Sprawdzone sposoby
opowiadania >wygląda na szczerze rozbawionego rozmową. Twarz zdobi mu grymas zadowolonego cherubinka. Macha nogami, przekładając jedną na drugą. Tylko nieruchome spojrzenie świadczy, że za maską skrywa się ktoś o wrażliwości kalkulatora.
- My tu gadu gadu , sierżancie, a wojna nie wygra się bez nas. Sama technologia i drenaż siły żywej nie przybliżają do jej końca, nawet końca początku jeszcze nie widać. Potrzebujemy nowych metod walki. Chcemy odwołać się do ludzkiej natury konfliktu.
- Były już takie patenty, panie poruczniku. I tak kończyło się większymi bombardowaniami.
- Mówię o powrocie do klasyki. Sun Zi, Machiavelli, Clausewitz. Stare, dobre, wypróbowane metody wojny psychologicznej. Musimy wstrząsnąć naszymi wrogami, bo rosnące liczby ofiar, jak sam pan doskonale wie, tylko znieczulają. Nie chcemy uodparniać przeciwnika. Zamiast cyfr damy mu sugestywne obrazy, lub coś równie kreatywnego.
- Chłopaki maja teraz czytać klasyków? Recytować poezję? Wymyślać zabójcze dowcipy? Bo jakby co, to wie pan, przychodzi baba do felczera…
- Wystarczy, sierżancie.
- Na rozkaz.

Chłopczyk zeskakuje z resztek muru. Znak, że audiencja zbliża się ku końcowi. Wpojony odruch nakazuje Barskiemu przyklęknąć w obecności legata, ale w porę się powstrzymuje. Mały gnojek zrobił to specjalnie. Mistrzowska podpucha, pułapka zastawiona od niechcenia. Jeden pokłon i Lewandowski mógłby uznać to za zdemaskowanie kamuflażu. Na froncie narażenie legata na niebezpieczeństwo oznacza dla żołnierza kulę w łeb, o ile ma on szczęście.
- Zachował pan czujność, sierżancie. To dobrze. Zatwierdzam pana awans. Teraz instrukcje.
- Słucham, panie poruczniku.
- Pańska legia zbierze ciała wszystkich cywili. Macie co robić, bo zagazowaliście ich tu trzysta tysięcy.
- Collateral damage, panie poruczniku.
- Automaty już was wyręczają w pierwszej fazie zadania. Proszę dopilnować, żeby żołnierze zgromadzili jak najwięcej narzędzi do piłowania, cięcia, rąbania. Niech pan wyznaczy podoficerów, którzy wiedzą coś o piramidach.
- Prace saperskie, panie poruczniku?
- Głowy, sierżancie, będziecie ścinać głowy.


- [1] [2] -
Opinie
Ocena: 1 2 3 4 5 6
Musisz być zalogować by komentować.
Pilar Linia koment
Dodany:2012-10-12 16:08:57, Ocena: 5.0
Obyś mi nie ściął głowy za to, co napiszę:) Dlaczego dialogi są takie szorstkie? Szorstkie pod względem nie treści, a braku dopowiedzeń narratora. To tak, jakbyś rozmawiał z kimś i spisywał sam dialog. Skąd mam wiedzieć, jaki nastrój mieli bohaterowie? Nie wszędzie domysł wystarcza. Ale po za tym warto było zajrzeć:)

Ocenił/a na: 5
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów