nie przy nim. Tak bardzo przypominał mi Amelie, i czasami widziałam ją w jego oczach. Ale i to minęło i pewnego dnia zorientowałam się, że zapominam po trochu o niej z dnia na dzień. Miłość do niego stopniowo zaciera pamięć o Amelii. Czy moje serce było aż tak drobne, że nie było miejsca na ich oboje? Ciągle zadawałam sobie w myślach to pytanie starając się chyba dzięki temu nie zapomnieć mojej kochanej Amelii. Dni mijały i stawałam się coraz to innym człowiekiem. Szczęście uderzyło mnie z taką siłą, że nie mogłam go odrzucić, nie teraz. Miałam dla kogo żyć i cieszyło mnie to. Miałam miłość i przyjaciela na którego tak długo czekałam. Nie da się opisać co wtedy przeżywałam. To uczucie uśmiechu na twarzy było od tak dawna obce, a teraz powróciło. Niestety wszystko się kończy, nawet miłość i jestem na to świetnym przykładem, po raz kolejny...


Dowiedziałam się, że jestem w ciąży. Ta wiadomość wytrąciła mnie z równowagi, nie wiedziałam czy mam się cieszyć czy zalewać łzami. Po raz pierwszy bałam się reakcji Konrada, bałam się nawet słów mojej babci. Nie miałam wykształcenia, mój chłopak był w trakcie studiów, nie poradzimy sobie – takie myśli przechodziły mi przez głowę. Zdobyłam się na odwagę i wyznałam mu prawdę i ku mojego zaskoczeniu…stchórzył. Najnormalniej w świecie stchórzył. W momencie jego oczy zmieniły się, jego słowa do tej pory ciepłe stały się oschłe. W czym zawiniłam, że spotykają mnie same złe rzeczy?! – krzyczałam! Konrad odszedł z mojego życia zostawiając po sobie jedynie gorzkie słowa i dziecko, które było tak małe i kruche. Nie mogłam winić przecież tego maleństwa. Znów zburzyło się wszystko w moim życiu, cała układanka, która jak puzzle rozpadła się na setki drobnych elementów. To był wieczór, mój chłopak wyszedł trzaskając drzwiami a ja upadłam na ziemie głośno płacząc. Wieczna miłość jaką sobie przysięgaliśmy odeszła jak machnięcie ręki, tak szybko. Cierpiałam po raz kolejny, płakałam i znów wszystko dookoła szarzało. Po jakimś czasie wyznałam w końcu cała prawdę babci, która przyjęła to ze spokojem. Mocno mnie przytuliła i obiecała, że się ułoży. Jej słowa brzmiały dziwnie absurdalnie ale nie chciałam jej tego mówić, czułam, że to jeszcze nie koniec. Tego dnia chciałam również powiedzieć mamie i ojczymowi. Miałam nadzieje, że przyjmą to podobnie jak babcia i pomogą mi. Nigdy nie zabiłabym swojego dziecka i postanowiłam go wychować, ale sama nie dałabym rady.


Pamiętam ten dzień jak wczoraj. Mama krzątała się w pokoju, Krzysztof właśnie wchodził po schodach na korytarz. Poprosiłam aby się zatrzymał bo chciałabym im o czymś powiedzieć. Spojrzał na mnie swoim chłodnym wzrokiem i zawołał mamę. Staliśmy tak w trójkę spoglądając na siebie. Czułam jak głos zaczyna drżeć mi w gardle, obawa przed ich złością oganiała mnie całą. Udało mi się wypowiedzieć jedno zdanie,
Opinie
Ocena: 1 2 3 4 5 6
Musisz być zalogować by komentować.
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów