Suita na piłę
opowiadania >nazywał. Znaleziono go na skraju lasu z rozerwanym gardłem. Dzieciaki Turnera go znalazły. Wielebny Martin natomiast wyruszył pomodlić się nad nim i po drodze znalazł mnie. Teraz, jak o tym myślę, to musiała być środa, inaczej leżałby prawie dwa tygodnie. Niedźwiedź - mówi czcigodna Cooper. Ja wiem swoje. Nożem można naprawdę wiele zła uczynić bliźniemu.

V. Gavotte II

Tylko i wyłącznie z Bożą pomocą jakoś wydobrzałem. Pastorowa Cooper dała mi obydwie sakiewki, które mąż znalazł wraz ze mną. Wytłumaczyła mi, niezwykle prostym językiem, gdzie spoczywają doczesne szczątki mego ojca. Słuchałem jej z martwą twarzą. Wiem, bo widziałem swoje odbicie w oszklonej witrynie w bibliotece. Nie mogłem się powstrzymać od myśli, że bardziej martwą twarz to chyba ma tylko mój ojciec. Pastorowa żegnała się ze mną wielce zatroskana. Stałem sztywny jak kołek, gdy przytuliła mnie do serca, schowanego gdzieś pod tymi wszystkimi szacownymi fartuchami. Pierwsze jesienne podmuchy zwiastowały osłabienie aury. W przeciągu stu kilkunastu lat może raz spadł śnieg na nasze miasteczko i tereny przyległe. Jednakowoż zima dawała się poznać zmianami w wietrze, zawsze też więcej padało deszczu i gradu. Dostałem od pastorowej naprawdę ładny płaszcz, w który teraz się opatuliłem z lubością. Podjąłem wędrówkę w stronę rynku, do sklepu starego Barneya. Nie zapomniałem o swoich zamiarach sprzed dwóch przeszło miesięcy. Idąc przez rynek, napotkałem czyjeś świdrujące spojrzenie, pełne rozpaczy. Bardziej je wyczułem, niż zobaczyłem. Czułem, że ktoś odprowadza mnie pod same drzwi sklepu. Wiedziałem, że wyraźnie kuśtykam. Miałem jednak pewność, że to nie jest powód współczucia przekazywanego mi w tamtym spojrzeniu. Puszkę śmierdzącej mazi przeciwko rdzy schowałem pod obszernym płaszczem, tak, jak uczyniłem z kilkoma hakami i trzema metrami stalowej liny. Nic się nie zmarnuje, Spanky, obiecuję.
Mały Snake siedział przy niedużej mogile i wył, aż serce się kroiło. Duży już wybiegł na spotkanie aniołów, jak stwierdziłem po odorze unoszącym się z jego budy. Zacząłem kopać nieopodal grobu ojca. Zakupy zaniosłem do szopy, nie mając na nic siły. Jutro, wytrzymaj do jutra, przyjaciółko. Sam natomiast udałem się do niedużej piwnicy, gdzie ojciec miał zwyczaj przebywać wśród miarowego bulgotu rozlegającego się zupełnie jakby bezpośrednio ze ścian. Przyświecając sobie niedużą lampą, zbadałem, skąd brał się ów tajemniczy bulgot. Wokół nie było praktycznie przestrzeni wolnej od dziwacznej aparatury, w której płyny przelewały się, kłębiły i wreszcie ściekały powoli, a raczej kapały do wielkiego baniaka usytuowanego w kącie. Przypomniałem sobie, każdą chwilę, gdy ojciec wracał z piwnicy, jak był wtedy przekonany, że nikt go nie dostrzega. Prowadził ze sobą burzliwe dyskusje, pomiędzy jednym beknięciem a następnym. Ojciec też miał swoją kryjówkę. Swój osobisty świat niby  zdrowych zmysłów, podczas, gdy gdzieś w wielkim świecie szalała prohibicja. Zanim nachyliłem się nad gąsiorem, szybko obróciłem się, by sprawdzić, czy nikogo za mną nie ma. Tym razem nie jestem bezbronny, chodźcie do mnie, proszę bardzo. Ale może jutro... teraz nie mam siły... ostatnie przebłyski świadomości rozpłynęły się w alkoholowym zbawiennym śnie bez śnienia.
Sam nie wiem, czego spodziewałem się po dniu następnym, ale kaca nie było. Natomiast głód - jak najbardziej. Posiliwszy się starym podpłomykiem, od razu poszedłem do szopy, żeby ją przygotować do wypełnienia zemsty. Zacząłem również, zgodnie z instrukcjami na puszce, pielęgnować moją kochaną piłę. Po trzech dniach powinno być z nią w porządku. To akurat tyle, ile potrzebuję.
Teraz wiem, dlaczego mnie tak doświadczyłeś, Panie. Ażebym karzące ramię Twojej sprawiedliwości poprowadził w kierunku tych ludzi, którzy mnie skrzywdzili. Dostanie im się, o tak. Wszystkim.
Do wieczora pracowałem bez spoczynku. Wszystko już gotowe do podjęcia gości. Dzięki Ci, Panie i za tę zdolność rozmawiania z braćmi mniejszymi. Teraz jestem do końca przekonany, że brak jednej cechy wynagrodziłeś mi, wspaniale rozwijając inne. Stara, uparta jak przodkowie klacz, słucha się mnie. Cud.
Jeszcze tylko zajrzę do piwnicy... Daj mi, Panie, odwagi w wypełnianiu powziętych postanowień. Amen.

VI. Gigue

Tuliłem do piersi moją wierną przyjaciółkę, jadąc w jesiennym, odymionym zmierzchu w kierunku gospodarstwa Turnerów. O tej porze wszyscy w okolicy wypalają trawy i liście lub zbierają warzywa. Z powodu grasującego rzekomo po lasach niedźwiedzia, stary Turner kazał jednak swoim latoroślom pilnować obejścia, podczas gdy sam komenderował robotnikami sezonowymi na polu. Zeskoczyłem ze szkapy, zostawiając ją na samym obrzeżu lasu. Czołgając się coraz bliżej oświetlonego elektrycznością gospodarstwa, dziękowałem Bogu za inspirację w postaci starotestamentowej historii Judyty. Miałem również nadzieję, że wyczucie mnie nie zawiedzie, bo wystarczy, że źle wyliczę moment i tym razem mogę nie ujść z życiem...
Słyszałem od pastorowej, że u Turnerów przyszło ostatnio na świat dziecko i oni strasznie się martwią, bo mała jest wątłego zdrowia. Zajrzałem przez okno, przyozdobione niesamowicie kolorową firaneczką. Nie pomyliłem się, był to pokój dziecinny. A w nim, ku memu jeszcze większemu szczęściu, dostrzegłem Mary Ann i Jacoba. Jacob wyglądał tak niewinnie, schludnie. Miał takie kochające oczy, gdy spoglądał na najmłodszą siostrzyczkę, śpiącą w kołysce. Należy ci się trochę rozrywki, niańko. Zdjąłem kaptur. Cieszyłem się, że oświetlenie w gospodarstwie jest jednak oszczędzane. Cieszyłem się również, że ojciec nie pozbył się matczynych fatałaszków, choć do najwygodniejszych nie należały. Zdawałem sobie sprawę, jak wyglądam, bo przed wyjściem starałem się wszystko bardzo starannie dopracować. Tak więc teraz miałem usta pomalowane matki pomadką w kolorze dojrzałego wina, policzki muśnięte różem, oczy pomalowałem ciemno, wyraziście, by nie było wątpliwości, że dobra ze mnie kurtyzana. Włosy podpiąłem fikuśnie kilkoma spinkami z motylami, te były mamy ulubione, zanim oddała zdrowe zmysły w ofierze diabłu. Wystarczyło, że rzuciłem kilka naprawdę powłóczystych spojrzeń przez okno, a młody Turner pochwycił je i burknął do Mary Ann, że Ta nowa niańka chyba już przyszła Podchodził do mnie z cielęcym wzrokiem, nieuzbrojony. Będąc w bezpiecznej odległości, kiwałem tylko zachęcająco palcem. Szedł, jakbym miał nad nim władzę mentalną. Prosto w objęcia lasu. Na spotkanie z własną nemezis. Musiałem się powstrzymywać, by nie działać zbyt szybko, bo ból był we mnie świeży. Przytuliłem go, a serce biło nam obu strasznie szybko. Tylko w takiej pozycji mogłem go dostać, tak, jak chciałem. Porwałem go do tańca i, oszołomiony, nie zdążył zaprotestować, gdy cały był zręcznie owinięty
Opinie
Ocena: 1 2 3 4 5 6
Musisz być zalogować by komentować.
Alis17 Linia koment
Dodany:2010-12-26 18:46:54, Ocena: 3.8
ciekawe opowiadanie, pozdrawiam.
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów