Suita na piłę
opowiadania >się w miasteczku. Kiedy rzucałem świeżo wypucowanym butom ostatnie, krytyczne spojrzenie, dzwony w kościele rozdzwoniły się na dobre. To nie ta pora, to nie ta pora... myślałem gorączkowo - oto ludzka nieprzewidywalność po raz kolejny naruszyła odwieczną harmonię. Pokręciłem tylko głową z dezaprobatą, w duchu obiecawszy sobie później zbadać anomalię. Przez szparę między deskami drzwi sprawdziłem, czy nie grozi mi spotkanie z ojcem, po czym, podsunąwszy sobie zydelek, dostałem się do szafki aptecznej ojca. Przede wszystkim cała masa piersiówek, niektóre z dawno zapomnianą zawartością, ale i kilka słoiczków z maściami i pomadami różnego rodzaju. Wybrałem tę najmniej śmierdzącą i wtarłem odrobinę w niesforne kołtuny, jak mawia ojciec, ganiając za mną z nożycami, gdy mu się przypomnę. Boże, nigdy nie dam mu ich obciąć, bądź spokojny, ślubowałem Ci przecież. Sam ogolę się na łyso, ale dopiero po wypełnieniu Misji, którą dla mnie przygotowałeś. Amen.

III. Courante

Panie, ptaki w niebiesiech nie pracują, a ty żywisz je i dajesz schronienie. Dziękuję Ci, że mogę stać się narzędziem w Twoich rękach. Ty mnie kształtuj jak glinę, napełniaj mnie Swoim duchem, pragnę służyć Tobie i z Twoim Imieniem na ustach radośnie wkroczyć do Twego Królestwa. Dziękuję za ten cudowny zachód słońca. Dziękuję za te trzciny i jeziora, pełne wszelakiej zwierzyny. Po dziecinnemu również, dzięki Ci ślę, Panie, ze te kilka miedziaków potrzebnych mi na uleczenie przyjaciółki mojej, siostry, oblubienicy. Bo ona to, stanie mi się niebawem opoką, pomocnicą w Misji. Rozmawiałem z nią. Wiem, że Ty ją wybrałeś dla mnie. Ona też to wie. Jesteśmy tacy szczęśliwi. Boże, ja sądzę, że to nie bluźnierstwo myśleć, że Duży Snake ma duszę. Jestem tego pewien. Codziennie z nim rozmawiam. Razem się modlimy. Proszę Cię, Boże, przyjmij go na Swoje niebieskie łąki, gdy będzie skrobał do Twych bram. Przeczuwam, że to nastąpi niebawem. Proszę Cię, wejrzyj na to biedne stworzenie, przez wzgląd na Twego skromnego sługę.
Modliłem się niemal całą drogę do miasteczka. Modliłbym się i całą, ale coś mi nie pasowało. Mój wyczulony słuch wyłapał niedobre dźwięki gdzieś w przydrożnym rowie, za trzcinami. Ja wiem, że jest coś, co się nazywa wiatrem. Że po ziemi chodzi i pełza wszelakie Boże stworzenie. To jednak była bestia. Bestia, którą w niektórych momentach staje się człowiek. Niewiele myśląc, puściłem się w dół biegiem, potykając się o polne kamienie. Pod nogami kurzyło mi się obficie, ale nie zważałem na to. Muszę za wszelką cenę znaleźć się w miasteczku, Boże, Ojcze daj mi siły. Po niedługiej chwili już moi prześladowcy przestali kryć się po rowach. Moje koślawe nogi były poranione i zmęczone, stałem się zwierzyną łowną. Wiem, Boże, że pomożesz mi w tym wytrwać. Wiem, bo muszę wypełnić Misję. Ty jednak postanowiłeś doświadczyć Swego Sługę i powinienem czuć zaszczyt. Będę. Może kiedyś. Teraz jednak czuję wyłącznie bezgraniczne przerażenie i niepewność.
Trzech o wiele lepiej rozwiniętych ode mnie fizycznie chłopaków, na oko tak jak ja znajdujących się na progu dorosłości i trzymająca się nieco na uboczu dziewczyna, lat piętnaście, znałem ją z widzenia. Ona i jej brat przychodzili co drugą środę do mojego ojca z jakimś interesem. Zawsze obserwowałem ją z mojej kryjówki. Teraz właśnie Mary Ann i Jacob, dzieciaki starego Barnaby Turnera i dwoje ich wspaniałych towarzyszy, otoczyli mnie na polnej drodze, a z ich przyczajonych w gotowości sylwetek wyzierał sam diabeł.
- No i co powiesz, przykurcz?  zaczął młody Turner, jakby miał przywilej się do mnie zwracać, bo zna ojca.
- Nie trać czasu, on nie mówi. On jest jakiś taki... niedorobiony frędzel.- pisnął stojący na lewo od Jacoba, młody byczek ze słomą wplątaną w czuprynę. Zauważyłem, że Mary Ann też miała taką słomę. Nasze spojrzenia się spotkały. Mary Ann schowała się za brata.
- Ja... ja nie myślę, żeby to był dobry pomysł... zostawcie go.  wydukała.
- No i dobrze, głupia ściero, że nie myślisz! Bo to nie twoja działka.  Jacob odtrącił ją brutalnie. Cały czas rozglądałem się za jakąś drogą ucieczki. Bestie jednak zacieśniały krąg wokół mnie, a u słomianego na ramieniu dostrzegłem przewieszoną wiatrówkę.
- Może i niedojebany, ale jaki śliczniuni. Też z ciebie taka dziwka, jak z twojej matki?  Słowa tego z wiatrówką wzbudziły powszechną wesołość. Teraz już mierzył prosto we mnie. Reszta wstrzymała oddech, czekając na następny akt.

IV. Sarabande

- Hej, Spanky, on ma coś w sakiewce?  zawołał ten, na którego wołali Jo Jo.
- Tylko miedziaki-brzęczaki. Będzie tego jakieś pięć dolców.
Pozostali westchnęli z zawodem. Nie ma czego dzielić. Boże, błagam, niech oni sobie pójdą. Jednak ciągle miałem przed sobą lufę wiatrówki Spankyego. W jego oczach dostrzegłem chorą zawziętość. Myślałem, że mam zwidy, ale on z każdą chwilą był bliżej i bliżej...
- Chłopaki, nie macie ochoty trochę się zabawić? Nasz cichy przyjaciel nikomu nie powie, prawda?  Spanky zaśmiał się obleśnie, łapiąc mnie za włosy.
- Eeee... bo ja wiem...  Jo Jo najwyraźniej chciał szybko wracać do domu.  ja tam se już użyłem...  spojrzał na Mary Ann, bladą jak duch siedzącej w kucki na drodze.
- Dobra, to ja pierwszy. Jak sobie popatrzysz, to najdzie cię ochota. Poczułem, że młody Turner boleśnie wykręca mi ramiona do tyłu. Związał mi nadgarstki swoim pasem, po czym kopnął w zgięcie kolan. Nie miałem wyboru, musiałem klęczeć. Boże, błagam, niech to się jak najszybciej skończy, błagam, ześlij na nich Swoje gromy...
Nic takiego jednak się nie stało. Miałem natomiast okazję zauważyć, że do szyi mam przystawiony nóż. Turner syknął mi do ucha: A teraz powoli kiwnij głową, jeśli w ogóle rozumiesz, co się do ciebie mówi. Oddalił nóż odrobinę. Nie chciałem go jeszcze bardziej rozwścieczać. Choć do tej pory nie wiem, czym sobie wtedy zasłużyłem. Skinąłem głową. Dobrze, szmato. A teraz dobra rada - lepiej się rozluźnij Zaczął rechotać. Włosy oblepiały mi twarz, poza tym, robiło się coraz ciemniej. Prawie nic nie widziałem. Chciałem odpłynąć w błogą nieświadomość, gdy Spanky majstrował najpierw przy moich, potem własnych spodniach. Chciałem znaleźć się gdzieś
Opinie
Ocena: 1 2 3 4 5 6
Musisz być zalogować by komentować.
Alis17 Linia koment
Dodany:2010-12-26 18:46:54, Ocena: 3.8
ciekawe opowiadanie, pozdrawiam.
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów