Szalona miłość
opowiadania >/>- Wiadomo już, co z dziewczyną? – zapytał, aby nawiązać temat rozmowy.
- Tak, ma na nogę założony gips, jutro dostarczy zwolnienie lekarskie. Biedulka, piękną los jej sprawił Walentynkę, nie ma, co.
- Zauważyłem, jak na swój wiek, jest bardzo poważną osobą.
- Słuszne są pana spostrzeżenia. Iza jest poważną i bardzo spokojną kobietą, nie odzywa się zbyt wiele i rzadko na jej twarzy pojawia się uśmiech. Po prostu taki ma styl bycia, a może brak jej zaufania do ludzi? Jest romantyczką, we wszystkim, co ją otacza potrafi dostrzec piękno. Kocha turystykę, a nade wszystko, uwielbia wzburzone morze, kiedy skrzeczące mewy uderzają skrzydłami o fale. Ktoś ją kiedyś nagrał na kamerę, jak wczesnym rankiem tańczyła na opustoszałej plaży, tańczyła boso podobnie, jak ta Amerykańska tancerka, która przeszła do historii. Rozniosło się to po zakładzie i przez jakiś czas mówiono na nią baletnica od siedmiu boleści.
- Ma męża?
- Nie. Iza jest samotna i wątpię, żeby kiedykolwiek zdecydowała się na małżeństwo. Coś mi się o uszy odbiło, że była zaręczona, jednak do ślubu nie doszło. Ale ona niechętnie porusza ten temat rozmowy, ja natomiast, chociaż jestem z nią dość zaprzyjaźniony o nic nie pytam. Chwilę popatrzył przez okno i wsunął na czoło czapkę. - Proszę się zatrzymać, tuż za rogiem i dzięki za podwiezienie. Mam nadzieję, że z okazji Walentynek, moja żona kupiła jakieś piwo – zażartował, wysiadając z samochodu.
Młody człowiek, roześmiał się szeroko. - Jednak nie wszystko, jeszcze stracone – pocieszył się w myślach i odjechał z piskiem opon. Po niecałej godzinie, ściskając długą bordową różę, stał przed drzwiami Izabeli. Był dość opanowany, kiedy naciskał przycisk dzwonka. Przecież nic nie stoi na przeszkodzie, by dowiedzieć się o stan jej zdrowia, tym bardziej, że wypadek wydarzył się w firmie. Otworzyła dopiero po trzecim dzwonku. Stojąc w progu, zaniemówiła, jakby coś ugrzęzło w jej gardle. Nie wiedziała, czy zaprosić go do mieszkania lub pozwolić mu stać w nieskończoność.
- Dzień dobry skłonił głową, a po chwili dodał: - Zastępuję prezesa, więc pomyślałem, że do mojego obowiązku należy zainteresować się wypadkiem, który dzisiaj miał miejsce i chciałem zapytać o zdrowie.
Uśmiechnęła się kącikiem ust, otworzyła szerzej drzwi i skinęła głową, aby wszedł.
- Jest mi niezmiernie miło, że znalazł się ktoś, kto się o mnie troszczy – powiedziała swobodnie i podała dłoń, którą on lekko uścisnął. – Proszę do pokoju - zrobiła zapraszający gest.
Kątem oka spojrzał na jej stopę, faktycznie była w gipsie.
- Mocno boli – spytał, żeby coś powiedzieć.
- Trochę - kiwnęła głową. – Co zrobić do napicia? Kawę, czy herbatę? – spytała, bo tak wypadało. Jednak trudno jej było pojąć, skąd się wzięła ta nagła troska, kiedy nigdy ze sobą nie zamienili ani jednego słowa.
- Herbatę proszę – odpowiedział.
Gdy Izabela zniknęła za kuchennymi drzwiami, podszedł do zawieszonych na ścianie portretów, które przedstawiały tańczącą dziewczynę. Nim bardziej się w nią wpatrywał, tym głębszy na jego wargach pojawiał się uśmiech.
- Widzę, że zawiesił pan wzrok na tańczącej baletnicy? – spytała, wchodząc do pokoju. -Kolega ze studiów interesował się fotografiką i od niego otrzymałam te dwa portrety. Jednak muszę przyznać, ktokolwiek wejdzie do tego pokoju, zazwyczaj wzrok kieruje na roztańczoną dziewczynę – dodała prawie jednym tchem.
Spojrzał na nią i tajemniczo się uśmiechnął.
- Mam na imię Szymon i tak się do mnie zwracaj, boska Isadoro. Widząc jej zaskoczenie, mówił dalej: - Było to gdzieś, trzy lata temu, może trochę więcej niż trzy. Pojechaliśmy z całą paczką nad morze, pamiętam nieźle sobie wtedy popiliśmy. Następnego dnia, skacowani, trzymając w ręku po dwa piwa, udaliśmy się na plażę. Akurat wschodziło słońce, pomimo że od morza zawiewało chłodem, jednak zapowiadał się upalny dzień. Właśnie wtedy, przy ognistej kuli wschodzącego słońca i opustoszałej plaży, ujrzałem bosą, roztańczoną dziewczynę. Tańczyła tak lekko, jakby nie dotykała ziemi, nie zważała, że wiatr rozwiewał jej blond włosy i podwiewał przewiewną sukienkę, była podobna do nimfy, którą wyrzuciło morze. Wyglądałaś dosłownie tak, jak na tych dwóch portretach. Dlatego wiem, że nie jest to baletnica, tylko dziewczyna, którą kiedyś nazwałem boską Isadorą.
Utkwiła w niego swoje brązowe oczy i nie ukrywając zdziwienia, otworzyła szeroko usta.
- To stare dzieje – machnęła dłonią i chciała odejść.
Zatrzymał ją, chwytając za łokieć.
- To jeszcze nie koniec, tej pięknej opowieści. Tego samego wieczoru na jakimś ubawie, znowuż mym oczom ukazało się roztańczone dziewczę, które na chwilę nie znikało sprzed moich oczu. W tym niespodziewanie ogłoszono konkurs, na najlepszą tańczącą parę. Nie jestem kiepskim tancerzem, więc byłem pewny, że jeśli zatańczę z tą partnerką, wygram. Dziewczyna była wyjątkowa, miała swój styl, a jej wyginające się na wszystkie możliwe sposoby ciało, robiło wrażenie, że jest bez kręgosłupa. Los nam sprzyjał i wygraliśmy dużą butelkę szampana. Ale dziewczyna nie była sama, była w towarzystwie gbura, który za grosz do niej nie pasował. Jednak zanim odeszła wręczyłem jej białego misia, a na czerwonej w białe kropki kokardce, napisałem: Dla boskiej Isadory – od Szymona. Nie poznałaś mnie Izabel, prawda?
By zyskać na czasie, przełknęła ślinę.
- Spotkałam cię kilka razy na korytarzu. Ale przez moment nie pomyślałam, że możesz być tym zwariowanym tancerzem, który mną rzucał jak szmacianą lalką…
- Wygraliśmy i to się liczy – przerwał jej w pół zdania.
- Musieliśmy wygrać, skoro na parkiecie zostaliśmy tylko my dwoje. Widząc jego tajemniczy uśmiech – dodała: - Pozostałe pary, aby nie oberwać obcasem, wolały się przed czasem wycofać. Ale jest tak jak przed chwilą powiedziałam, to stare dzieje. My zaś nie jesteśmy zwariowanymi studenciakami, którzy kiedyś byli pewni, że cały świat należy tylko do nich.
Temat rozmowy przerwał, zachrypnięty gwizdek czajnika. Zamrugała oczami i wyszła z pokoju. Po chwili wróciła z świeżo zaparzoną herbatą i zajęła miejsce w fotelu naprzeciwko niego. Nic nie mówił, tylko patrzył na nią i lekko się uśmiechał. Ale jego uśmiech nie był cyniczny, jak zwykle. Był raczej tajemniczy, który trudno było rozszyfrować, by odgadnąć cel tej niezapowiedzianej wizyty.
- Proszę cukier – rzekła ażeby przerwać milczenie, które zapanowało.
Ocknął się jakby z popołudniowej drzemki.
- Przepraszam, zamyśliłem się. Od
- [1] [2] [3] -
Opinie
Ocena: 1 2 3 4 5 6
Musisz być zalogować by komentować.
oleczka31 Linia koment
Dodany:2012-02-10 22:21:09, Ocena: 5.6
Taka jest prawdziwa miłość.Dziękuję razem z Walentym za to opowiadanie - prezent!

Ocenił/a na: 6
EmnildaAmelberga Linia koment
Dodany:2012-02-12 10:42:14, Ocena: 5.6
Ładnie napisane, ale mnie aż tak nie wciagnęło. Może przez to, że w niektórych momentach wszystko jest opisane skrótowo. Narracja mi troszkę nie spasowała. Ale to taki mały minusik. Ogólnie opowiadanie dość fajnie się czyta.

Ocenił/a na: 5
Fleur Linia koment
Dodany:2012-02-12 12:59:29, Ocena: 5.6
mmm.. podoba mi się ;)

Ocenił/a na: 5
annakowalczak Linia koment
Dodany:2012-02-12 19:00:34, Ocena: 5.6
Napisz co myślisz o tym tekście...
annakowalczak Linia koment
Dodany:2012-02-12 19:07:41, Ocena: 5.6
Dzięki za komentarze. Jeśli chodzi o samą treść, taki mam styl pisania i nie da się go zmienić. Pozdrawiam serdecznie - Anna.
porcelana Linia koment
Dodany:2012-02-15 22:46:21, Ocena: 5.6
Swietne opowiadanie. Moja ocena odzwierciedla moje odczucia co do tego. : ]
porcelana Linia koment
Dodany:2012-02-15 22:46:35, Ocena: 5.6
szósteczka proszę.

Ocenił/a na: 6
Pilar Linia koment
Dodany:2012-03-15 13:28:24, Ocena: 5.6
Szczerze, to zgadzam się z EmnildaAmelberga. Coś mi zgrzytało podczas czytania. Podoba mi się nutka tajemniczości, ale pokusiłabym się o rozwinięcie wątku :) Miejscami piszesz bardzo krótko, przez co mam wrażenie, jakbyś pędziła do przodu, gubiąc przy tym aktualną akcję. Pozdrawiam

Ocenił/a na: 5
sabina2323 Linia koment
Dodany:2012-06-17 23:21:17, Ocena: 5.6
Na całe szczęście nie idzie zmienić Twojego stylu pisania! Jak dla mnie jesteś Moją najlepszą autorką prozy, zawsze mnie wciągają opowiadania jak np.'' Moc bursztynu '' i zawsze jak czytam je to nie wydaje mi się żebym czytała kogoś, kto publikuję na portalu lit.tylko jakbym czytała kogoś, kto wydał już z kilka min.książek lub powieści! Może nie znam się aż tak, ale czytam dużo książek i dla mnie wszystko jest w jak najlepszym porządeczku.Jutro musze przeczytać koniecznie te, których jeszcze nie zdążyłam.Pamiętam, jak byłam codziennie na granicach (zanim wyjechałam - bo teraz jestem na urlopie pare dni )zawsze sprawdzałam, czy weszło jakieś Twoje opowiadanie lub kolejna część któregoś. Ale się rozpisałam! Pozdrawiam bardzo serdecznie i wydaj jakąś książke, kupiłabym z przyjemnością!

Ocenił/a na: 6
EdwardSkwarcan Linia koment
Dodany:2012-06-18 01:42:45, Ocena: 5.6
Napisz co myślisz o tym tekście...

Ocenił/a na: 6
EdwardSkwarcan Linia koment
Dodany:2012-06-18 01:44:27, Ocena: 5.6
Zaczytałem się i muszę przyznać, że tekst trzyma w napięciu do ostatniej chwili. Pozdrawiam Edward
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów