SZczeniak o imieniu Moni
opowiadania >Warszawa 1996r.

Za oknem jesień pod rękę z babim latem rozsiadła się na trawniku przed domem. Barokowe wino wspinało się po starej kamienicy zaglądając do okien. Anna dwudziestoletnie dziewczyna, o filigranowych kształtach, długich blond włosach i szafirowych oczach, mieszkała razem ze swoją babcią Katarzyną od chwili śmierci swoich rodziców, którzy zginęli w wypadku samochodowym pod Warszawą. Było to osiem lat temu, Anka dobrze pamięta ten dzień 21 XI 1998r. Była w szkole kiedy babcia przyszła po nią, nie rozumiała wtedy dlaczego, nagle jej świat runął. Bardzo kochała swojego ojca Wojtka, to z nim zawsze chodziła do kina, na wystawy do galerii, pamięta jak ostatnio kupowali razem jej czerwony płaszczyk taki bardzo elegancki. Z matką nie miała tyle wspólnego, z zawodu ekonomistka zaganiana w pracy, nie poświęcała jej wiele czasu. Pogrzeb przeżyła, bo musiała. Babcia zabrała ją do siebie na Stalową, gdzie zajmowały mały pokoik z kuchnią na poddaszu, bez wygód, jednak było tam bardzo przytulnie i ciepło. Później okazało się, że majątek rodziców jest zadłużony i we władaniu banku. Dziewczynka nie umiała odnaleźć się w realnym świecie, zaczęła opuszczać szkołę, babcia była tylko bo musiała, bunt przerodził się w agresję. Anna ukończyła tylko szkołę podstawową. Nie miała chęci do nauki, za to lubiła towarzystwo mężczyzn i to nie koniecznie rówieśników (interesowali ją starsi panowie). Babcia miała z nią przeważnie same kłopoty, często nie wracała na noce, wnuczka bawiła się i to było jej odwetem za krzywdę. Mijały tygodnie za oknem zrobiło się ponuro, a deszcz spływał po szybach w takt „deszczowej piosenki”. Do kamienicy przy ul Stalowej 5 wprowadzili się nowi lokatorzy, małżeństwo z wieloletnim stażem i dwójką dorosłych dzieci 25letniej córki Edyty i 30 letniego syna Jurka. Zajęli przestronne trzypokojowe mieszkanie na parterze. Ania wracała do domu coraz rzadziej, gdyż mieszkała u nowo poznanego mężczyzny starszego od o dwadzieścia pięć lat, mógłby być jej ojcem. Szukała bezpieczeństwa i stabilizacji, czuła, że jest kochana i sama też kochała. Jednak kiedy dowiedziała się całej prawdy o swoim partnerze, o jego rodzinie - kolejny raz poczuła się jak zerwany kwiat, przypomniała sobie słowa babci, która ją przestrzegała. Poprosiła swojego „znajomego” jeszcze tylko o jedną przysługę, żeby zawiózł ją na Stalową do babci, a było to w wigilię Bożego Narodzenia. Podjechała pod kamienicę na Stalową piękną limuzyną, wystrojona i z wielką paczką dla babci, ciekawskie twarze sąsiadów poprzyklejane do szyb, niczym kwiaty malowane ręką szronu, towarzyszyły każdemu jej ruchowi.

Anka prędko wbiegła po schodach na drugie piętro. Zatrzymała się przez chwilę przy drzwiach, gdzie mieszkały razem z babcią, zapukała, jednak nikt nie odpowiadał. Kiedy ponownie zapukała, sąsiadka z naprzeciwka otworzyła drzwi swojego mieszkania i opowiedziała dziewczynie o chorobie jej babci, i to że od trzech tygodni leży w Szpitalu Przemienienia na Pradze. Anka zostawiła paczki przed drzwiami i prędko zbiegła na dół ,przed kamienicą czekała na nią limuzyna. Szybko do niej wsiadła i odjechali.

 

Na oddziale wewnętrznym były wyjątkowe luzy, jak to w Wigilię jedna pielęgniarka patrzyła co chwilę niecierpliwie na zegarek jak by to miało przyśpieszyć jej zmianę.

Kazimiera Kowalska leżała w czteroosobowej sali. Miała podłączoną kroplówkę, wyglądem przypominała przemarznięte pisklę zimorodka, nie odczuwała nawet żadnego bólu, była nieobecnym świadkiem bezsilności.

Kiedy Anna pojawiła się na oddziale narobiła wokół swojej osoby wielkie zamieszanie ustawiła pielęgniarkę, szukała lekarza, który właśnie teraz zszedł do izby przyjęć. Kiedy weszła do sali, w której leżała jej babcia, nawet jej nie poznała a może nawet nie zauważyła

zwiniętej w kłębek niemocy. Biedny mały okruch życia skryty pośród obojętności szpitalnych ścian. Pielęgniarka przyprowadziła lekarza dyżurnego, który przedstawił Ance całą historię choroby jej babci. Zdiagnozowano nasieniak, co było jednoznaczne z odczytaniem wyroku.

Anka nie mogła pohamować łez. Teraz dopiero zrozumiała co traci tak naprawdę to ma tylko ją Babcię. Wykonała kilka telefonów do dawnych, ale jeszcze wpływowych znajomych i pani Kazimiera została przewieziona na oddział onkologiczny na warszawski Ursynów. Całą wigilijną noc Anka przesiedziała przy babci , trzymała ją za ręce, nawet błagała maleńkiego

Chrystusa o wstawiennictwo u swojego ojca.

Kiedy przemarznięty świt zajrzał do szpitalnej izolatki, sam uronił łzę widząc dziewczynę trzymającą w ramionach martwe ciało starej kobiety.

 

 

 

Po ceremoniach pogrzebowych Anka postanowiła, że tak dalej być nie może, że musi coś

z sobą zrobić a raczej ze swoim życiem.

Zostawiła dawnych znajomych, zamieszkała w mieszkaniu po babci, nawet zapisała się do szkoły wieczorowej. Zapomniała tylko o jednym, że z czegoś musi przecież żyć. Na razie miała jeszcze parę groszy , które zostały po babci, dawni znajomi też zapomnieli o Ance, już nie była im potrzebna.

Wiosna za oknem na poddaszu zagnieździła się na dobre razem budując gniazdo z parą młodych synogarlic.

Przez pierwsze tygodnie Anka nie wychodziła z domu. Dopadła ją chandra i tak naprawdę nie miała ochoty do oglądania świata, skryta nawet przed samą sobą musiała przeczekać. Kolejne dni to czas przemyśleń i refleksji. Dopiero otrząsnęła się kiedy przed kamienicę podjechał radiowóz, wysiadło z niego dwóch policjantów i poszli do mieszkania na parterze. Po kilku minutach wyprowadzili z niego młodego mężczyznę był to Jurek, który mieszkał razem z rodzicami i swoją siostrą. Wyszła przed dom, na chodniku stali sąsiedzi, to od nich dowiedziała się, że Jurek jest zamieszany w handel narkotyków. Podobno rozprowadzał towar po szkołach. Kiedy wróciła do mieszkania postanowiła, że już koniec z użalaniem się nad sobą, podjęła decyzję o szukaniu pracy.

Następnego dnia udała się na pośredniak i tam dostała ofertę pracy, jako salowa w szpitalu grochowskim na chirurgii, kiedy zjawiła się w kadrach

- [1] [2] [3] [4] -
Opinie
Ocena: 1 2 3 4 5 6
Musisz być zalogować by komentować.
yerba Linia koment
Dodany:2008-08-21 11:28:27, Ocena: 5.0
Bardzo ciekawa, plastycznie jasna opowieść...Wiele kolorów, bardzo dobrze dobrana forma literacka. Gratuluje i wysoko oceniam....
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów